Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
11.03.2019 10:27

Polish Economic Forum: Pomimo Brexitu, szanse dla młodych talentów nadal duże

Pomimo zbliżającego się Brexitu i trwającego już w Unii Europejskiej spowolnienia gospodarczego, szanse dla młodych talentów, szczególnie tych nastawionych na kontynuację rewolucji cyfrowej są wciąż ogromne, wynika z debat podczas 8. Polish Economic Forum, które odbyło się w sobotę na London School of Economic. Agencja ISBnews była patronem medialnym tej największej konferencji dotyczącej Polski organizowanej poza granicami kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Po Brexicie pula talentów zdecydowanie będzie przemieszczać się w kierunku Europy, jednak Wielka Brytania nie przestanie być centrum świata finansów, przynajmniej nie z dnia na dzień. Dlatego sądzę, że perspektywy nie są tak pesymistyczny, jak wielu z nas sądzi" - powiedział członek zarządu Banku Pekao Piotr Wetmański podczas Forum.

Prezes ING Bank NV, Wholesale Banking Małgorzata Kołakowska (i członek rady nadzorczej ING Banku Śląskiego) zwróciła uwagę, że w miejsce Londynu nie pojawia się jedno nowe centrum, lecz banki wybierają różne lokalizacje, m.in. Irlandię, Paryż, Frankfurt, Berlin czy Amsterdam. Z kolei prezes HSBC Bank Polska Michał Mrożek podkreślił, że na zmianach korzysta też Polska - np. w Krakowie powstało centrum usług wspólnych HSBC, obsługujące 29 krajów.

Jeśli chodzi o perspektywy dla Polski, nasz bank jest bardzo optymistyczny. Jesteśmy największym kredytodawcą dla dużych firm i widzimy dużo optymizmu. Ale jeśli zdrapie się wierzchnią warstwę, pojawia się kilka wyzwań związanych nie tyle z cyklem koniunkturalnym, co z kwestiami strukturalnymi" - wskazał Wetmański.

Zwrócił uwagę na niedawno ogłoszone badania firmy doradczej McKinsey, według których, jeśli Polska byłaby na poziomie innowacyjności krajów nordyckich, to wzrost naszego PKB byłby o 1,5 pkt proc. wyższy.

"Rok 2019 będzie okresem dobrego wzrostu PKB - powyżej 4% - głównie dzięki konsumpcji. Ale to, co najbardziej nas martwi to powolny wzrost inwestycji, a to przekłada się na innowacyjność gospodarki" - dodał prezes Citi Handlowego Sławomir Sikora.

Podkreślił, że dostrzega w Polsce potencjał dla młodych ludzi - z kraju oraz powracających z zagranicy - którzy mogą zakładać startupy, nie tylko w sektorze finansowym.

"Spodziewam się, że będą zakładać biznesy w Polsce i szybko rozwijać je także za granicą. Dotychczas założyciele startupu musieli najpierw sprawdzić się na krajowym podwórku. Jednak zmiany technologiczne całkowicie zmieniają tę zasadę - uruchamiając firmę, od razu można działać w skali międzynarodowej. Polska jest więc krajem szans dla utalentowanych młodych ludzi nastawionych na działanie w cyfrowym świecie" - podsumował.

Do wykorzystania swoich talentów namawiał polską młodzież studiującą za granicą także prezydent Andrzej Duda, którego list do uczestników Forum odczytano podczas rozpoczęcia wydarzenia.

"Z pewnością wielu z was będzie kontynuować karierę akademicką czy profesjonalną tu w Wielkiej Brytanii. Jednakże bardzo mocno liczę na to, że wielu z Was w przyszłości wróci do ojczyzny, aby wykorzystać zdobyte za granicą umiejętności dla własnego pożytku i dla dobra Polski. Gorąco Was do tego namawiam. Polska gospodarka oferuje naprawdę wielkie możliwości" - czytamy w liście prezydenta.

Krzysztof Krawczyk - szef biura CVC Capital Partners w Polsce - zachęcał do bardziej długoterminowego spojrzenia na perspektywy rozwoju, tak, jak to czynią fundusze private equity, które inwestują w spółki na ok. 5 lat.

"Spójrzmy w dalszą perspektywę, tym bardziej, że spotykamy się tutaj z przyszłymi liderami, przed którymi otwiera się ok. 40 lat kariery. W tym okresie z pewnością czekają nas zmiany w 'tektonicznej skali', zmienią one sposób prowadzenia biznesu i inwestowania" - wskazał Krawczyk.

Według niego, szanse w Polsce to m.in. inwestycje w automatyzację czy zaawansowaną analitykę.

Mrożek zwrócił uwagę, że młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy w Polsce martwią się dziś nie tylko o to, czy znajdą miejsce pracy, ale - czy ich edukacja sprosta wymaganiom rynku, czy umożliwi działania innowacyjne.

Polscy studenci przedstawili podczas Forum raport, w którym porównali różne aspekty systemów edukacyjnych Polski i Wielkiej Brytanii, by pokazać, jakie są - i być mogłyby - ścieżki rozwoju zawodowego dla młodych ludzi.

"Czy powinniśmy uważać, że to jest naturalne, iż najzdolniejsi Polacy wyjeżdżają na studia za granicę? Jesteśmy zdania, że badania przeprowadzane w Polsce nie są gorsze jakościowo, zachodnia wiedza naukowa nie jest lepsza. W Polsce jest za to problem ze wsparciem studentów i kadry akademickiej i to ma przełożenie na słabszą pozycję polskich uczelni" - powiedziała jedna z autorek raportu Amelia Przybył podczas konferencji prasowej.

"Nie powinno być tak, że jeśli chcę dostać lepszą edukację, muszę wyjechać za granicę mojego kraju i to była główna idea, która przyświecała nam, kiedy robiliśmy ten raport - że zależy nam na tym, żeby uczelnie polskie, które nie mają ani gorszego poziomu naukowego, ani gorszych naukowców, rozpoczęły dyskusję nad zmianami" - dodała.

Raport, przygotowany w ramach jednostki badawczej LSE SU Polish Business Society, oparto na ankietach przeprowadzonych wśród 290 studentów z Polski (Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Handlowa), ok. 100 z Wielkiej Brytanii (LSE, University College London) oraz ok. 50 polskich firm.

Raport kończy się następującymi wnioskami:

"1. Polska powinna zbudować mniejszą liczbę silniejszych uniwersytetów publicznych.

2. Samodzielna nauka studentów stanowić będzie bardziej istotną rolę w kształceniu studentów.

3. Komunikacja pomiędzy biurami karier a studentami powinna ulec poprawie. Uczniom należy również zapewnić bardziej zróżnicowany wachlarz możliwości rozwoju zawodowego na kampusie.

4. Ocena działalności naukowej powinna promować badania uznawane zgodnie z międzynarodowymi standardami, tam, gdzie jest to możliwe.

5. Uczelnie powinny tworzyć przejrzyste i rozbudowane struktury na rzecz współpracy z biznesem i komercjalizacji R&D)".

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz