Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Prezes PKO BP o skutkach pandemii. Mówi o zombiefikacji gospodarki i kulcie konsumenta

15
Podziel się

- Wypieranie kredytu bankowego przez różnego rodzaju tarcze pomocowe w dłuższej perspektywie grozi tzw. zombiefikacją gospodarki - uważa prezes PKO BP. Zbigniew Jagiełło narzeka też, że banki stały się kozłami ofiarnymi i kreowany jest kult konsumenta.

Prezes PKO BP o skutkach pandemii. Mówi o zombiefikacji gospodarki i kulcie konsumenta
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło mówi o skutkach ekonomicznych pandemii. (money.pl, DS)
bDSddhtx

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło wziął udział w Forum Bankowym. Podczas panelu poświęconemu omówieniu skutków ekonomicznych pandemii dla banków ostrzegł przed kilkoma niepokojącymi zjawiskami i to w mocnych słowach.

Wskazał m.in. na to, że doszło do bardzo spektakularnego wypychania kredytu bankowego przez różnego rodzaju tarcze pomocowe. Podkreślił, że były i są potrzebne, ale ma to swoje efekty.

bDSddhtz

- Powstawały już wcześniej, ale rok 2020 to według mnie była stadna produkcja firm zombie, firm, które nie są w stanie utrzymać funkcjonowania z opłat klientów, bo w gospodarce rynkowej za wszystko płaci klient - wskazał Jagiełło.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

- Zjawiskiem odłożonym w czasie będzie to, że te tarcze pomocowe będą demoralizowały różnego rodzaju firmy, które będą utrzymywały się z tego tytułu, że potrzebują kolejnej pomocy, nawet gdy sytuacja pandemiczna ustąpi - ostrzegł.

bDSddhtF

Prezes PKO BP podkreślił, że nie jest to tylko problem Polski, bo o tej "zombiefikacji" gospodarki mówi się od dłuższego czasu w Unii Europejskiej, gdzie od lat obowiązuje m.in. ujemne oprocentowanie w bankach. A to powoduje, że firmy są finansowane w zasadzie albo niską ceną, albo za darmo.

Zbigniew Jagiełło uważa, że podobnie jak w 2020 roku, również i w kolejnych latach bardzo silnie na gospodarkę będzie wpływało ryzyko prawne funkcjonowania firm w Polsce, zwłaszcza firm z sektora finansowego.

- Paradoksalnie, transparentność systemu bankowego, która została wprowadzona kilkanaście lat temu, stała się obciążeniem dla branży, bo w czasach kryzysowych poszukuje się kozłów ofiarnych i bankowość, pracownicy banków stali się takim chłopcem do bicia - dla mediów, polityków, klientów, co jest psychologicznie uzasadnione - trzeba znaleźć kogoś, kto jest winny i obciążyć go wszystkim, co jest możliwe - zaznaczył Jagiełło.

bDSddhtG

W swojej wypowiedzi nawiązał m.in. do swobodnego wglądu wszystkich zainteresowanych w sprawozdania finansowe banków, wynagrodzenia prezesów i menedżerów itp.

Jak wskazał, jednocześnie od kilu lat zarówno w Europie, jak i Polsce jest kreowany kult konsumenta, który stoi w kontrze do przedsiębiorcy.

- To jest niebezpieczna rzecz w gospodarce rynkowej, gdzie prawa konsumenta będą gloryfikowane wobec możliwość funkcjonowania setek tysięcy, czy milionów przedsiębiorców, którzy z tym kultem będą musieli się zmagać - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSddhua
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(15)
Oko żubra
4 tyg. temu
Punkt widzenia jak zawsze zależy od punktu siedzenia. Syty nie zrozumie głodnego. Ludziom potrzebna edukacja bardziej finansowa niz seksualna.
biton
4 tyg. temu
widac lepszy cwaniak
rak
4 tyg. temu
Wystarczy spojrzeć na kurs złotego do $ i widać jak na dłoni katastrofę polityki dobrej zmiany i gubernatora banku Glapy
bDSddhub
pulec
4 tyg. temu
on swoje a polska zadłużona na 6 bilionów ,kto i kiedy to spłaci?niech powie mądry
pulec
4 tyg. temu
on swoje a polska zadłużona na 6 bilionów ,kto i kiedy to spłaci?niech powie mądry