Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przychody Vigo System wzrosły o 38% r/r do 37,4 mln zł w 2018 r.

1
Podziel się

Vigo System zakończyło 2018 rok z przychodami na poziomie 37,4 mln zł, co oznacza wzrost o 38% w skali roku. Duży udział w wypracowaniu dynamicznego wzrostu sprzedaży w ub. r. miał udany IV kwartał, w którym Vigo System odnotowało 65-proc. wzrost sprzedaży - do 9,2 mln zł.

Przychody Vigo System wzrosły o 38% r/r do 37,4 mln zł w 2018 r.
bEqUbdTV

"Konsekwentna realizacja strategii Vigo System 2020, której celem jest m.in. dynamiczny wzrost wolumenu sprzedaży detektorów, przynosi oczekiwane efekty. Polityka zacieśniania relacji z kluczowymi klientami i wspierania ich w rozwoju produktów opartych o technologię Vigo System pozwoliła w minionym roku na znaczące zwiększenie sprzedaży do większości z dotychczasowych stałych kontrahentów. Dodatkowo aktywne działania marketingowe oraz rozwój sieci dystrybucji produktów spółki pozwoliły nam na pozyskanie w 2018 r. szeregu nowych, perspektywicznych klientów, mających potencjał, by dołączyć w kolejnych latach do grona strategicznych partnerów biznesowych Vigo System. Te i inne sukcesy na wielu polach naszej działalności sprawiają, że 2018 rok możemy uznać za jeden z najlepszych w ponad 30-letniej historii rozwoju naszej firmy, otwierający serię kolejnych udanych, rekordowych pod względem sprzedaży, okresów" - powiedział prezes Adam Piotrowski, cytowany w komunikacie.

Za ponad połowę ubiegłorocznych przychodów spółki odpowiadała sprzedaż detektorów dla odbiorców z szeroko pojętego sektora przemysłowego. Detektory Vigo System wykorzystywane są m.in. do produkcji urządzeń do kontroli jakości powietrza i detekcji gazów, przy kontroli pracy laserów czy w przemyśle półprzewodnikowym. Sprzedaż detektorów adresowanych do segmentu przemysłowego wzrosła w minionym roku o 30%, przy 42-proc. wzroście w ostatnim kwartale roku, podano również.

Drugim, pod względem wielkości obrotów, rynkiem zbytu produktów Vigo System, odpowiadającym za ponad 22% przychodów, był w 2018 r. segment zbrojeniowy. Realizacja rosnących zamówień dla francuskiej firmy Zodiac Aerotechnics, największego kontrahenta Vigo System, jak również kontynuacja współpracy m.in. z polskimi producentami uzbrojenia dla armii przełożyła się na 69-proc. wzrost sprzedaży w tym segmencie.

bEqUbdTX

"Vigo System ma potencjał, by w kolejnych latach nie tylko utrzymać rekordowy poziom obrotów w tym segmencie, ale i odnotowywać kolejne wzrosty sprzedaży. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nasze detektory ze strony firm z branży zbrojeniowej, wspierane przez nieustający rozwój technologiczny naszych produktów oraz podnoszenie ich jakości i niezawodności. Zacieśnianie strategicznej współpracy z Zodiac Aerotechnics owocuje kolejnymi średnioterminowymi, wartościowo coraz większymi zamówieniami, pozwalającymi nam na efektywniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych. Oczekujemy, iż również w 2019 r. segment zbrojeniowy będzie jednym z motorów wzrostu sprzedaży, tak dzięki zamówieniom ze strony francuskiego kontrahenta, jak i sprzedaży do innych odbiorców naszych produktów" - dodał Piotrowski.

Na trzecim miejscu sprzedażowego rankingu uplasowali się producenci rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa transportu. Sprzedaż w tym segmencie wygenerowała ponad 15% ubiegłorocznych obrotów spółki, odnotowując 64-proc. wzrost sprzedaży r/r. Na dynamiczny wzrost obrotów wpłynęła zarówno realizacja zamówień dla głównego kontrahenta w tym segmencie, amerykańskiej grupy Catepillar, jak również rozwój sprzedaży do nowych partnerów biznesowych z Chin, produkujących systemy dla dynamicznie rozwijających się w tym kraju kolei szybkich prędkości, wskazano również.

"W oparciu o już zawarte umowy, jak również prowadzone rozmowy w sprawie dalszej współpracy mamy podstawy, by sądzić, że segment kolejowy będzie mocnym filarem naszego biznesu w kolejnych okresach" - skomentował prezes.

Realizowana strategia rozwoju Vigo System zakłada dalszy wzrost sprzedaży, do 80 mln zł planowanych do osiągnięcia w 2020 r. Skokowy wzrost sprzedaży ma być możliwy dzięki wzrostowi mocy produkcyjnych i efektywności produkcji w efekcie uruchomienia nowego zakładu produkcyjnego w Ożarowie Mazowieckim. Budowa nowego zakładu została już zakończona, w grudniu 2018 r. spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku, podano także.

bEqUbdUd

"Zgodnie z harmonogramem inwestycji w I kwartale 2019 r. będziemy wyposażać i przygotowywać zakład do startu produkcji, jak również kontynuować prace nad wdrożeniem nowej organizacji procesów produkcji oraz logistyki. Oczekujemy, iż jeszcze w I kwartale rozpoczniemy produkcję w nowym zakładzie, stopniowo zwiększając, na przestrzeni 2019 r., jej skalę i efektywność. Spółka już pracuje nad pokryciem przyszłych mocy zamówieniami. W 2019 r. wkroczyliśmy ze zdecydowanie wyższym portfelem zamówień, niż miało to miejsce rok wcześniej" - podsumował Adam Piotrowski.

Vigo System jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

bEqUbdUy
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
BS
3 lata temu
Brawo dla Polskiej firmy z obszaru high-tech