Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafalska: Roczny koszt programu 500+ wyniesie po jego rozszerzeniu ok. 40 mld zł

10
Podziel się:

Warszawa, 26.02.2019 (ISBnews) - Roczny koszt programu Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego wyniesie rocznie z kosztem jego obsługi ok. 40 mld zł, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska: Roczny koszt programu 500+ wyniesie po jego rozszerzeniu ok. 40 mld zł

"Koszt wprowadzenia programu będzie kosztował w tym półroczu ok. 10 mld zł, w skali roku będzie to zwiększenie wydatków na ten program o kolejne 10 mld zł, czyli koszt większy o ok. 20 mld zł, a więc 40 mld zł w sumie plus koszt obsługi programu - taki będzie koszt tego programu" - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Telewizji Gorzów "Teletop".

Podkreśliła, że " poza celami społecznymi program będzie miał wpływ na wzrost gospodarczy"

"Znaczna część tych pieniędzy wróci też do budżetu państwa w postaci podatku VAT. Pamiętajmy, że jest też koło zamachowe polskiej gospodarki, budżety samorządów zwiększą się, co ma też wpływ na ich zdolności kredytowe, pobudzą nam się rynki lokalne, szansa na rozwój kolejnych usług - to jest po prostu pieniądz w obrocie, ale adresowany do milionów polskich rodzin. Bo polskich dzieci, które skorzysta z tego świadczenia może być ok. 7 mln" - oceniła Rafalska.

Dodała, że "trzeba mieć tę pewną wiedzę na temat finansów publicznych i jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu niż wtedy, gdy wprowadzaliśmy ten program w 2016 roku. Więc możemy powiedzieć, że jest zagwarantowane finansowanie na pierwsze dziecko".

W ubiegłą sobotę, rozpoczynając kampanię wyborczą przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego, prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program partii. Obejmuje on rozszerzeniu programu Rodzina 500+ także dla pierwszego dziecka, brak podatku dochodowego (PIT)
dla pracowników do ukończenia 26 lat, "13-tkę" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy małymi ośrodkami.

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia 2016 r. w całej Polsce. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
jack
3 lata temu
testy na ko-vid kosztować będą rocznie co najmiej 100 mld a może drugie i trzecie tyle , ciekawe że w ogóle dyskusji nie ma o tym , czyli co najmniej 2000+, nie mówiąc o lekach za 10000 zł które nie działają jak trzeba to dopiero skok na kasę
antyplatfus
3 lata temu
Jeżeli ktoś okradał polskę na 200 - 250 mld rocznie to teraz stać nas na pomoc socjalną na poziomie 40 mld
Adam
4 lata temu
A co 2 mld zł, które były na telewizję? Przecież te pieniądze są dzisiaj potrzebne na coś innego niż propaganda
ada
4 lata temu
500 plus to złodziejstwo
Andrzej
4 lata temu
Budżet bez deficytu powinien być wpisany w konstytucję. Mamy za 2019 rok ok. 25 mld deficytu, a program 500+ kosztuje 40 mld...rozwiązanie nasuwa się samo. Czas w końcu zlikwidować ZUS i wyjść z tej chorej, socjalistycznej pętli, którą na szyję ukręcono nam kilkadziesiąt lat temu.