Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rafalska: Roczny koszt programu 500+ wyniesie po jego rozszerzeniu ok. 40 mld zł

9
Podziel się

Warszawa, 26.02.2019 (ISBnews) - Roczny koszt programu Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego wyniesie rocznie z kosztem jego obsługi ok. 40 mld zł, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska: Roczny koszt programu 500+ wyniesie po jego rozszerzeniu ok. 40 mld zł
bDzelGDF

"Koszt wprowadzenia programu będzie kosztował w tym półroczu ok. 10 mld zł, w skali roku będzie to zwiększenie wydatków na ten program o kolejne 10 mld zł, czyli koszt większy o ok. 20 mld zł, a więc 40 mld zł w sumie plus koszt obsługi programu - taki będzie koszt tego programu" - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Telewizji Gorzów "Teletop".

Podkreśliła, że " poza celami społecznymi program będzie miał wpływ na wzrost gospodarczy"

"Znaczna część tych pieniędzy wróci też do budżetu państwa w postaci podatku VAT. Pamiętajmy, że jest też koło zamachowe polskiej gospodarki, budżety samorządów zwiększą się, co ma też wpływ na ich zdolności kredytowe, pobudzą nam się rynki lokalne, szansa na rozwój kolejnych usług - to jest po prostu pieniądz w obrocie, ale adresowany do milionów polskich rodzin. Bo polskich dzieci, które skorzysta z tego świadczenia może być ok. 7 mln" - oceniła Rafalska.

bDzelGDH

Dodała, że "trzeba mieć tę pewną wiedzę na temat finansów publicznych i jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu niż wtedy, gdy wprowadzaliśmy ten program w 2016 roku. Więc możemy powiedzieć, że jest zagwarantowane finansowanie na pierwsze dziecko".

W ubiegłą sobotę, rozpoczynając kampanię wyborczą przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego, prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program partii. Obejmuje on rozszerzeniu programu Rodzina 500+ także dla pierwszego dziecka, brak podatku dochodowego (PIT)
dla pracowników do ukończenia 26 lat, "13-tkę" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy małymi ośrodkami.

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia 2016 r. w całej Polsce. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

bDzelGEi
forex
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(9)
Oświecony.
2 lata temu
Drogi minus, nauka minus, wojsko minus, służba zdrowia minus, pińcet plus, religia plus.
Andrzej
12 miesięcy temu
Budżet bez deficytu powinien być wpisany w konstytucję. Mamy za 2019 rok ok. 25 mld deficytu, a program 500+ kosztuje 40 mld...rozwiązanie nasuwa się samo. Czas w końcu zlikwidować ZUS i wyjść z tej chorej, socjalistycznej pętli, którą na szyję ukręcono nam kilkadziesiąt lat temu.
Adam
10 miesięcy temu
A co 2 mld zł, które były na telewizję? Przecież te pieniądze są dzisiaj potrzebne na coś innego niż propaganda
bDzelGEj
ada
11 miesięcy temu
500 plus to złodziejstwo
hulug
rok temu
Rocznie za program 500 plus można wybudować 850 km autostrad (sprawdzałem).Można też kupić 4 atomowe okręty podwodne (sprawdzałem),to tylko tak dla orientacji,ponieważ nikt by ich nam nie sprzedał.