Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys? Półrocze przyniosło zyski jak w hossie

300 procent na akcjach, czy 70 na TFI - inwestycje w czasie niepewności opłaciły się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prawie 70 procent zysku na funduszach, 300 procent na akcjach czy 21 procent na walutach pozwoliły poczuć się jak w środku hossy. A może właśnie na jej początku?

Inwestując bezpośrednio w akcje na GPW można było zarobić ponad 300 procent (o 319 proc. wzrósł kurs akcji AD Dragowski). Ale to nie odosobniony przypadek. Kolejne spółki w rankingu to także trzycyfrowe stopy zwrotu.

Spółka Stopa Zwrotu [proc.]
AD Dragowski 319,89
Immoeast 316,67
Paged 211,52
PC Guard 200
KGHM 198,01
Rafako 182,41
JW Construction 177,36
Lentex 176,47
Kernel 156,1
Polcorit 146,67

Źródło: Money.pl. stan na 29.06

Jak często bywa w tego typu zestawieniach, na czele są firmy mniejsze, żeby nie powiedzieć malutkie. W tym półroczu jednak duże zyski można było zainkasować na naprawdę płynnych i _ renomowanych _ spółkach. KGHM - podpora indeksu WIG20 - wzrósł o prawie 200 procent. Deweloperzy - Immoeast i JW Construction odpowiednio o 316 i 177 procent.

Jeśli jednak przyjrzeć się całemu rynkowi mierzonemu indeksami GPW, wzrosty nie były już spektakularne. Ale jedno widać od razu -inwestorzy znów polubili małe spółki. WIG20 wzrósł zaledwie symbolicznie, o 0,03 proc., WIG o 7,7 procent. Jednak już mWIG40 zyskał 13,5 proc. a indeks najmniejszych spółek - sWIG80 - ponad 33 procent.

Wniosek? Potwierdza się stara giełdowa prawda - po bessie najszybciej zyskują spółki najbardziej przecenione. Innymi słowy, stosując strategię Warrenna Buffeta, _ kupuj gdy krew się leje _.

*Fundusze - Opłaciło się zaufać krajom BRIC *

Spośród notowanych w Money.pl 134 rodzimych funduszy akcyjnych, zaledwie trzy przyniosły stratę. Średnio w tej klasie funduszy, w przeciągu sześciu miesięcy zarobić można było 22 procent. To trzy razy więcej, niż dawała przeciętne lokata (na przykład 7-procentowa).

W czołówce funduszy akcjiznalazły się przede wszystkim te inwestujące w kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), czy generalnie w rynki wschodzące. To dobra wiadomość dla nas - oznacza, że globalny kapitał wieży _ emerging markets _, do których zalicza się także i Polska. Drugi wniosek, to znów powtórzenie maksymy, że najszybciej rośnie to, co wcześniej najbardziej spadało. Na przykład rosyjski indeks RTS wzrósł od początku roku o 90 procent. Warto dodać, że wcześniej w przeciągu nieco ponad pół roku stracił prawie 80 procent.

*Najlepsza dziesiątka funduszy akcyjnych polskich w przeciągu 6 miesięcy *

Fundusz Stopa Zwrotu [proc.]
Allianz Globalny SFIO Subfundusz Allianz BRIC (EUR) 68,03
ING FIO Chiny i Indie USD (USD) 62,76
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz BRIC (USD) 61,06
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz BRIC 57,72
QUERCUS Parasolowy SFIO - Subfundusz QUERCUS Bałkany i Turcja 49,7
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących (USD) 48,9
ING FIO Rosja EUR (EUR) 48,89
AIG SFIO Parasol Światowy AIG Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących (USD) 47,28
Allianz Globalny SFIO Subfundusz Allianz Akcji Rynków Wschodzących (EUR) 46,07
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących 45,83

Źródło: Money.pl. Stan na 29.06.2009

Najgorzej z funduszy akcyjnych radził sobie zamknięty fundusz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ (-35 proc.). Zarządzający nie mieli tu możliwości zdywersyfikowania inwestycji na kraje BRIC.

Świetnie wypadły również fundusze papierów dłużnych. Na najlepszym z nich - PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych USD - można było osiągnąć imponujący jak na tę klasę inwestycji wynik 37 procent. Średnia stopa zwrotu wyniosła natomiast 7,5 procent - czyli porównywalnie jak średnia lokata terminowa, co przeczy tezie, że fundusze obligacji są słabą inwestycją.

Mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę na wspólny mianownik świetnych wyników - najbardziej zyskiwały jednak fundusze denominowane nie w złotych, a w walucie - najczęściej dolarze. Wzrost kursu zagranicznych walutdodał jeszcze kilka procent do ostatecznych wyników. W przeciwieństwie do lokaty jednak - taka inwestycja zawsze wiąże się z większym ryzykiem.

Spośród rozpatrywanych 64 funduszy obligacji(papierów dłużnych), zaledwie 9 przyniosło straty. Najsłabiej wypadł DWS Polska FIO Dłużnych Papierów Wartościowych, który jednostki straciły 3,6 procent.

Waluty - najbardziej zadowoleni Polacy na Wyspach

Same waluty zresztą także - jeśli je mieliśmy - przyczyniły się do wzrostu naszego majątku. W przeciągu półrocza złoty umocnił się do wszystkich głównych walut- jeśli więc na początku roku posiadaliśmy _ twardą gotówkę _w postaci zagranicznych walut, możemy czuć się wynagrodzeni.

Wykres funta brytyjskiego od początku roku według kursu NBP

Euro zyskało bowiem ponad 7 procent na wartości, a dolar nieco ponad 6 procent. Najbardziej szczęśliwi powinni być jednak polscy emigranci na Wyspach - znów zarabiają o wiele lepiej niż w Polsce, bo kurs funta wzrósł aż o 21 procent.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Paweł Satalecki, analityk Money.pl Co prawda oficjalnie nie odwołano jeszcze bessy, czy końca kryzysu. Jednak w przeciągu ostatniego półrocza można było zarobić i to w niektórych przypadkach porównywalnie do czasów hossy. Jak zawsze oczywiście są _ ci najlepsi _ oraz _ ci najgorsi _, ale średnie wyniki zarówno funduszy, czy nawet akcji (w postaci indeksów) mówią, że minionych 6 miesięcy większość inwestorów nie może zaliczyć do straconych. Najlepiej wyszli ci, którzy podjęli ryzyko i zainwestowali albo w to, co było już bardzo przecenione (np. akcje KGHM, fundusze powiązane z Rosją) lub wspomagało się ryzykiem kursowym - np. same waluty czy fundusze denominowane w obcych walutach. Innymi słowy - rynek pokonali ci odważniejsi, bardziej skłonni do ryzyka i poinformowani inwestorzy. Tak zawsze jest w momentach odwrócenia trendów
na rynkach. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: półrocze, inwestycje, giełda, fundusze, tfi, waluty, stopy zwrotu, wyniki, wiadomości, gospodarka, raport, porady, raporty giełdowe, kryzys, najważniejsze, portfel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz