Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kryzys? Półrocze przyniosło zyski jak w hossie

Kryzys? Półrocze przyniosło zyski jak w hossie

Fot. PAP/EPA

Prawie 70 procent zysku na funduszach, 300 procent na akcjach czy 21 procent na walutach pozwoliły poczuć się jak w środku hossy. A może właśnie na jej początku?

Inwestując bezpośrednio w akcje na GPW można było zarobić ponad 300 procent (o 319 proc. wzrósł kurs akcji AD Dragowski). Ale to nie odosobniony przypadek. Kolejne spółki w rankingu to także trzycyfrowe stopy zwrotu.

 

Spółka Stopa Zwrotu [proc.]
AD Dragowski 319,89
Immoeast 316,67
Paged 211,52
PC Guard 200
KGHM 198,01
Rafako 182,41
JW Construction 177,36
Lentex 176,47
Kernel 156,1
Polcorit 146,67

 

Źródło: Money.pl. stan na 29.06

Jak często bywa w tego typu zestawieniach, na czele są firmy mniejsze, żeby nie powiedzieć malutkie. W tym półroczu jednak duże zyski można było zainkasować na naprawdę płynnych i renomowanych spółkach. KGHM - podpora indeksu WIG20 - wzrósł o prawie 200 procent. Deweloperzy - Immoeast i JW Construction odpowiednio o 316 i 177 procent.

Jeśli jednak przyjrzeć się całemu rynkowi mierzonemu indeksami GPW, wzrosty nie były już spektakularne. Ale jedno widać od razu - inwestorzy znów polubili małe spółki. WIG20 wzrósł zaledwie symbolicznie, o 0,03 proc., WIG o 7,7 procent. Jednak już mWIG40 zyskał 13,5 proc. a indeks najmniejszych spółek - sWIG80 - ponad 33 procent.

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wniosek? Potwierdza się stara giełdowa prawda - po bessie najszybciej zyskują spółki najbardziej przecenione. Innymi słowy, stosując strategię Warrenna Buffeta, kupuj gdy krew się leje.

Fundusze - Opłaciło się zaufać krajom BRIC

Spośród notowanych w Money.pl 134 rodzimych funduszy akcyjnych, zaledwie trzy przyniosły stratę. Średnio w tej klasie funduszy, w przeciągu sześciu miesięcy zarobić można było 22 procent. To trzy razy więcej, niż dawała przeciętne lokata (na przykład 7-procentowa).

W czołówce funduszy akcji znalazły się przede wszystkim te inwestujące w kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), czy generalnie w rynki wschodzące. To dobra wiadomość dla nas - oznacza, że globalny kapitał wieży emerging markets, do których zalicza się także i Polska. Drugi wniosek, to znów powtórzenie maksymy, że najszybciej rośnie to, co wcześniej najbardziej spadało. Na przykład rosyjski indeks RTS wzrósł od początku roku o 90 procent. Warto dodać, że wcześniej w przeciągu nieco ponad pół roku stracił prawie 80 procent.

Najlepsza dziesiątka funduszy akcyjnych polskich w przeciągu 6 miesięcy

Fundusz Stopa Zwrotu [proc.]
Allianz Globalny SFIO Subfundusz Allianz BRIC (EUR) 68,03
ING FIO Chiny i Indie USD (USD) 62,76
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz BRIC (USD) 61,06
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz BRIC 57,72
QUERCUS Parasolowy SFIO - Subfundusz QUERCUS Bałkany i Turcja 49,7
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących (USD) 48,9
ING FIO Rosja EUR (EUR) 48,89
AIG SFIO Parasol Światowy AIG Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących (USD) 47,28
Allianz Globalny SFIO Subfundusz Allianz Akcji Rynków Wschodzących (EUR) 46,07
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących 45,83

Źródło: Money.pl. Stan na 29.06.2009

Najgorzej z funduszy akcyjnych radził sobie zamknięty fundusz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ (-35 proc.). Zarządzający nie mieli tu możliwości zdywersyfikowania inwestycji na kraje BRIC.

Świetnie wypadły również fundusze papierów dłużnych. Na najlepszym z nich - PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych USD - można było osiągnąć imponujący jak na tę klasę inwestycji wynik 37 procent. Średnia stopa zwrotu wyniosła natomiast 7,5 procent - czyli porównywalnie jak średnia lokata terminowa, co przeczy tezie, że fundusze obligacji są słabą inwestycją.

Mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę na wspólny mianownik świetnych wyników - najbardziej zyskiwały jednak fundusze denominowane nie w złotych, a w walucie - najczęściej dolarze. Wzrost kursu zagranicznych walut dodał jeszcze kilka procent do ostatecznych wyników. W przeciwieństwie do lokaty jednak - taka inwestycja zawsze wiąże się z większym ryzykiem.

Spośród rozpatrywanych 64 funduszy obligacji (papierów dłużnych), zaledwie 9 przyniosło straty. Najsłabiej wypadł DWS Polska FIO Dłużnych Papierów Wartościowych, który jednostki straciły 3,6 procent.

Waluty - najbardziej zadowoleni Polacy na Wyspach

Same waluty zresztą także - jeśli je mieliśmy - przyczyniły się do wzrostu naszego majątku. W przeciągu półrocza złoty umocnił się do wszystkich głównych walut - jeśli więc na początku roku posiadaliśmy twardą gotówkę w postaci zagranicznych walut, możemy czuć się wynagrodzeni.

Wykres funta brytyjskiego od początku roku według kursu NBP

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Euro zyskało bowiem ponad 7 procent na wartości, a dolar nieco ponad 6 procent. Najbardziej szczęśliwi powinni być jednak polscy emigranci na Wyspach - znów zarabiają o wiele lepiej niż w Polsce, bo kurs funta wzrósł aż o 21 procent.

 

Komentarz Money.pl

Paweł Satalecki,
analityk Money.pl

Co prawda oficjalnie nie odwołano jeszcze bessy, czy końca kryzysu. Jednak w przeciągu ostatniego półrocza można było zarobić i to w niektórych przypadkach porównywalnie do czasów hossy. Jak zawsze oczywiście są ci najlepsi oraz ci najgorsi, ale średnie wyniki zarówno funduszy, czy nawet akcji (w postaci indeksów) mówią, że minionych 6 miesięcy większość inwestorów nie może zaliczyć do straconych. Najlepiej wyszli ci, którzy podjęli ryzyko i zainwestowali albo w to, co było już bardzo przecenione (np. akcje KGHM, fundusze powiązane z Rosją) lub wspomagało się ryzykiem kursowym - np. same waluty czy fundusze denominowane w obcych walutach. Innymi słowy - rynek pokonali ci odważniejsi, bardziej skłonni do ryzyka i poinformowani inwestorzy. Tak zawsze jest w momentach odwrócenia trendów na rynkach.

 

ZOBACZ TAKŻE:

wyniki, tfi, inwestycje, giełda, fundusze, waluty, stopy zwrotu, półrocze
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
edi 63
81.210.43.* 2009-07-08 14:13
Czy ktoś się zastanawiał co to jest ten KRYZYS i skąd się bierze, chyba nikt, czy nie widzicie, że im bardziej straszą tym kryzysem tym bardziej on się powiększa, gdyby u nas nie trąbili w mediach, że w USA jest kryzys i że na pewno do nas tez dotrze, to byśmy w Polsce nie mieli kryzysu, a tak to zasiali panikę a wiadomo co z ludżmi robi panika. Tak samo jest z namawianiem na zaciskanie pasa aby załatać dziurę w budżecie , jak chyba wszyscy wiemy PIENIĄDZ ROBI PIENIĄDZ , a oszczędzając wydajemy mniej pieniędzy, co się wiąże z mniejszymi podatkami które trafiają do rządu i dziurę mamy większą . Podobno Polak mądry po szkodzie, ale chyba nie nasi posłowie , już zapomnieli jak podnieśli akcyze na samochody i wpływy z tego tytułu się zmniejszyły a nie zwiększyły i takich przykładów można wymieniać bez końca.
2009-07-02 12:13
Panie Pawle, jak można strzelić takiego byka ortograficznego - "globalny kapitał WIEŻY emerging markets" - bo chyba nie o żadną wieżę tu chodzi, a o wiarę? Oby ją zresztą zachował... Tak zwane "pozdrawki".
Piqś
81.15.132.* 2009-07-02 12:11
Po pierwsze do Polski dopiero kryzys się wybiera.
Zobaczymy co napiszą za jakieś dwa miesiące jak już będzie u Nas a te "rewelacyjne informacje" to po prostu następna 'Sciema" po pierwszym półroczu aby dobrze wyglądały notowania. "Żałosne ruchy -topiącej się muchy"
Zobacz więcej komentarzy (15)