Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

Ropa naftowa najdroższa od marca

8
Podziel się

Na rynku ropy naftowej optymizm trwa w najlepsze. Perspektywa skutecznej szczepionki i zniesienia ograniczeń sprawiła, że na giełdach ceny surowca są najwyższe od marca.

Ropa naftowa najdroższa od marca
Ropa naftowa najdroższa od marca. Na rynku trwa optymizm. (Pixabay, pixabay)
bDAKnNVh

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku poruszają się już powyżej poziomu 45 dolarów za baryłkę. Z kolei notowania ropy na giełdzie w Londynie (tzw. ropa Brent) przekraczają 48 dolarów za baryłkę.

– Dla obu tych rodzajów ropy naftowej są to najwyższe poziomy od marca, a dokładniej od 6 marca, czyli momentu, w którym rozpoczęło się gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca – zauważa Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Do tak wyraźnego wzrostu cen przyczynił ogólny optymizm na rynkach finansowych wywołany doniesieniami o możliwym wprowadzeniu na rynek skutecznej szczepionki na koronawirusa jeszcze w bieżącym roku. Dla rynku ropy oznacza to bowiem możliwe szybsze zniesienie restrykcji i uniknięcie kolejnych zakazów przemieszczania się, co z kolei pozytywnie przełożyłoby się na popyt na paliwa.

bDAKnNVj
Zobacz także: Gowin zawsze na "nie"? Rzecznik rządu odpowiada

Dorota Sierakowska wskazuje ponadto, że dodatkowymi czynnikami wspierającymi popyt na ropę są informacje o bezproblemowym przejęciu władzy przez nowego prezydenta w USA (co nie było wcale oczywiste, zważywszy na liczne protesty Donalda Trumpa), jak również oczekiwania modyfikacji porozumienia naftowego OPEC+ już na początku przyszłego tygodnia.

bDAKnNVp

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego i na początku tego roku ceny ropy na giełdach przekraczały 60 dolarów za baryłkę. Potem zaczęły spadać, a gwałtowne tąpnięcie nastąpiło na początku marca. Pod koniec kwietnia za baryłkę płacono niewiele ponad 10 dolarów.

Notowania ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku w ciągu ostatniego roku:

Najbliższe dni na rynku ropy mogą być nerwowe. Jeszcze w środę poznamy ważne danych makro z USA, w tym amerykański PKB za trzeci kwartał. Ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA, aktywność inwestorów pod koniec bieżącego tygodnia będzie jednak ograniczona, a kolejny mocny impuls na rynku ropy prawdopodobnie wywoła właśnie spotkanie OPEC+ na początku przyszłego tygodnia, zauważa analityczka DM BOŚ.

bDAKnNVq
bDAKnNVK
gospodarka
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
jan
2 miesiące temu
Bujda na resorach ! Drożeje bo Święta się zbliżają !
kakara
2 miesiące temu
ceny na stacja nie powinny drgnąć, kiedy była cena niska to cena była sztywna, to teraz niech nie podnoszą złodzieje jak wzrosła ale dalej jest poniżej 50 dolców
Gerry 37
2 miesiące temu
Jeżeli ropa kosztuje teraz 50 dolcow za baryłkę A w marcu kosztowała 10 to ile powinna kosztować paliwa w marcu s......skie złodziejuchy z ORLENU co nie panie Kubica tanie tankowanie.
bDAKnNVL
Gosc
2 miesiące temu
Czyli ceny i cała gospodarka zależy od humorów i nastojów? Ekstra.
Zebi
2 miesiące temu
Poki co, w PRL Orlen pisowski ustala ceny. Ja tego tapniecia na 10 usd jakos nie zauwazylem!