Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
A.Z.
|
aktualizacja

Rosyjskie media: Gazprom ma małe szanse na skuteczne odwołanie od przegranej z PGNiG

373 reakcje
212
17
88
Podziel się

Gazprom przegrał z PGNIG i musiał oddać polskiemu koncernowi 1,5 mld dolarów. Rosjanom zostaje jeszcze droga odwoławcza, ale - jak ocenia "Niezawisimaja Gazieta" - szanse Gazpromu podczas apelacji od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie są minimalne.

Gazprom zaliczył dwie bolesne przegrane z Polską i Ukrainą.
Gazprom zaliczył dwie bolesne przegrane z Polską i Ukrainą. (Getty Images)
bCNNFwCt

"Niezawisimaja Gazieta", którą w czwartek cytuje Polska Agencja Prasowa, ocenia, że zagraniczne firmy znalazły sposób na wyciąganie środków od Gazpromu. Jest to już druga przegrana Rosjan, wcześniej skutecznie swoich praw dochodził ukraiński Naftohaz. Ekspert Oleg Czeredniczenko z Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Plechanowa uważa, że otwiera to drogę innym klientom Gazpromu do wstecznego kwestionowania warunków finansowych zawartych kontraktów.

Oleg Czeredniczenko w rozmowie z "NG" podkreśla, że Gazprom musi zrewidować dotychczasowe formuły rozliczania się z kontrahentami, m.in. zasadę "take or pay" (bierzesz albo płacisz). Ocenia jednak, że dwie przegrane nie muszą oznaczać "osłabienia Rosji na rynkach zagranicznych jako kluczowego dostawcy błękitnego paliwa".

Czeredniczenko - jak streszcza PAP - jest również zdania, że Gazprom sam zdaje sobie sprawę, iż jego szanse podczas apelacji od decyzji arbitrażu są minimalne. Jak zauważa, obecna koniunktura na rynku europejskim zmniejsza szanse sprzedawcy gazu, a więc Gazpromu, na wygraną w tym sporze.

bCNNFwCv

Zobacz: Ceny gazu. Rachunki będą wyższe

Z kolei Aleksandr Razuwajew, szef ośrodka analitycznego Alpari, bagatelizuje sumę, którą Gazprom musiał zapłacić PGNIG. Wskazuje, że było 1,5 mld dolarów, podczas gdy zysk Gazpromu przekracza równowartość 17 mld dolarów (1,2 bln rubli). Ekspert prognozuje, że po zakończeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa ceny gazu wzrosną i Gazprom pozostanie liderem na europejskim rynku gazowym.

"Niezawisimaja Gazieta" przypomina jednak, że Polska nie zamierza po 2022 roku przedłużać kontraktu z Gazpromem. Komentuje w związku z tym, że "perspektywy firmy są mgliste" i podkreśla, że jak wskazują eksperci udział gazu rosyjskiego dostarczanego rurociągami zmniejsza się na rynku europejskim.

bCNNFwCB

W środę szef PGNIG Jerzy Kwieciński poinformował, że pieniądze od Gazpromu wpłynęły na konto polskiego koncernu. Spór między Gazpromem a PGNiG trwał kilka lat. Dotyczył ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego, zawartego w 1996 roku.

Polska wypowiedziała kontrakt jamalski w 2019 roku. Gaz będzie odbierać do 31 grudnia 2022 roku.

bCNNFwCW
gaz
gazprom
rosja
pgnig
wiadomości
wiadomości
wiadomości
giełda
ceny gazu
88
212
17
35
2
11
8
KOMENTARZE
(88)
mona
miesiąc temu
PGNiG odzyskał nadpłatę ale to klienci tej firmy powinni uzyskać zwrot , bo przecież płacili wg zawyżonych stawek i tylko oni dostali po kieszeni . Dzięki temu potentat gazowy jest o 1,5 mld do przodu - na czysto, a odbiorcy gazu per saldo są o taką sumę do tyłu.
Olo
miesiąc temu
Pazerność zgubiła wiele firm. Ciekawe, kiedy się wyjaśni rola Pana P. w tym kontrakcie
Nick
miesiąc temu
Ciekawe w ile miesięcy PIS wyda na socjal 1,5 mld dolarów...
bCNNFwCX
Roman
miesiąc temu
Ponowie Pawlak i Tusk POwinni stanąć przed polskim sądem za zawarcie niekorzystnych kontraktów gazowych z Rosją
TVN
miesiąc temu
TO CI CO PODPISYWALI UMOWY W TYM CZASIE POWINNI ODPOWIADAC CHYBA ZE WZIELI W LAPE PIENIADZ NIE SMIERDZI
Najnowsze komentarze (88)
ObServ
miesiąc temu
Czy w takiej sytuacji Pawlak z Tuskiem będą musiał zwrócić część prowizji?
jak zwykle
miesiąc temu
Odbiją to sobie wprowadzając cła na nasze towary . I tyle zarobimy . :(
ksmamona
miesiąc temu
PiS wyda te pieniądze na czyjeś bękarty (elektorat) a Wy nadal będziecie płacić.
ksmamona
miesiąc temu
Tak to sie kończy jak ktoś czuje sie za pewnie............................ .
Dobry wujek z...
miesiąc temu
Kradzione nie tuczy.
Marian
miesiąc temu
to dzięki panu Dudu
iki
miesiąc temu
bardzo pozorne zwycięstwo. Ogromne skomplikowane i drogie zbiornikowce wkrótce zaczną wybuchać na morzu. Patrolować je będą durnie w ciasnych motorówkach. W Korei i Chinach ze złością będą budowali z czasem mniej opłacalne statki. Rosja ustawia się na Chiny i ma gdzieś "przyjazny zachód"
Andrzej W
miesiąc temu
będzie na pokrycie obietnic wyborczych (bez pokrycia) i wszystkich plusów
bCNNFwCP
Warty
miesiąc temu
Pan P. , który to "negocjował" to tego nie dla siebie ale dla PO ?Warty Ciekawe gdzie te konta Szwajcaria, Mauritius, Seszele ? Chyba nie busem jak za Kiejkuty ?
dryl
miesiąc temu
Takie kontrakty zawierali nieudacznicy z PO. Nie ośmielę się napisać, że łapownicy, brak dowodów. Od PO w gospodarce uchowaj nas Panie. Niech się zajmują ideologią i ubieraniem Junckera.
Anzelm Erazm ...
miesiąc temu
To pan Pawlak przed laty zawierając zawyżone kontrakty pogrążył Gazprom ,gdyby było taniej my Polacy bralibyśmy całymi miliardami m3 nie szukając innych źródeł gdzieś po świecie ,a swoją drogą można było te 1,5 miliarda dol. dać rodzinom katyńskim co by poprawiło stosunki Polsko - Rosyjskie i relacje gospodarcze
DLo
miesiąc temu
jaka droga odwoławcza ??? przecież PiS ogłosił SUKCES że pieniądze już przelano ?? a najśmieszniejsze jest to że GAZPROM zaskarżyło PO w 2014 r.
olo
miesiąc temu
ten artykul wisi juz na portalu kolka dni .Napiszcie cos nowego np. ze budowa NS2 rusza, ze spadlo wydobycie ropy i gazu lupkowego w USA i wstzymano budowy zakladow LNG.Obecnie w USA dzieja sie bardziej ciekawsze rzeczy niz w Rosji
Pan Teddy S.
miesiąc temu
Kto podpisał tą umowę z zawyżoną ceną?Ile za to dostał?Czy Gazprom będzie żądał zwrotu łapówki?
...
Następna strona