Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Gazprom zwrócił Polsce 1,5 mld dol. "Pieniądze są już na naszym koncie"

30
Podziel się:

"Właśnie otrzymałem potwierdzenie" - poinformował na Twitterze prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Rosja zwróciła pieniądze polskiej spółce po orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński (East News)
bEChrRgB

"Z zadowoleniem informuję - właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od Gazpromu są już na naszym koncie PGNiG" - podał w środę rano prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Chodzi o 1,5 mld dol., jakie rosyjski koncern niesłusznie naliczył PGNIiG za zakup gazu.

bEChrRgD

Jak już pisaliśmy, spór między Gazpromem a PGNiG trwał kilka lat. Dotyczył ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego, zawartego w 1996 roku.

Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie więcej niż inni - powyżej cen rynkowych. W 2014 roku polska strona chciała renegocjować stawki, a wobec braku dobrej woli po stronie Rosjan spór trafił w połowie 2015 roku do Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

Zobacz także: Gazprom zwróci Polsce pieniądze:
bEChrRgJ

30 marca 2020 roku sąd stwierdził, że polski koncern ma prawo domagać się obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Na początku czerwca Gazprom złożył skargę o uchylenie tego wyroku, ale została odrzucona.

bEChrRhe
KOMENTARZE
(30)
lew
rok temu
zle sie dla nas to skonczy odbija na czym innym
sprawiedliwoś...
rok temu
Panie Pawlak... trybunał stanu...
Polak
rok temu
Brawo PIS. Tylko co z tego będzie miał zwykły Polak. Pewnie NIC...
bEChrRhf
Zbyszek
rok temu
Umowa z Gazpromem zabezpieczała Polskie interesy więc premia dla tego kto ją przygotował. Teraz oddać odbiorcą gazu ich nadpłacone pieniądze, zachować się uczciwie jak Gazprom.
alfred54
rok temu
Panie Prezesie proszę o podanie pełnego sprawozdania z zawyżonych cen gazu zakupionego z GAZPROMU. W którym roku i kto podpisał umowę na taką cenę oraz kto i kiedy złożył sprawę do arbitrażu, gdyż bez tych wiadomości wprowadzacie społeczeństwo w błąd.
...
Następna strona