Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gazprom zwrócił Polsce 1,5 mld dol. "Pieniądze są już na naszym koncie"

"Właśnie otrzymałem potwierdzenie" - poinformował na Twitterze prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Rosja zwróciła pieniądze polskiej spółce po orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński

"Z zadowoleniem informuję - właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od Gazpromu są już na naszym koncie PGNiG" - podał w środę rano prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Chodzi o 1,5 mld dol., jakie rosyjski koncern niesłusznie naliczył PGNIiG za zakup gazu.

Jak już pisaliśmy, spór między Gazpromem a PGNiG trwał kilka lat. Dotyczył ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego, zawartego w 1996 roku.

Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie więcej niż inni - powyżej cen rynkowych. W 2014 roku polska strona chciała renegocjować stawki, a wobec braku dobrej woli po stronie Rosjan spór trafił w połowie 2015 roku do Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

Gazprom zwróci Polsce pieniądze:

30 marca 2020 roku sąd stwierdził, że polski koncern ma prawo domagać się obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Na początku czerwca Gazprom złożył skargę o uchylenie tego wyroku, ale została odrzucona.

Tagi: pgning, gazprom, gaz, energetyka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2020

krisskoro PGNiG otrzymał zwrot spowodowany zawyżaniem cen gazu, to te pieniądze proporcjonalnie powinny być zwrócone klientom, bo to oni ostatecznie … Czytaj całość

01-07-2020

GOSCTO ZASŁUGA PIS I GAZOPORTU.TERAZ BIERZEMY GAZ OD USA A NIEDŁUGO OD NORWEGI RURĄ POD BAŁTYKIEM.ROSJA OŻE NAS CMOKNĄĆ.NIE POTRZEBUJEMY JEJ GAZU I … Czytaj całość

01-07-2020

PanibardzoladnaIle z tego dostaną rodziny i znajomi królika? Nie zapomnijcie odpalić działki dla czarnej stonki.

Rozwiń komentarze (30)