Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął nowelę Prawa geodezyjnego i kartograficznego

1
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu usprawnienie realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych, dzięki czemu proces inwestycyjno-budowlany zostanie znacząco przyspieszony, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Rząd przyjął nowelę Prawa geodezyjnego i kartograficznego

"Przewidziano aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym - z urzędu (czyli bez konieczności składania wniosku). Rozwiązanie to usprawni proces aktualizacji danych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków" - czytamy w komunikacie.

Zmniejszono zakres informacji w ewidencji gruntów i budynków przez usunięcie z niej informacji mających swoje odzwierciedlenie w innych rejestrach państwowych. Rozwiązanie to optymalizuje prowadzenie poszczególnych baz danych i jednoznacznie wskazuje podmioty odpowiedzialne za aktualność i rzetelność zasobów. Uszczegółowiono zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowano relacje prawne między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej, podano dalej.

"Udostępnianie zbiorów danych będzie nieodpłatne. Dotyczyć to będzie m.in. ortofotomapy (specjalnie przetworzone zdjęcia lotnicze lub satelitarne), państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, a także wybranych danych dotyczących działek ewidencyjnych oraz budynków wg Klasyfikacji Środków Trwałych. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw polityce otwierania danych publicznych określonej w "Programie otwierania danych publicznych" z 2016 r." - podało także CIR.

Wprowadzono zmiany w procedurze uzyskiwania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Wprowadzono obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Wymaganie to będzie dotyczyć również aktów już obowiązujących. W ten sposób zostanie wykonany pierwszy istotny krok w kierunku upowszechnienia zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych, podano dalej.

Przyjęte rozwiązania przyczynią się do powstania jednolitych w skali kraju zbiorów opisujących zasięgi aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów.

"Efektem projektowanych regulacji będą transparentne zasady wykonywania prac geodezyjnych oraz jednoznacznie określone prawa i obowiązki, zarówno wykonawców prac geodezyjnych, jak również organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Możliwość racjonalnego zaplanowania prac geodezyjnych oraz uproszczenie, a nawet eliminacja niektórych procedur, przyczynią się do przyspieszenia wykonywania tych prac" - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w osobnym komunikacie.

W projekcie ustawy znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak:

- uproszczony, ryczałtowy sposób pobierania opłat od geodetów za dokumenty potrzebne im do pracy,

- możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili - trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni,

- mniej formalności na linii geodeta - starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty, podano także.

"W efekcie czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi skróci się o dwie trzecie - średnio z 60 do 18 dni. A to oznacza, że skróci się czas potrzebny na realizację każdej inwestycji" - czytamy także.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Znawca
4 lata temu
Dobrze by było, aby ustawy, oraz poprawki do ustaw, pisali ludzie, którzy mają choćby odrobinę pojęcia w temacie nad którym pracują. Pani Emilewicz do takich nie należy. Jak zwykle PISS rzuca frazesy i puste obietnice, liczac, jak sami to podkreślali, ze "Ciemny lud to kupi" Powstrzymajmy absurd ustaw PISS. Idzcie na wybory. Wybierzcie rozwój a nie zaścianek.