Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji ustawy o drogach

0
Podziel się

Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji ustawy o drogach, zakładającej opracowanie nowego systemu do poboru opłaty elektronicznej i opłaty za autostrady z wykorzystaniem technologii pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych. Za odrzuceniem veta opowiedziało się 239 posłów, przeciw było 212, dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji ustawy o drogach
bErMcVyZ

Projekt nowelizacji stanowił przedłożenie poselskie (grupy posłów PiS). Jak argumentowali inicjatorzy nowelizacji, jej celem ma być uproszczenie uiszczania opłat elektronicznych za przejazd autostradami i drogami płatnymi.

Nowy system ma dotyczyć przejazdów po płatnych odcinkach dróg (obecnie niespełna 4 tys. km) i pojazdów, które będą podlegały obowiązkowi opłaty. Po opuszczeniu odcinka autostrady czy drogi płatnej - dane pojazdu nie byłyby przetwarzane.

Przy budowie i tworzeniu tego systemu miałyby zostać wykorzystane już funkcjonujące rozwiązania monitorowania drogowego przewozu towarów SENT, który został przygotowany i wdrożony przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).

bErMcVzb

Nowelizacja zakłada powierzenie poboru opłat szefowi KAS. Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat elektronicznych za przejazd autostradami w roku 2019 wyniosły blisko 2 mld zł.

Termin wejścia w życie nowych przepisów został określony w nowelizacji na 1 lipca 2020 roku. Uruchomienie nowych rozwiązań opartych o GPS i rozwiązania geolokalizacyjne planowane miałoby nastąpić w I kwartale 2021 roku.

Administratorem danych, zebranych w systemie, miałby być szef KAS. Dane miałyby dotyczyć wyłącznie przejazdu po drogach płatnych, a ich zakres nie uległby zwiększeniu. Szef KAS miałby obowiązek co trzymiesięcznego przeglądu danych. Jeżeli kierowca lub przedsiębiorca nie korzystałby z systemu, po 12 miesiącach jego dane zostałyby automatycznie usunięte, a dane geolokalizacyjne - po sześciu miesiącach.

Zgodnie z nowelizacją uruchomienie systemu poboru opłaty przez KAS ma zostać podane w obwieszczeniu MF, podobnie jak informacja o zmianie technologii.

bErMcVzh

(ISBnews)

bErMcVzC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)