Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spadki cen ropy naftowej przybierają na sile. Baryłka najtańsza od trzech miesięcy

24
Podziel się:

Niedawno amerykańska ropa kosztowała prawie 77 dolarów za baryłkę. W czwartek po południu jest już poniżej 63 dolarów. Tylko przez ostatnie kilkanaście godzin staniała o prawie 4 proc.

Spadki cen ropy naftowej przybierają na sile. Baryłka najtańsza od trzech miesięcy
Ceny ropy naftowej coraz szybciej spadają (Adobe Stock, Powerofflowers)
bEClxAIB

To już szósta z kolei sesja na nowojorskiej giełdzie ze spadkami notowań ropy naftowej. Jeszcze w środę rano wydawało się, że nastąpi odbicie, ale w drugiej części dnia cena baryłki poleciała ostro w dół. Ten trend jest kontynuowany także w czwartek.

Warto podkreślić, że spadki nie wytracają impetu, a nawet wyraźnie przyspieszyły. Dotychczas dzienna przecena zamykała się w przedziale od 1 do 2 proc. Tymczasem w czwartek po południu przekraczała 3,5 proc.

W sumie w tydzień ropa staniała o prawie 10 proc. - z blisko 70 dolarów do niecałych 63 dolarów. Tak tania nie była od maja. A jeszcze niedawno, bo w pierwszych dniach lipca, notowania baryłki sięgały nawet 77 dolarów.

bEClxAID

Cena baryłki ropy na przestrzeni ostatnich 7 dni

Bez wpływu na ceny paliw

Niestety sierpniowej obniżce cen ropy, póki co, nie towarzyszy spadek cen paliw na stacjach w Polsce.

Jak wynika z najnowszego badania detalicznych cen paliw realizowanego przez e-petrol.pl, w drugiej połowie sierpnia notowania benzyn i oleju napędowego nie zmieniły się, a niewielka korekta dotyczy jedynie LPG.

bEClxAIJ

Benzyna Pb95 i Pb98 kosztują nadal średnio 5,74 i 5,99 zł za litr, a diesel 5,43 zł za litr.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Eksperci rynkowi zawsze powtarzają, że zmiany na rynku ropy z opóźnieniem widoczne są w polskich rafineriach, a tym bardziej na stacjach paliw. Jeśli tak będzie i tym razem, to jest szansa na oszczędzenie "kilku groszu" przy tankowaniu.

bEClxAIK

Powody przeceny ropy

Spadki cen ropy naftowej rzędu 4 proc. były ostatnio rzadkie. Co się stało? Eksperci wskazują, że nastroje na globalnych rynkach pogorszyły się po sygnałach z amerykańskiego banku centralnego, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy bank może zakręcić kurek z pieniędzmi, które rozlewają się po rynkach finansowych od dłuższego czasu.

Do tego dochodzą obawy o skutki kolejnej fali pandemii i ogólna awersja do ryzyka. 

- Gorsze nastroje negatywnie wpływają na wyceny surowców koniunkturalnych, w tym m.in. na ceny ropy naftowej. Wynika to przede wszystkim z weryfikacji oczekiwań związanych z popytem na ropę naftową, który w przypadku restrykcji może się istotnie zmniejszyć - tłumaczy Dorota Sierakowska.

bEClxAIL

Ekspertka Domu Maklerskiego BOŚ zauważa też, że obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej zaczynają już powoli wyceniać kończący się sezon letnich wyjazdów.

- O ile latem popyt na paliwa jest wzmożony, co sprzyja kurczeniu się zapasów ropy naftowej w USA, a obecnie znajdują się one na najniższym poziomie od stycznia 2020 roku, to już jesienią popyt na paliwa powinien być sezonowo niższy, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na zapasy - wskazuje.

Analitycy zwracają uwagę na środowy raport Departamentu Energii USA. Pokazał on, że chociaż zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu, to nastąpił niespodziewany wzrost zapasów benzyny, co może sygnalizować, że popyt na paliwa jest niepewny w czasie, gdy rozprzestrzeniający się w USA wariant Delta koronawirusa zagraża gospodarce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEClxAJe
giełda
surowce
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
ymdhngf
4 tyg. temu
Może ceny są takie też przez to że dodrukowali 50 miliardów i obniżyli do maksimum stopy procentowe?
Bez zmian
4 tyg. temu
Ceny ropy w dół i wartość złotego w dół...
AQQ
4 tyg. temu
to PGNIG się cieszy że zerwało związek cen gazu z cenami ropy ?
bEClxAJf
Zgredek
4 tyg. temu
Tak wlasnue dziala monopol. A dokladnie tym jest orlen ustala ceny jak chce.a ze jest pansteowy to mamy prl bis. I tylko rząd sie cieszy ,za to kosztem nadms wszystkich
Więcław
4 tyg. temu
Kiedy drożeje to od razu a jak tanieje to po 3 miesiącach
...
Następna strona