Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Synthos notuje duży wzrost zysku i zapowiada spore inwestycje

0
Podziel się:

Akcjonariusze docenili rezultaty finansowe, jednakże entuzjazm szybko opadł. Po dwóch godzinach sesji akcji spółki traciły 0,2 procent.

Synthos notuje duży wzrost zysku i zapowiada spore inwestycje
(Synthos)

Dobre wyniki chemicznej spółki Synthos tylko w pierwszej godzinie sesji przełożyły się na wzrosty cen akcji. Teraz zyskują one minimalnie, a rynek zachowuje dystans do firmy. Na uwagę zasługują inwestycje, na które w tym roku spółka zamierza wydać prawie 600 mln złotych.

Notowana w indeksie WIG20 spółka chemiczna Synthos zarobiła w pierwszym półroczu 246,12 mln złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W analogicznym okresie roku poprzedniego zysk wyniósł 168,76 mln złotych, a zatem mamy do czynienia ze wzrostem o 45 procent.

Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz wiodącym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Jest również jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce.

Wyniki finansowe spółki Synthos ( w mln złotych)
Źródło: Money.pl, na podstawie danych finansowych Synthos S.A. * przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
I półrocze 2015 roku I półrocze 2014 roku Zmiana
Przychody 2121,319 2349,977 -9,73%
Zysk operacyjny 256,56 252,216 1,72%
Zysk brutto 265,89 232,214 14,50%
Zysk netto* 246,118 168,756 45,84%

Akcjonariusze docenili rezultaty finansowe, jednakże entuzjazm szybko opadł. Po dwóch godzinach sesji akcji spółki traciły 0,2 procent.

Wysoki wzrost zysku został wygenerowany mimo spadku przychodów o prawie 10 procent. Wartość sprzedaży przekroczyła w pierwszym półroczu 2,12 mld złotych.

Duże inwestycje

Synthos w tym roku zainwestuje łącznie 594,4 mln złotych, z tego kwota 360,5 mln złotych przypada na pierwsze półrocze bieżącego roku. W przyszłym roku wartość inwestycji zmieni się nieznacznie, gdyż spółka przeznaczy na to 593,7 mln złotych.

Grupa skupi się na rozwoju własnej działalności. Celem jest utrzymanie i usprawnienie zakładów produkcyjnych.

"Znaczne nakłady inwestycyjne potrzebne są do utrzymania bieżącej produkcji zakładów grupy, spełnienia wymogów nowych przepisów, a także utrzymania licencji na prowadzenie działalności. Dodatkowe nakłady inwestycyjne są także wymagane do modernizacji starzejącego się lub przestarzałego wyposażenia, do podniesienia efektywności energetycznej, zwiększenia zdolności produkcyjnych i poprawy kontroli procesów" - czytamy w komunikacie.

Do największych inwestycji grupy należy zaliczyć budowę fabryki kauczuków w Oświęcimiu. Grupa szacuje, że będzie ona kosztowała łącznie 555 mln złotych.

"Ponadto grupa prowadzi inwestycje: budowę kotła fluidalnego w Oświęcimiu w Polsce; instalację odazotowania i odsiarczania spalin w zakładzie produkcyjnym w Oświęcimiu; oraz rozpoczęła proces inwestycyjny, polegający na budowie kotła fluidalnego w zakładzie produkcyjnym grupy w Kralupach" - dodano w komunikacie.

Notowania akcji spółki Synthos w piątek

Analitycy z rezerwą podchodzą do spółki. Opublikowane w lipcu rekomendacje to "sprzedaj" i "neutralnie". Cena docelowa jest jednak wyższa od bieżącego kursu akcji spółki, który wynosi niespełna 4 złote. Kurs, którego spodziewają się analitycy to 4,51 i 4,61 złotych za papier.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)