Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny ropy dochodzą do kluczowego poziomu

0
Podziel się:

W trakcie sesji cena surowca wzrosła powyżej 50 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od lipca bieżącego roku.

Ceny ropy dochodzą do kluczowego poziomu
(Wojtek Laski/Eastnews)

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku oscylują wokół poziomu 50 dolarów za baryłkę. Na rynkach spekuluje się, że wyższy popyt wpłynie na zmniejszenie obecnej nadpodaży surowca. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,90 dolarów, po zwyżce o 47 centów. Z kolei notowania miedzi na londyńskiej giełdzie są stabilne.

Ropa typu brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 41 centów do 53,46 dolarów za baryłkę. Zużycie ropy na świecie w tym roku będzie wyższe niż prognozowano - ocenił sekretarz generalny OPEC Abdalla Salem El-Badri.

Notowania ropy typu crude w piątek

- Ceny ropy WTI w Nowym Jorku dochodzą do kluczowego poziomu oporu 50 dolarów za baryłkę i podtrzymanie notowań na tym pułapie byłoby pozytywne dla ropy - ocenia Michael McCarthy, główny strateg CMC markets w Sydney.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,62 dolarów do 49,43 dolarów za baryłkę. W trakcie sesji cena surowca wzrosła powyżej 50 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od lipca bieżącego roku.

Notowania miedzi stabilne

W czwartek metal staniał na London Metal Exchange na zamknięciu handlu o 52 dolary do 5.135,00 czerwony USD za tonę. Analitycy GFMS prognozują, że jego ceny wzrosną w 2016 roku o 4,1 proc., a średnia cena miedzi wyniesie w przyszłym roku 5.850 dolarów za tonę.

Eksperci szacują, że nadpodaż miedzi na rynkach zmniejszy się w 2016 roku do 119 tys. ton z 349 tys. ton w 2015. Dodają, że ceny miedzi, obecnie powyżej 5.100 dolarów za tonę znacząco wzrosną do końca 2016 roku.

Od początku 2015 roku miedź na LME w Londynie staniała o 17 proc. z powodu spowolnienia w gospodarce Chin i słabszego popytu na tym rynku. Tymczasem ekonomiści Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że ceny metalu na giełdach będą kontynuować spadki, bo Chiny mogą stopniowo odchodzić od modelu gospodarki nastawionej na inwestycje i wysokie wykorzystanie metali, a to wpłynie na spadek zapotrzebowania i popytu na miedź.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)