Notowania

ceny ropy
01.02.2017 17:20

Putin dotrzymuje umowy. Produkcja ropy w dół, ceny w górę

W styczniu produkcja ropy naftowej w Rosji spadła o 100 tys. baryłek dziennie - podała w środę Agencja Reutera. To tylko część obiecywanych cięć, ale z umowy z OPEC Rosjanie będą się wywiązywać stopniowo. Ceny ropy poszły w górę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jedimentat44/flickr (CC BY 2.0))

Umowa z OPEC przewidywała cięcie produkcji przez Rosjan o 300 tys. baryłek dziennie. Według danych ze środy podanych przez Agencję Reutera, w styczniu wywiązali się z jednej trzeciej swojego zobowiązania, a do docelowego poziomu deklarują, że będą dochodzić stopniowo.

To i tak zostało przyjęte przez rynki jako potwierdzenie, że porozumienie z OPEC działa. Ceny ropy poszły w górę. I to aż o 1,4 proc. na europejskiej Brent, której cena doszła do 56,3 dolara za baryłkę, a 1,2 proc. na amerykańskiej WTI (53,40 dolara za baryłkę).

Tygodniowe notowania ropy

Wzrostom nie przeszkodziły zupełnie dane o zapasach w USA. Te według danych ze środy skoczyły o aż 6,5 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano 3,3 mln. To już czwarty tydzień wzrostów, za każdym razem dużo większych od oczekiwań rynkowych. To sugeruje przyśpieszenie produkcji firm naftowych zza oceanu.

Jednak rynek zdaje sobie sprawę, że producenci z USA nie są w stanie zmienić sytuacji cenowej.

Do tego wskaźniki koniunktury pokazały dzisiaj zarówno przyśpieszenie w gospodarce chińskiej, europejskiej, jak i amerykańskiej (czytaj więcej). To powinno dać wzrost popytu na paliwa, więc dotychczasowa nadwyżka podaży na rynku może wkrótce zniknąć.

Tym bardziej, że OPEC realizuje swoje zobowiązania. Ankieta Reutera wykazała, że z 1,8 mln baryłek mniej dziennej produkcji, kraje OPEC już zmniejszyły wydobycie o 1,16 mln baryłek. To 82 proc. planu.

Firma JBC Energy szacuje, że realizacja planu dojdzie do 88 proc., co uznaje się za wysoki poziom, bo oczekiwano, że nie wszystkie kraje naftowe zrealizują swoje zobowiązania. Dane potwierdza Petro-Logistics, która monitoruje dostawy ropy z OPEC.

Tagi: ceny ropy, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

danyMieszkam na wsi co weekend jeżdżę a narzeczona 5dni do pracy dojeżdża. Płakać się chce ile my wydajemy na paliwo. W tym kraju nie ma zarobków wszystko … Czytaj całość

01-02-2017

vipputin to bandyta i nie mozna dopuscic by sie zbroil bo caly swiat jest zagrozony ,putin nigdy nie odpusci eurpy i niszczy po woli zachod a gdy nastapi … Czytaj całość

02-02-2017

optymistaBrednia! Obniżenie podaży ropy na rynku na 10% nie podwyższy ceny. Popyt cały czas spada. Cena na ropę będzie powoli spadać.

Rozwiń komentarze (12)