Materiały prasowe

oprac. Jacek Frączyk, 9 kwietnia 2019

Ursus ma kolejne problemy. Akcjonariusz ratował pieniądze, KNF zablokował mu konta

Tweetnij Komentuj

Główny akcjonariusz Ursusa przez spółki zależne miał wykorzystać tajne informacje i sprzedać akcje, zanim poinformował o wejściu do spółki komornika - tak twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego. Jej zdaniem miało to umożliwić zarobienie dwóch milionów złotych jeszcze przed spadkami giełdowymi. KNF wydał polecenie blokady rachunku i oddał sprawę prokuraturze.

11 marca do Ursusa wpłynęło wezwanie komornika do zapłaty należności głównej 10,0 mln zł wraz z odsetkami na rzecz PKO BP . Komornik wszczął egzekucję.

Spółka opóźniła przekazanie tej informacji na rynek aż do 20 marca. Z czego najwyraźniej postanowił skorzystać największy akcjonariusz Ursusa, czyli POL-MOT Holding (40,4 proc. akcji) - przynajmniej tak twierdzi Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Czytaj też: Rajd na akcjach Ursusa. Wygrywa z Autosanem w ważnym przetargu

Urząd ustalił, że spółka POL-MOT Auto sprzedawała akcje Ursusa w czasie, gdy ta czekała z przekazaniem informacji. Na rynek rzucone zostało w dniach 18-20 marca 847 tys. akcji o łącznej wartości 1,9 mln zł i znalazło nieszczęśliwego nabywcę.

Zobacz też: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego – „w Warszawie tylko biuro handlowe”.

Pokaż...

Nieszczęśliwego, bo zaraz po nabyciu akcji dostał wiadomość, że po spółce już "hula" komornik. W rezultacie kurs na giełdzie nabrał pędu spadkowego. Przed informacją akcje były notowane powyżej 2 zł, obecnie to zaledwie 1,74 zł.

Sprzedane akcje to co prawda tylko 1,3 proc. kapitału Ursusa, ale i tak stanowiły aż 11 proc. obrotu na trzech wspomnianych sesjach - podał UKNF.

Czytaj też: Ursus nie sprzedał fabryki autobusów elektrycznych. Warunki nie zostały spełnione

Zlecenia składali prezes POL-MOT Holding i zarazem przewodniczący rady nadzorczej Ursusa, członek zarządu Pol-Mot Auto oraz dwaj członkowie rady nadzorczej Pol-Mot Auto i zarazem Ursusa.

UKNF 22 marca wystąpił o dokonanie blokady rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz POL-MOT Auto. Jednocześnie złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tj. "wykorzystania informacji poufnych, polegającego na nabywaniu lub zbywaniu, na własny rachunek lub na rzecz osoby trzeciej, bezpośrednio lub pośrednio, instrumentów finansowych, których informacja ta dotyczy" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: giełda urs ursus wiadomości

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .