Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

USA. Technologiczni giganci z grupy GAFA oskarżeni o praktyki monopolistyczne

1
Podziel się:

Z lektury raportu amerykańskiego Kongresu wynika, że Amazon, Apple, Google i Facebook nadużywają swojej dominującej pozycji, by dławić mniejszą konkurencję. Póki jednak rządzą Republikanie, to giganci nie mają się czego obawiać.

USA. Technologiczni giganci z grupy GAFA oskarżeni o praktyki monopolistyczne
Google oraz pozostali przedstawiciele GAFA nie mają się obecnie czego obawiać (zdjęcie ilustracyjne). (Pexels)

Podkomisja antymonopolowa Izby Reprezentantów (izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych) opublikowała we wtorek 450-stronnicowy raport dotyczący dochodzenia prowadzonego przeciw gigantom grupy GAFA (skrót od nazw: Google, Apple, Facebook, Amazon). Dochodzenie trwało 16 miesięcy.

Autorzy raportu piszą wprost o zbyt silnej pozycji gigantów technologicznych na rynku. "Te firmy mają zbyt dużą władzę i tę władzę należy kontrolować" - można przeczytać w raporcie, który cytuje "Gazeta Wyborcza".

Dalej autorzy piszą o kontroli dostępu do rynków, który zagwarantowali sobie przedstawiciele GAFA. Dzięki temu "mogą decydować, kto jest zwycięzcą, a kto przegranym w całej naszej gospodarce" - piszą autorzy raportu.

Zobacz także: Zobacz: Spółki komandytowe objęte CIT-em. Wymowny komentarz eksperta

"Nie tylko dzierżą ogromną władzę, ale też jej nadużywają, pobierając wygórowane opłaty, narzucając opresyjne warunki umów i zbierając cenne dane od osób i firm, które na nich polegają" - widnieje dalej w raporcie.

W raporcie padają mocne oskarżenia wobec grupy GAFA. Można w nim przeczytać m.in. o tym, że ich praktyki antykonkurencyjne przyczyniają się do ograniczenia innowacyjności w gospodarce oraz realnego wyboru, który posiadają konsumenci. Autorzy idą krok dalej i uważają, że giganci osłabiają demokrację.

W analizie padło też porównanie firm technologicznych do monopoli z czasów "magnatów naftowych i potentatów kolejowych". Dlatego też autorzy raportu proponują całkowitą reorganizację i restrukturyzację biznesów z grupy GAFA oraz ich podział, jeżeli okaże się on niezbędny do zwiększenia równowagi rynkowej.

Proponują również zmianę prawa antymonopolowego. Ich zdaniem nie przystaje ono do współczesnych czasów gospodarki cyfrowej. Jako przykład podano praktyki Amazona, który jest właścicielem platformy sprzedaży cyfrowej, a jednocześnie jednym ze sprzedawców na niej. Swego czasu w Polsce podobną praktykę rodzimemu Allegro zarzucił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Giganci cyfrowi mogą jednak - na razie - spać spokojnie. Z wnioskami Izby Reprezentantów - kontrolowanej przez Demokratów - nie zgadzają się Republikanie (mający większość w Senacie). Kongresmen Jim Jordan raport określił jako "stronniczy" i dodał, że zawarte w nim "radykalne propozycje" przekształciłoby prawo antymonopolowe "zgodnie z wizją skrajnej lewicy".

Sytuację polityczną raportu oraz technologicznych potęg może jednak odwrócić ewentualna wygrana w listopadowych wyborach Joe Bidena - podkreśla "Wyborcza". Demokraci zakładają bowiem, że ich kandydat - czyli Biden - potraktuje poważnie ich raport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
sdfghj
4 lata temu
wielce prawdopodobne, że Demokraci zniszczą gospodarkę USA