ARP patronem konkursu 'Galileo Masters', celem wsparcie technologii kosmicznych

Obraz

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) po raz trzeci objęła patronatem konkurs "Galileo Masters". Działanie te wpisuje się w przygotowany przez spółkę "Kompleksowy program rozwoju sektora technologii kosmicznych w Polsce". Jego głównym celem jest upowszechnianie wykorzystania danych satelitarnych przez polską administrację, podała ARP.

W przygotowanym programie ARP kładzie duży nacisk na upowszechnienie wykorzystania danych satelitarnych przez polską administrację. Nawigacja i łączność satelitarna oraz obserwacja Ziemi z kosmosu pozwalają na pozyskanie informacji, które mogą być przydatne w wielu strategicznych sektorach. Dotyczy to m.in.: transportu, monitoringu i ochrony środowiska, rolnictwa, zarządzania kryzysowego, planowania przestrzennego czy energetyki.

"W ARP koncentrujemy się na perspektywicznych branżach, a jedną z nich jest bez wątpienia sektor kosmiczny. Dlatego uruchomiliśmy 'Kompleksowy program wsparcia sektora technologii kosmicznych'. Wpisuje się on w opracowaną przez Ministerstwo Rozwoju Polską Strategię Kosmiczną - powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski, cytowany w komunikacie.

"Nasze zaangażowanie w tej dziedzinie to między innymi patronowanie podobnym wydarzeniom jak konkurs 'Galileo Masters'. Promowanie młodych, utalentowanych naukowców jest dla nas bardzo ważne. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli korzystać komercyjnie z produktów, które wygrały w tej edycji" - dodał Szaniawski.

"Galileo Masters" to największy w Europie konkurs branży kosmicznej. Jego celem jest wsparcie najciekawszych pomysłów wykorzystujących nawigację satelitarną. Popularna nazwa konkursu nawiązuje do europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

"W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 33 aplikacje. Zwyciężyła aplikacja Aerobits, opracowana przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej odległości między dronami, a załogowymi statkami powietrznymi. Technologia ma zabezpieczyć lotnictwo przed realnym zagrożeniem kolizji z bezzałogowymi pojazdami powietrznymi" - czytamy dalej w komunikacie.

Drugą nagrodę zdobył projekt "Nawiguj.com". To aplikacja skierowana do branży nieruchomości. Program pokazuje dokładną lokalizację działek na sprzedaż i ich granice. W zamyśle pomysłodawców dzięki zastosowaniu aplikacji pośrednictwo agenta nie będzie obowiązkowym punktem przy zakupie działki.

Trzecią nagrodę otrzymał system do obsługi regat żeglarskich "My Live Regatta". System ten rejestruje i prezentuje regaty - wykorzystuje zarówno monitoring satelitarny, jak i transmisje on-line. Już w pierwszym roku działalności firma obsługiwała mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata klas olimpijskich i nieolimpijskich, podano także w materiale.

Technologie kosmiczne są wykorzystywane przez nawigacje satelitarne, telewizję czy internet. Zapotrzebowanie na dane przesyłane przez satelity jest coraz większe. To powoduje, że rośnie popyt na nowe satelity. Badania nad wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej przyczyniają się do powstawania wachlarza szeroko dostępnych produktów i usług satelitarnych, z kolei zapotrzebowanie na te usługi stanowi jeden z czynników stymulujących dalszą eksplorację przestrzeni kosmicznej, podkreśla ARP.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Dziś jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
AI skasowało bazę danych firmy. 9 sekund cyfrowej katastrofy
AI skasowało bazę danych firmy. 9 sekund cyfrowej katastrofy
Orlen podniósł hurtowe ceny paliw. Zapłacimy przy dystrybutorze
Orlen podniósł hurtowe ceny paliw. Zapłacimy przy dystrybutorze
List do premiera. Żądają likwidacji systemu kaucyjnego. Ministra reaguje
List do premiera. Żądają likwidacji systemu kaucyjnego. Ministra reaguje
Przetarg o wartości 323 mln zł. Poczta Polska chce ulżyć listonoszom
Przetarg o wartości 323 mln zł. Poczta Polska chce ulżyć listonoszom
Olbrzymi jacht przepłynął przez cieśninę Ormuz. Dla niego Iran zrobił wyjątek
Olbrzymi jacht przepłynął przez cieśninę Ormuz. Dla niego Iran zrobił wyjątek
"Czas ucieka". Zegar naftowy tyka. Ceny ropy rosną
"Czas ucieka". Zegar naftowy tyka. Ceny ropy rosną
Problemy z "Czystym Powietrzem". Ministra odpowiada
Problemy z "Czystym Powietrzem". Ministra odpowiada
Pentagon będzie mógł wykorzystywać AI Google’a. Do "wszelkich legalnych celów rządowych"
Pentagon będzie mógł wykorzystywać AI Google’a. Do "wszelkich legalnych celów rządowych"
Trzy emerytalne warianty. Ekspert z ZUS podpowiada, jak zwiększyć świadczenie
Trzy emerytalne warianty. Ekspert z ZUS podpowiada, jak zwiększyć świadczenie
Takiej sytuacji nie było od początku wojny. Gazowiec z LNG opuszcza Ormuz
Takiej sytuacji nie było od początku wojny. Gazowiec z LNG opuszcza Ormuz
Gdzie Polacy spędzą majówkę? Na czele dwa kierunki
Gdzie Polacy spędzą majówkę? Na czele dwa kierunki
Wezwania ws. PPK. Rząd chce wrócić do rozwiązania z pandemii
Wezwania ws. PPK. Rząd chce wrócić do rozwiązania z pandemii