Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aruba Cloud: MSP w Polsce opierają infrastrukturę IT na lokalnych rozwiązaniach

0
Podziel się

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce nadal opierają swoją infrastrukturę IT w większości na rozwiązaniach lokalnych, wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą ARC Opinia i Rynek w październiku 2017 r. na zlecenie firmy Aruba Cloud. Według badania, 27% firm deklaruje korzystanie z usług chmurowych, 33% z serwerów dedykowanych, a 31% - z hostingu współdzielonego.

Aruba Cloud: MSP w Polsce opierają infrastrukturę IT na lokalnych rozwiązaniach
bEhgQVIR

"Największą popularnością wśród użytkowników technologii cloud w firmach w Polsce cieszy się chmura prywatna, z której korzysta połowa z nich. Public cloud wybiera 26% ankietowanych, a rozwiązania hybrydowe - 23%" - czytamy w komunikacie towarzyszącemu wynikom badania.

Według ARC, dla firm działających w Polsce największe znaczenie przy wyborze dostawcy usług chmurowych ma zapewniana zgodność z nowym rozporządzeniem Unii Europejskiej dotyczącym ochrony danych osobowych (RODO) - aż 72% uważa taką cechę za kluczową lub bardzo istotną.

"Bardzo ważne (62% wskazań) dla ankietowanych jest także to, czy dostawca usług chmurowych oferuje je z centrum danych posiadającego renomowany certyfikat niezawodności (np. Rating 4/Tier IV). Zaobserwować można też swoisty lokalny patriotyzm, gdyż niemal połowa ankietowanych uważa za kluczowe lub bardzo istotne to, że dostawca usług w chmurze dostarcza je z polskiego centrum danych" - czytamy dalej.

bEhgQVIT

W przypadku wybierania dostawcy usług chmurowych respondenci sugerują się rekomendacjami znajomych ekspertów (47%) oraz opiniami specjalistów z własnej firmy (36%). Niecała połowa kieruje się przy wyborze samodzielną analizą dostępnych ofert (45%) oraz niezależnymi testami wybranych rozwiązań (36% wskazań). Zaufanie do wybranej marki dostawcy usług chmurowych ma wpływ na decyzję niemal jednej czwartej ankietowanych, podano dalej.

"Pomimo, że firmy w Polsce nadal opierają swoją infrastrukturę informatyczną głównie na rozwiązaniach lokalnych, to widzimy stopniowy i stały wzrost popularności chmury. Poziom wiedzy na temat technologii chmurowych rośnie i przedsiębiorstwa coraz częściej dochodzą do wniosku, że taki model może im pomóc znacząco zoptymalizować koszty IT i usprawnić procesy biznesowe. Kwestia bezpieczeństwa wydaje się być dla firm najważniejsza, co nie powinno dziwić. W obliczu ostatnich doniesień o awariach europejskich centrów danych dbałość o integralność i dostępność danych powinna być kluczową kwestią. Tutaj przedsiębiorstwa powinny zwrócić uwagę na to, czy usługi chmurowe świadczone są przez dostawcę dysponującego centrum danych o odpowiednich parametrach technicznych, popartych najwyższymi certyfikatami" - powiedział dyrektor regionalny Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej Marcin Zmaczyński, cytowany w komunikacie.

Według firm, najprzydatniejsze cechy infrastruktury w chmurze to przede wszystkim wysoka dostępność (53%) i skalowalność (42%).

"Dla ankietowanych ważna była także elastyczność (36%) oraz możliwość szybkiego zamówienia dodatkowych zasobów i usług w razie potrzeby (26%). Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny, to dla 31% firm ważna była korzystna relacja mocy obliczeniowej do kosztów oraz dla 25% - możliwość płatności jedynie za wykorzystane zasoby (według modelu pay-per-use)" - czytamy dalej.

bEhgQVIZ

Jak wynika z badań, ponad połowa respondentów uważa, że najpopularniejszą usługą chmurową w przyszłości będzie backup.

"Niemal równie popularna stanie się poczta w chmurze (44% wskazań). Jedna trzecia ankietowanych twierdzi, że najpopularniejszą usługą będą pakiety biurowe. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno awaryjne odzyskiwanie danych (31%), hosting stron WWW (29%), moc obliczeniowa (22%) oraz analityka biznesowa (21%).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą ARC Opinia i Rynek metodą CATI na próbie 300 przedstawicieli przedsiębiorstw, które posiadają własną obsługę informatyczną - tzn. nie przekazują tych usług na zewnątrz.

bEhgQVJu
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)