Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Akcje Bumechu w górę o 50 proc. i giełda wstrzymuje obrót. Do gry wszedł chiński inwestor

6
Podziel się:

Notowania giełdowe katowickiej spółki rosły w czwartek nawet 50 proc. Tydzień temu prawie 4 mln akcji Bumechu nabyła firma China Coal.

Akcje Bumechu w górę o 50 proc. i giełda wstrzymuje obrót. Do gry wszedł chiński inwestor
(Andreyuu/iStockphoto)

KNF podejrzewa istotne nieprawidłowości w odniesieniu do faktycznego stanu akcjonariatu spółki Bumech. Giełda zdecydowała więc o zawieszeniu możliwości handlu jej akcjami, powstrzymując szaleńcze zakupy. Notowania giełdowe firmy rosły w czwartek nawet 50 proc. Tydzień temu prawie 4 mln akcji Bumechu nabył duży chiński inwestor.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiła obrót akcjami producenta maszyn górniczych, firmy Bumech. Posiadacze udziałów nie będą mogli ich sprzedać, a inwestorzy zainteresowani wejściem do spółki nie kupią ich przez najbliższy miesiąc.

Zawieszenie obrotu do 24 kwietnia jest następstwem wniosku złożonego do Giełdy przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF podejrzewa poważne nieprawidłowości związane z aktualnym stanem posiadania akcji spółki Bumech przez konkretnych inwestorów.

"Zdaniem UKNF zawieszenie obrotu na okres jednego miesiąca pozwoli na dokonanie niezbędnych ustaleń stanu faktycznego. W przypadku wcześniejszego wyjaśnienia przedmiotowej sprawy, obrót akcjami spółki Bumech S.A. zostanie wznowiony przed upływem miesięcznego terminu" - informuje KNF.

W marcu Bumech wielokrotnie informował o zmianach właścicieli dużych pakietów akcji. W ESPI (system informacyjny giełdy) można naliczyć sześć takich komunikatów. Uwagę zwraca szczególnie informacja ze środy. Duża chińska grupa z branży górniczej o nazwie China Coal zakupiła 3 mln 900 tys. akcji Bumechu. W efekcie ma już prawie 10 proc. wszystkich udziałów katowickiej firmy.

Co więcej, Chińczycy deklarują możliwość dalszych zakupów akcji. Nie wykluczone więc, że mają apetyt na przejęcie w przyszłości kontroli nad spółką lub co najmniej uzyskanie znaczącego wpływu na jej działalność.

Ta wiadomość rozpaliła wyobraźnię inwestorów giełdowych, którzy rzucili się do zakupów. W efekcie w środę zaraz po komunikacie o inwestycji Chińczyków notowania akcji Bumechu skoczyły w górę o 18 proc. Kolejnego dnia rosły nawet o kolejne 50 proc. To szaleństwo powstrzymała giełda, która zawiesiła możliwość obrotu.

Reakcja inwestorów na wejście do spółki Chińczyków (cena akcji z ostatnich dni)

Chińczycy kupili 3,9 mln akcji 17 marca. Wtedy ich cena rynkowa wynosiła 99 groszy. Przed zawieszeniem handlu chodziły na rynku po 1,26 zł. To oznacza, że tylko na tym pakiecie China Coal zarobiła w tydzień milion złotych.

Przy obecnej wycenie akcji firma Bumech jako całość warta jest 89 mln zł. Tydzień temu jej wartość rynkowa wynosiła 70 mln zł.

Bumech jest przedsiębiorstwem z branży maszynowej świadczącym usługi dla górnictwa. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Maciej kowals...
7 lat temu
wp Rzeczpospolita Polska Pis Maciej kowalski 33lat 78_400Szczecinek ul Kołobrzeska 16d l. 5
zniesmaczony.
7 lat temu
Kupili , nie kupili. Zawieszono obrót. Na miesiąc. Fora aż kipią roznych teori. Jedna z najczarniejszych jest to ze informacja o zwiekszeniu zaangazowania i przekroczeniu progu informaycjnego moze sie okazac nie do konca prawda. 1) Obrót akcjami Bumech został zawieszony ze względu na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: KNF) zgłoszone na podstawie przepisów art. 20 ust. 2 Ustawy o obrocie instrumentami finansowym. Spółka wyjaśnia, że w dniu 22 marca 2017 roku do Bumech wpłynęło zawiadomienie od China Coal Energy Company Limited (dalej: China Coal) o nabyciu przez akcjonariusza znacznego pakietu akcji i przekroczeniu progu 5%. Kopia zawiadomienia stanowi załącznik do niniejszego raportu. Wiarygodność informacji zawartych w zawiadomieniu jest przedmiotem postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Urząd KNF. Ale o tym juz news nie mowi.
inwestor
7 lat temu
No i niech ktos powie, ze nie ma tu sterowania recznego. Jak cos idzie w gore to zaraz lapy na tym klada ale jak calymi tygodniami zrobiono szczebelki 2 grosze w gore i 2 grosze w dol to jest przypadek? gdzie byli jak spolka Magnifico robila jakies walki? Dlaczego odpowiednio mocno nie ostrzegli ludzi albo nie zawiesili ich po pierwszych brakach wynikow? Spolka od polowy zeszlego roku zawieszona dopiero bez mozliwosci sprzedania akcji. Nawet w straty nie mozna tego wpisac. Dzisiaj inwestorom poznikaly pieniadze, za ktore kupili akcje tej spolki. Znikla czesc pieniedzy-prawie polowa. Gdzie wtedy byli ci "madrzy"?
ddddd
7 lat temu
Zarobić można w momencie sprzedaży akcji. Niech spróbują sprzedać 3,9 mln akcji to kurs wróci na ten sam pułap. Więc guzik zarobią :)
m-53
7 lat temu
No dobrze, Chińczycy kupili duży pakiet - ale ktoś ten duży pakiet sprzedał.