Notowania

bumech
24-03-2017 (15:01)

Akcje Bumechu w górę o 50 proc. i giełda wstrzymuje obrót. Do gry wszedł chiński inwestor

Notowania giełdowe katowickiej spółki rosły w czwartek nawet 50 proc. Tydzień temu prawie 4 mln akcji Bumechu nabyła firma China Coal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreyuu/iStockphoto)

KNF podejrzewa istotne nieprawidłowości w odniesieniu do faktycznego stanu akcjonariatu spółki Bumech. Giełda zdecydowała więc o zawieszeniu możliwości handlu jej akcjami, powstrzymując szaleńcze zakupy. Notowania giełdowe firmy rosły w czwartek nawet 50 proc. Tydzień temu prawie 4 mln akcji Bumechu nabył duży chiński inwestor.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiła obrót akcjami producenta maszyn górniczych, firmy Bumech. Posiadacze udziałów nie będą mogli ich sprzedać, a inwestorzy zainteresowani wejściem do spółki nie kupią ich przez najbliższy miesiąc.

Zawieszenie obrotu do 24 kwietnia jest następstwem wniosku złożonego do Giełdy przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF podejrzewa poważne nieprawidłowości związane z aktualnym stanem posiadania akcji spółki Bumech przez konkretnych inwestorów.

"Zdaniem UKNF zawieszenie obrotu na okres jednego miesiąca pozwoli na dokonanie niezbędnych ustaleń stanu faktycznego. W przypadku wcześniejszego wyjaśnienia przedmiotowej sprawy, obrót akcjami spółki Bumech S.A. zostanie wznowiony przed upływem miesięcznego terminu" - informuje KNF.

W marcu Bumech wielokrotnie informował o zmianach właścicieli dużych pakietów akcji. W ESPI (system informacyjny giełdy) można naliczyć sześć takich komunikatów. Uwagę zwraca szczególnie informacja ze środy. Duża chińska grupa z branży górniczej o nazwie China Coal zakupiła 3 mln 900 tys. akcji Bumechu. W efekcie ma już prawie 10 proc. wszystkich udziałów katowickiej firmy.

Co więcej, Chińczycy deklarują możliwość dalszych zakupów akcji. Nie wykluczone więc, że mają apetyt na przejęcie w przyszłości kontroli nad spółką lub co najmniej uzyskanie znaczącego wpływu na jej działalność.

Ta wiadomość rozpaliła wyobraźnię inwestorów giełdowych, którzy rzucili się do zakupów. W efekcie w środę zaraz po komunikacie o inwestycji Chińczyków notowania akcji Bumechu skoczyły w górę o 18 proc. Kolejnego dnia rosły nawet o kolejne 50 proc. To szaleństwo powstrzymała giełda, która zawiesiła możliwość obrotu.

Reakcja inwestorów na wejście do spółki Chińczyków (cena akcji z ostatnich dni)

Chińczycy kupili 3,9 mln akcji 17 marca. Wtedy ich cena rynkowa wynosiła 99 groszy. Przed zawieszeniem handlu chodziły na rynku po 1,26 zł. To oznacza, że tylko na tym pakiecie China Coal zarobiła w tydzień milion złotych.

Przy obecnej wycenie akcji firma Bumech jako całość warta jest 89 mln zł. Tydzień temu jej wartość rynkowa wynosiła 70 mln zł.

Bumech jest przedsiębiorstwem z branży maszynowej świadczącym usługi dla górnictwa. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 roku.

Tagi: bumech, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2017

inwestorNo i niech ktos powie, ze nie ma tu sterowania recznego. Jak cos idzie w gore to zaraz lapy na tym klada ale jak calymi tygodniami zrobiono szczebelki … Czytaj całość

24-03-2017

China bigi słusznie - ni stąd ni zowąd ujawnili się Chińczycy którzy już wczesniej mieli znaczny pakiet akcji Bumech a my dowiedzieliśmy sie dopiero jak … Czytaj całość

24-03-2017

m-53No dobrze, Chińczycy kupili duży pakiet - ale ktoś ten duży pakiet sprzedał.

Rozwiń komentarze (6)

Wybrane dla Ciebie