Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Creotech Instruments weszło do konsorcjum pracującego nad polskim satelitą SAR

0
Podziel się:
Creotech Instruments weszło do konsorcjum pracującego nad polskim satelitą SAR

Creotech Instruments i PZL Warszawa-Okęcie - spółka z grupy Airbus Defence and Space - zawiązały konsorcjum, którego celem jest realizacja na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej wstępnego studium wykonalności budowy pierwszego polskiego satelity zobrazowania radarowego SAR, podał Creotech Instruments.

Liderem konsorcjum jest PZL Warszawa-Okęcie. Creotech Instruments na zaproszenie lidera i na wniosek swojego inwestora strategicznego - Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) - będzie realizował prace związane m.in. z przeglądem zdolności polskiego sektora kosmicznego w zakresie budowy satelity.

"Udział Creotech Instruments S.A. w tym konsorcjum bardzo nas cieszy. Jest to dobry przykład realizacji strategii ARP, czyli budowy ekosystemu spółek zaawansowanych technologicznie. Agencja aktywnie wspiera innowacyjność gospodarki i dąży do zwiększenia konkurencyjności i rozwoju polskiego przemysłu, a obszar technologii kosmicznych uważam za szczególnie ważny " - powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski, cytowany w komunikacie.

"Dziś polskie Siły Zbrojne korzystają z danych udostępnianych przez naszych sojuszników z Włoch, pochodzących z ich systemu COSMO SkyMed Seconda Generazione. Budowa narodowego systemu satelitarnego SAR przyczyni się do znacznego zwiększenia naszej suwerenności" - dodał prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona.

Wstępne studium wykonalności projektu ma określić m.in. przyszłych użytkowników i dokładny zakres zastosowania w Polsce satelity typu SAR. Podstawą będzie analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP, służb bezpieczeństwa państwa oraz administracji i gospodarki narodowej.

Satelita SAR (Synthetic Aperture Radar) to satelita z radarem o tzw. syntetyzowanej aparaturze. Instrumenty tego typu służą do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Wykorzystywane są do tworzenia obrazów powierzchni Ziemi oraz innych planet.

Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.

PZL Warszawa-Okęcie należąca do Airbus Defence and Space posiada dwa zakłady w Warszawie i Mielcu, gdzie zatrudnia ponad 800 pracowników. Oddział w Warszawie jest głównym dostawcą podzespołów do samolotów CN235 i C295, jak również wykonawcą wiązek elektrycznych oraz niektórych podzespołów dla kilku komercyjnych modeli Airbusa. Działalność firmy obejmuje też konstruowanie i produkcję lekkiego wojskowego samolotu szkoleniowego Orlik. Oddział w Mielcu prowadzi działalność w zakresie usług lotniczych.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)