Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Czarny Piątek" na Wall Street. Indeksy na historycznych szczytach

"Czarny Piątek" na Wall Street. Indeksy na historycznych szczytach

Fot. UPI Photo / eyevine/EAST NEWS

Mimo skróconej sesji, główne indeksy na Wall Street ustanowiły w piątek historyczne szczyty notując trzeci tydzień na plusie.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,36 proc. i wyniósł 19.152,14 pkt., S&P 500 wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 2.213,35 pkt., a Nasdaq Composite zwyżkował o 0,34 proc. do 5.398,92 pkt.

Wszystkie trzy indeksy ustanowiły w piątek historyczne maksima. Wzrosły o ponad 1 proc. w tym tygodniu i zakończyły trzeci tydzień z rzędu nad kreską. Ostatnia sesja w minionym tygodniu, dzień po Święcie Dziękczynienia, była skrócona i trwała do 19:00 czasu polskiego.

Zobacz, jak wyglądała piątkowa sesja na Wall Street

W USA w "czarny piątek" Amerykanie masowo ruszają do sklepów, które oferują tego dnia duże zniżki. Wyniki sprzedaży w "czarny piątek" mogą wskazywać na kondycję portfeli amerykańskich gospodarstw domowych.

Wstępne dane PMI z sektora usług i composite za listopad z USA wskazują na ekspansję w sektorze i całej amerykańskiej gospodarce. W nowym tygodniu napłyną ostatnie przed grudniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad. We wtorek statystycy podadzą drugi odczyt PKB USA za trzeci kwartał, a w środę wartość deflatora PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji.

3M na czele

DJI najmocniej ciągnął w górę kurs spółki 3M. Najlepiej w piątek radziły sobie spółki użyteczności publicznej i telekomy, a najgorzej spółki paliwowe.

Niewielkie wzrosty obserwowano na kursie Johnson&Johnson. Agencje podały, iż amerykański koncern prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z Actelion, największą w Europie spółką biotechnologiczną. Actelion po południu potwierdził te informacje. Actelion zyskiwał w trakcie sesji na giełdzie w Szwajcarii nawet 17 proc.

W "czarny piątek" na niewielkich plusach znajdowały się notowania sieci sklepów Wal-Mart i internetowego Amazona.

Na koniec tygodnia wyhamowała deprecjacja jena. Mimo to dolar odnotowywał najmocniejsze trzytygodniowe umocnienie względem jena od 1995 roku. Wobec dolara umacniało się euro.

Ceny ropy w dół. Iran blokuje porozumienie

O około 3 proc. zniżkowały ceny ropy. Wśród państw zrzeszonych w OPEC trwają intensywne zabiegi dyplomatyczne, by przekonać Iran, jedynego gracza, który w ramach kartelu nie zgadza się na redukcję wydobycia zgodnie z wytycznymi OPEC. W sobotę minister energii Algierii udaje się do Teheranu, by rozmawiać ze swoim irańskim odpowiednikiem.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się szczyt OPEC. W czwartek minister energii Rosji powiedział, że OPEC poprosił kraje spoza kartelu o ograniczenie produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku spadły o 0,4 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika zapasów w październiku o 0,2 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,1 proc.

finanse, pap, usa, gospodarka, sesja na wall street
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
o
2016-11-26 22:14
Nie potrzebnesą żadne dowod osobiste, Wystarczt w systewqmie PESEL aktualna fotografia obywatelaa i jego odcissk linii papilarnych. Na poziuomie obecnej techniki możn z tymi danymi załatwić i autoryzować wszystkies prawy
Warmiak
2016-11-26 18:00
Nie jestem osobą, którą dotknie ta ustawa. Nie piszę tutaj aby bronić kogokolwiek. Ta ustawa przelała już czarę. PIS ma za nic zasady prawodawstwa i praworządności. Samo to, że w swoich wypowiedziach w mediach mówią tylko o emeryturach SB-eków a nie mówią o innych funkcjonariuszach służących często ponad dwadzieścia lat dla III RP. Nie wspominają, że wystarczy, że młody człowiek pod koniec lat 80 trafił na początku swojego szkolenia do Szczytna czy też Legionowa i potem trafił już w RP do Policji lub UOP-u ( odpowiednik ABW - dla tych co nie wiedzą lub są leniwi i nie chce im się sprawdzić). Zamieszczający tu komentarze, z tego co widzę, to można rzec " cielęta" prowadzone na sznurku propagandy PIS-u. Większość nie zna nawet pełnego tytułu ustawy, nie wspominając jej treści. Może chęci PIS-u w "naprawianiu" Polski są dobre, ale wykonanie już nie za bardzo. Czemu PIS w ramach sprawiedliwości społecznej nie obniży diet posłów, nie podniesie emerytur, które pozwalają na wegetację nie życie. Ano dlatego, że strzelili sobie w kolano 500+, którego idea jest dobra lecz wyszło jak zwykle. Pieniądze dla dzieci powinny być odliczane od podatku dochodowego, a nie dawane za darmo. Wielu nie chce iść do pracy po tym jak dostają pieniądze za nic. Tak za nic. 500+ na dzisiejszych zasadach powinny otrzymywać osoby niezdolne do pracy lub samotnie wychowujące małe dzieci. Płacimy za utrzymanie beneficjentów ośrodków pomocy społecznej i bezrobotnych z wyboru miliardy złotych ( nie mam na myśli faktycznie potrzebujących, ich odsetek jest niewielki). To są oszczędności a nie łamanie zasad prawa ustanawiając już nie pierwszą ustawę działającą na szkodę osób wstecz. Ci pseudoprawnicy oblaliby egzamin na każdej uczelni. Mam świadomość, że wielu ludzi zruga mnie zaraz, ale docenią Ci, dla których praca to podstawowa forma utrzymania, nie oczekiwanie na kolejny zasiłek, bo nie pójdę przecież pracować na budowie, zamiatać ulicę i dopiszcie sobie inne wg wielu niegodne zajęcia. Państwo powinno dotrzymywać umów, które zawarło z obywatelami, czy się to podoba czy nie. Gdy zmieniane są zasady przechodzenia na powszechne emerytury nic nie robicie, narzekacie tylko. Jak byli funkcjonariusze ( nie SB-cy) zaczną działać aby walczyć o swoje, rugacie ich i mieszacie z błotem. Oni różnią się od Was tym, że mają jaja. Jestem pewien, że będą protestować. Zorganizują się, będą składać pozwy, a jeżeli sąd pozostanie niezawisły, to będą jej wygrywać. Wtedy to nie Kaczyści ( tak ich nazywam, bo mi się bardzo kojarzą z działaniami NSDAP) będą płacić odszkodowania tylko My podatnicy. Nie można kierować się emocjami, trzeba myśleć trzeźwo. Pozdrawiam byłych mundurowych i innych, których obejmuje ustawa - Walczcie o swoje.
widz
2016-11-26 16:22
Wbrew temu co chcieli żydzi, wszyscy cieszą się z wygranej Trumpa !!!
Pokaż wszystkie komentarze (4)