Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Globalna wyprzedaż na rynku akcji wpłynęła na notowania ropy

0
Podziel się:

Warszawa, 11.10.2018 (ISBnews/ Superfund TFI) - Obawy o nasilenie się wojny handlowej na linii Stany Zjednoczone-Chiny oraz spadki na światowych giełdach, które spowodowały, odbiły się także na wykresie ropy. Kontrakty na Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spadły do ok. 82,40 USD za baryłkę, z kolei za kontrakty na baryłkę West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku trzeba zapłacić 72,50 USD.

Globalna wyprzedaż na rynku akcji wpłynęła na notowania ropy

Przez rynki akcji przeszła fala spadków. Rozpoczęło się od mocnej przeceny na Wall Street. Główne amerykańskie indeksy traciły ponad 3%, a Nasdaq Composite stracił blisko 4,1%. Sesja Stanach Zjednoczonych wpłynęła na zachowania inwestorów w Azji, gdzie spadki również osiągnęły poziomy -4%.

Globalna wyprzedaż na rynku akcji wpłynęła na notowania ropy - i to pomimo tego, że nieustannie spada podaż ,,czarnego złota" z Iranu, który jest trzecim największym jego producentem wśród krajów kartelu OPEC. To z kolei efekt zapowiedzianego wejścia w życie amerykańskich sankcji, które zaplanowane jest na 4 listopada. Jeszcze w kwietniu br., przed decyzją Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z 2015 roku, Iran eksportował 2,5 mln baryłek dziennie. W pierwszym tygodniu października było to już tylko 1,1 mln baryłek dziennie. W okresie niższej podaży z Iranu, pozostałe kraje OPEC będą chciały wesprzeć podaż ropy. Arabia Saudyjska zapowiedziała w ubiegłym tygodniu zwiększenie wydobycia do 10,7 mln baryłek dziennie.

Tymczasem huragan Michael uderzył w środę po południu czasu lokalnego w północno-zachodnią Florydę i pozostawił po sobie poważne zniszczenia i powodzie. W związku z nadciągającym huraganem, w Zatoce Meksykańskiej produkcja ropy spadła o 40%. Jeszcze 2 dni wcześniej informowano, że wydobycie ,,czarnego złota" zostanie tam ograniczone o niespełna 20% po ewakuacji 10 platform wiertniczych. Z każdą kolejną godziną Michael ma jednak tracić na sile, a w kolejnych dniach wydobycie w Zatoce Meksykańskiej ma wrócić do normy.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)