Notowania

finanse
30.10.2015 12:54

GPW poprawiła wyniki mimo niższych obrotów

Spółka zapowiada m.in. inwestycje w system UTP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Grzelak/Reporter)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych poprawiła w trzecim kwartale wyniki mimo spadającego poziomu obrotów akcjami. Spółka rozważa wprowadzenie nowego modułu systemu UTP do obsługi obrotu instrumentami pochodnymi oraz optymalizację wykorzystania przestrzeni biurowej w Centrum Giełdowym.

GPW odnotowała 30,11 mln zł skonsolidowanego zysku netto w trzecim kwartale tego roku, wobec 29,97 mln zł zysku w analogicznym okresie rok wcześniej. Przychody spółki sięgnęły 78,73 mln złotych, czyli były o niespełna milion złotych wyższe rok do roku. Najwięcej spółka zarobiła na obsłudze obrotu akcjami. Wyniki udało się uzyskać mimo spadających obrotów akcjami na rynku głównym (-4,8 procent) warszawskiej giełdy.

"Na przychody z obsługi obrotu z tytułu innych opłat od uczestników rynku składają się w szczególności opłaty za usługi umożliwiające dostęp do systemu notowań" - napisano w raporcie finansowym. Przychody z obrotu akcjami i innymi instrumentami o charakterze udziałowym w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku wyniosły 82,0 mln zł.

W sumie w pierwszych 9 miesiącach 2015 roku GPW miała 95,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 87,99 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 244,07 mln zł w porównaniu z 233,63 mln zł rok wcześniej.

W całym 2014 roku spółka zarobiła 112 mln złotych, a zatem pokonanie ubiegłorocznego wyniku jest w zasięgu spółki.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 roku GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Prawie 14 mln złotych na inwestycje

GPW zainwestował w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku łącznie 13,9 mln zł. To więcej o 4,8 mln złotych więcej, w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej.

W tej chwili spółka rozważa wprowadzenie modułu systemu UTP do obrotu instrumentami pochodnymi. W raporcie GPW zaznaczyła, że decyzja dotycząca wdrożenia modułu systemu UTP do obrotu instrumentami pochodnymi (UTP - Derywaty) jest uzależniona od prowadzonych obecnie przez GPW analiz aspektów biznesowych tego przedsięwzięcia.

W raporcie kwartalnym czytamy również, że na dzień 30 września 2015 roku wartość zakontraktowanych zobowiązań inwestycyjnych grupy wynosiła 23,5 mln zł. Dotyczą one inwestycji związanych z infrastrukturą techniczną dla systemu notującego w Towarowej Giełdzie Energii (TGE), nowego systemu notującego w TGE, projektu optymalizacji wykorzystania przestrzeni biurowej w Centrum Giełdowym oraz systemu obiegu dokumentów w GPW.

Centrum giełdowe

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) ma do końca roku przeprowadzić analizy i negocjacje dotyczące ewentualnej dezinwestycji przez GPW pakietu 24,79 proc. akcji w spółce Centrum Giełdowe SA (CGSA), nieruchomości będących odrębną własnością GPW w budynku Centrum Giełdowe (CG), czy udziałów GPW w prawie własności do CG.

"Zamiarem stron listu intencyjnego jest zakończenie analiz i negocjacji nie później niż do końca 2015 roku, przy czym zatwierdzanie i rozpoczęcie realizacji ewentualnych transakcji mogłoby nastąpić nie wcześniej niż w drugim kwartale 2016 roku, po podjęciu stosownych, przyszłych decyzji przez zarząd GPW i uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, w tym akcjonariuszy GPW" - podano w raporcie.

Wcześniej GPW podpisała niewiążący list intencyjny z MS Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych (MS TFI) oraz Centrum Bankowo-Finansowym "Nowy Świat" w celu rozpoczęcia wspólnych analiz i negocjacji dotyczących metod i warunków optymalizacji wykorzystania aktywów nieruchomościowych GPW.

Tagi: finanse, bankowość, gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz