Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu wzrósł do 81,9%

0
Podziel się:
GUS: Odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu wzrósł do 81,9%

Dostęp do internetu posiadało w 2017 r. 81,9% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 1,5 pkt proc. niż rok wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w raporcie "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2017 r.". Ponadto 78% gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu szerokopasmowego.

"W 2017 r. dostęp do internetu posiadało 81,9% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 1,5 pkt. proc. niż w roku poprzednim, a o 7,1 pkt proc. w stosunku do 2014 r. W porównaniu z rokiem poprzednim udział gospodarstw domowych korzystających z internetu poprzez szerokopasmowe łącze internetowe zwiększył się o 1,9 pkt proc. Zarówno dostęp do internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych był zróżnicowany ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi [98,8%] niż bez nich [73,3%]. Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z Internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich. Biorąc pod uwagę stopień urbanizacji, wskaźnik dostępu do Internetu najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych" - czytamy w raporcie.

W 2017 r. jako przyczynę nieposiadania dostępu do internetu w domu, podobnie jak w latach poprzednich, najczęściej wskazywano brak potrzeby korzystania z niego (67,6% gospodarstw). Drugim istotnym powodem był brak odpowiednich umiejętności (54,2%). Zbyt wysokie koszty sprzętu (26,9%) oraz dostępu do internetu (18,7%) to również często wymieniane przyczyny.

W 2017 r. 81,8% gospodarstw domowych z co najmniej jedną osobą w wieku 16-74 lata miało w domu przynajmniej jeden komputer. Wskaźnik ten z roku na rok systematycznie zwiększa się i w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 1,7 pkt proc., a z 2014 r. - o 4,7 pkt proc, podał też GUS.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)