Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IDC: Inwestycje w IT w Polsce spadły w tempie dwucyfrowym w 2016 r.

1
Podziel się:
IDC: Inwestycje w IT w Polsce spadły w tempie dwucyfrowym w 2016 r.

Warszawa, 07.02.2017 (ISBnews) - Inwestycje w IT w Polsce znacząco spadły - w tempie dwucyfrowym w ubiegłym roku, szacuje firma badawcza IDC.

"Dwucyfrowe spadki zanotowano nie tylko na rynku PC, ale też pamięci masowych i serwerów. W ub.r. aż 20,5% spadła sprzedaż rozwiązań opartych o tradycyjną architekturę typu klient-serwer. Firmy zmniejszyły wydatki nie tylko na komputery stacjonarne (o 17,7%), ale także tablety (o 18,7%), serwery high-end (o 25,9%), serwery średniej klasy (o 12,1%) czy pamięci masowe (21,2%). Największy spadek zanotowano w obszarze serwerów "volume" (o 41,8%)" - czytamy w komunikacie.

Rynek ratują inwestycje w nowe technologie. W ub.r. wydatki wydatki na chmurę publiczną wzrosły o 25% i sięgną 160 mln USD. Rosną też inwestycje w Internet Rzeczy. Jednak są one znacznie niższe w porównaniu do rozwiniętych rynków. Stawia to pod znakiem zapytania utrzymanie konkurencyjności firm i całej gospodarki, podano także.

Badania IDC wskazują, że choć Polska nadrabia technologiczne zaległości, to wciąż dzieli nas duży dystans od dojrzałych i dobrze zinformatyzowanych rynków.

"W ostatnich latach lokalne firmy, z często niewielkich rodzinnych organizacji przekształciły się w duże przedsiębiorstwa działające poza granicami kraju. Ich menedżerowie zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że bez inwestycji w nowe technologie, w szczególności chmurę obliczeniową, analitykę, rozwiązania mobilne czy Internet Rzeczy, nie będą w stanie konkurować na globalnym rynku" - czytamy dalej.

"Dla ponad połowy polskich firm priorytetem jest poprawa zadowolenia klienta z kierowanej do niego oferty, a nie da się tego osiągnąć nie poznawszy dokładnie jego preferencji, czy zainteresowań. Firmy coraz częściej to rozumieją. Dobrze pokazuje to powyższa dynamika wydatków na IT" - powiedziała Ewa Zborowska z IDC podczas konferencji prasowej.

Kolejnym segmentem, w którym IDC upatruje ponadprzeciętnego wzrostu, jest dziedzina bezpieczeństwa IT dla najnowszych technologii, takich jak chmura, mobilność czy Internet Rzeczy - będzie ona rosła w tempie dwucyfrowym.

Ponadto sprzedaż systemów IT wzrośnie także ze względu na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Według szacunków IDC, w związku z regulacjami GDPR związanej z ochroną danych osobowych, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na oprogramowanie do bezpieczeństwa i storage prawie 9 mld USD. IDC szacuje, że wzrost sprzedaży oprogramowania i infrastruktury niezbędnej do tego, by spełnić wymagania regulatora, przekroczy 30% rocznie na przestrzeni dwóch lat.

(ISBnews)

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
nat
7 lat temu
Dla mnie ta cała nowoczesna technologia to jakaś magia :/