Notowania

technologie
13.09.2018 15:16

IK: Fundusz Trójmorza powinien wspierać transgraniczną infrastrukturę cyfrową

Warszawa, 13.09.2018 (ISBnews) - Fundusz Trójmorza, którego oficjalna prezentacja nastąpi podczas szczytu Trójmorza w Bukareszcie (17-18 września br.) powinien wygenerować pulę środków finansowych na wsparcie rozbudowy nowoczesnej i bezpiecznej transgranicznej infrastruktury cyfrowej, uważa prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Głęboko wierzymy, że jeżeli Trójmorze ma być projektem przyszłości, to musi bardzo mocno skupić się na realizacji projektów w wymiarze cyfrowym oraz współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Inicjatywa Trójmorza ma na celu zniwelowanie zapóźnienia gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej względem Europy Zachodnie. W kolejnych latach wzrost gospodarczy zależał będzie jeszcze bardziej od bezpiecznej infrastruktury cyfrowej oraz implementacji najnowszych technologii IT, dlatego musimy szczególnie inwestować w te właśnie obszary, aby zapóźnienie nie pogłębiło się. Już teraz myślmy zatem o krok do przodu. Nasza propozycja Cyfrowego Trójmorza wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu" - powiedziała Albrycht, cytowana w komunikacie.

Instytut Kościuszki we współpracy m.in. z think tankami ze Słowacji, Rumunii i Chorwacji od kilku miesięcy promuje ideę Cyfrowego Trójmorza. Inicjatywa jest odpowiedzią na wyzwania cyfrowej transformacji Trójmorza w zakresie integracji i rozwoju obecnej infrastruktury z nowymi technologiami i rozwiązaniami.

"Liczymy, że Fundusz Trójmorza, którego oficjalna prezentacja nastąpi podczas szczytu Trójmorza w Bukareszcie powinien wygenerować pulę środków finansowych na wsparcie rozbudowy nowoczesnej i bezpiecznej transgranicznej infrastruktury cyfrowej. Szybki i bezpieczny przesył danych z północy na południe regionu jest konieczny, aby w przyszłości możliwy był rozwój takich sektorów jak Przemysł 4.0 czy mobilność autonomiczna" - dodała Albrycht.

Z opublikowanego przez Instytut Kościuszki w czerwcu raportu Cyber Threat 2018 wynika, że w roku 2017 firmy europejskie straciły w ich efekcie średnio 1 100 euro. Najmniejszą stratę odnotowały firmy rumuńskie. Wynosiła ona średnio 143,91 euro, podczas gdy w Polsce było to około 4 991,72 euro.

Ponad 68% ankietowanych przez IK firm twierdzi, że nie straciło żadnych pieniędzy w wyniku cyberataków lub utraty danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Tylko 35% wszystkich europejskich firm stosuje strategię cyberbezpieczeństwa w zakresie ochrony danych klientów. Najlepsza sytuacja jest w Polsce, gdzie ponad połowa firm twierdzi, że ma taką strategię, a tylko 23% wdraża tego rodzaju działalność w Czechach i na Słowacji. Średnia kwota wydawana rocznie przez europejskie firmy na prewencję w zakresie cyberataków wynosi 1 966 euro. W Polsce jest to 6 370 euro rocznie.

Instytut zwraca uwagę, że w 12 państwach UE składających się na region Trójmorza mieszka 114 mln obywateli.

"To 114 mln ludzi, których życie staje się w coraz większym stopniu zależne od Internetu i sektora usług cyfrowych. Przywódcy i wizjonerzy, którzy promują dziś Inicjatywę Trójmorza nie mogą pozwolić sobie na pominięcie tego faktu. Muszą wrócić do początków inicjatywy i odkurzyć pomysł na oparcie jej na trzech filarach, czyli zacząć wspólnie działać by zbudować, obok filarów energetycznego i transportowego, także dobrze funkcjonujący filar cyfrowy. Dla rozwoju infrastruktury i gospodarki Trójmorza konieczne jest także stworzenie bezpiecznego cyfrowo środowiska, czyli przeprowadzenie przez wszystkie trzy filary współpracy wymiaru cyberbezpieczeństwa" - podsumowano w komunikacie.

Instytut Kościuszki to pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy o charakterze non-profit założony w 2000 r. Jego misją jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski, jako aktywnego członka Unii Europejskiej oraz NATO.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz