Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jest zielone światło dla przejęcia właściciela i operatora paczkomatów

Jest zielone światło dla przejęcia właściciela i operatora paczkomatów

Fot. Artur Andrzej/wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Rafał Brzoska oraz spółka AI Prime dostali zgodę na przejęcie akcji Integer.pl i InPost. Powodzenie transakcji zależy teraz od inwestorów giełdowych, którzy mogli sprzedać swoje udziały za odpowiednio 49 i 11 zł. Od tego zależy przyszłość popularnych paczkomatów.

Wzywający do sprzedaży akcji Integer.pl i InPost, jak sami informują, otrzymali bezwarunkowe zgody właściwych organów antymonopolowych na nabycie udziałów w obu spółkach. Tym samym spełniony został jeden z głównych warunków powodzenia transakcji.

Rafał Brzoska oraz AI Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. - spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Advent International - ogłosili blisko 2 miesiące temu, że chcą skupić wszystkie akcje Integer.pl, oferując za nie 49 zł za sztukę. To samo dotyczy spółki InPost, za którą oferują 11 zł za akcję.

Właśnie dobiega końca możliwość skorzystania z tej oferty przez dotychczasowych akcjonariuszy, bo deadline dla zapisów ustalono na piątek 21 kwietnia.

Fiasko wezwania na akcje grozi bankructwem - ostrzegał zarząd Integera, ujmując to w nieco ładniejsze słowa. Wskazywał, że "może to spowodować ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności przez spółkę w okresie następnych 12 miesięcy".

Wszystko przez poważne kłopoty finansowe. Łącznie strata w grupie Integer.pl, do której należy InPost, mogła wynieść w ubiegłym roku nawet 474 mln zł, co jeśli się potwierdzi w ostatecznym raporcie rocznym, będzie najgorszym wynikiem spółki w historii. W poprzednich dwóch latach też była pod kreską, ale "tylko" 9,4 i 4,7 mln zł. Pełne i ostateczne wyliczenia poznamy we wtorek 25 kwietnia.

Problemy ostatnich lat wzięły się m.in. z unieważnienia przetargu na korespondencję rządową, który wygrał InPost z Pocztą Polską i porażka w przetargu na obsługę listową sądów. To zdecydowało o konieczności rezygnacji z obsługi przesyłek listowych. Straty finansowe z tego tytułu sprawiły, że firma musiała przejść poważną restrukturyzację, która na razie nie przyniosła efektów.

Rafał Brzoska razem ze spółką Al Prime mają zamiar wycofać z giełdy operatora paczkomatów InPost i ich producenta Integer.pl. W ten sposób właściciel Al Prime, czyli Advent International chce wejść do spółki, spłacić zadłużenie i zapewnić pół miliarda złotych na podniesienie z kolan firmy.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą operator świadczący usługi kurierskie i paczkomatowe - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.
przejęcie, inpost, integer.pl, paczkomaty, rafał brzoska, wezwanie na akcje, al prime
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
adi
2017-04-22 09:59
Paczki w Koszalinie wozi auto z GLS zamiast Inpost
mar
2017-04-21 17:16
Z taki właścicielem jak Brzoska musi upaść.
Mietek
2017-04-21 16:55
Nie ogarniam, Brzoska z Integera kupuje Integera? O co kaman? Kupuje sam siebie? Wziął dotacje na paczkomaty w innej spółce i teraz wykupuje za bezcen? Niech ktoś mi przetłumaczy.
Pokaż wszystkie komentarze (5)