Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krach w Chinach. Akcje KGHM tanieją najmocniej od lat

0
Podziel się:

Miedziowy gigant nie jest jedynym poszkodowanym.

Krach w Chinach. Akcje KGHM tanieją najmocniej od lat
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bEJTKJph

Akcje KGHM tracą już ponad 14 procent. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia wartość rynkowa spółki zmniejszyła się o niecałe 2,5 miliarda złotych. Takiej paniki wśród inwestorów nie obserwowaliśmy od 2008 roku.

Na giełdach w Europie wybuchła panika. Tragicznie wygląda sytuacja również w Warszawie. Prawie 400 spółek traci na wartości. Indeks grupujący największe z nich jest 7 proc. pod kreską. Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od 7 lat. Prawie 30 proc. na wartości traci jedna z największych kopalni - Bogdanka. Fatalnie prezentuje się też KGHM.

Jedna akcja miedziowego giganta przed godziną 15:00 kosztowała zaledwie 72 zł. Spółka nie była wyceniana tak nisko przez ostatnie 5 lat. Wszystko przez ponad 14-proc. spadek kursu, wynikający z coraz trudniejszej sytuacji Chin. To one decydują o wielkości popytu na miedź na światowych rynkach.

bEJTKJpj

Spowalniające tempo wzrostu drugiej największej gospodarki wywołuje silną presję na spadek cen surowca. KGHM jest ósmym procentem miedzi na świecie. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wydobył jej 500 tys. ton.

Notowania akcji KGHM-u (nie uwzględniona dzisiejsza sesja)

Z tak dużą wyprzedażą akcji KGHM-u jednego dnia nie mieliśmy do czynienia od października 2008 roku, kiedy spadki przekroczyły 20 proc. Wtedy jednak ogólna sytuacja była inna, bowiem przy kursie bliskim 20 zł spółka była warta 4 mld zł. Teraz to prawie 14,5 mld zł.

Obawy inwestorów dotyczą przyszłości, podczas gdy pierwsze półrocze pod względem wyników nie było wcale takie złe. KGHM zarobił prawie 1,2 mld zł, czyli 8 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Łącznie od stycznia do czerwca spółka sprzedała surowce o wartości 10 mld zł.

bEJTKJpp

Krach na giełdzie w Chinach dotyka nie tylko KGHM

Na nic zdały się starania chińskich władz, które od dłuższego czasu próbowały "ratować" wzrosty na giełdzie w Chinach. Główny indeks tamtejszego parkietu stracił w poniedziałek ponad 8 procent. Tak źle nie było od 2007 roku.

Poniedziałkowy krach na giełdzie w Chinach to efekt tego, że tamtejszy bank centralny nie zdecydował się na kolejne cięcie stóp procentowych. Jak podaje Bloomberg, ponad 750 spółek notowanych na chińskim parkiecie traci dziś po 10 procent, to dzienny limit.

Krach w Chinach spowodował wyprzedaż również na giełdach europejskich. Indeks WIG20 w Warszawie traci już ponad 5 proc. Wszystkie spółki wchodzące w skład portfela są pod kreską. Najwięcej Bogdanka - prawie 30 proc.

bEJTKJpq

Przebieg poniedziałkowej sesji na giełdach w Europie

bEJTKJpK
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)