Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Minister energii przypadkowo uderza w producentów prądu. Spadki na giełdzie

229
Podziel się:

7,6 proc. - o tyle potaniały akcje Polskiej Grupy Energetycznej. To najgorszy wynik od stycznia.

Tchórzewski chce, by energetyka atomowa w 2040 r. miała wielkość nawet 10 GW
Tchórzewski chce, by energetyka atomowa w 2040 r. miała wielkość nawet 10 GW (Przemysław Piątkowski)
bEKwANTV

Wszystko przez słowa ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Przebywa on na kongresie World Nuclear Spotlight Poland. Powiedział tam, że Ministerstwo Energii podejmuje ostrą walkę o zgodę na włączenie do miksu energetycznego energetyki jądrowej.

To kolejny sygnał, że rząd jest zdeterminowany, aby zbudować blok atomowy w Polsce. Jak zaznaczył Tchórzewski, do 2040 r. energetyka jądrowa może mieć wielkość nawet 10 GW.

Zobacz także: Atom w Polsce i na świecie
bEKwANTX

Zapowiedzi ministra dotkliwie odczuły spółki energetyczne. Zwłaszcza – PGE. Zdaniem analityków stało się tak, gdyż inwestorzy oceniają, że państwowy gigant byłby jednym z głównych udziałowców i finansujących polską elektrownię atomową. A według ekspertów jest to inwestycja wyjątkowo ryzykowna i niepewna. Wpływają na to przede wszystkim koszty - dziesiątki miliardów złotych- oraz długi termin czy fakt, że od energetyki atomowej w zachodniej Europie się raczej odchodzi.

Nie tylko PGE będzie niemiło wspominać dzisiejszą sesję. O 4,2 proc. spadły także notowania innej wielkiej spółki energetycznej, czyli Tauronu. Oberwało się także Energi, której akcje spadły o 3,9 proc. Na tym tle dobrze wygląda notowana na mWIG40 Enea, której wartość akcji spadła jedynie o 1,9 proc.

Od dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości atmosfera wokół pomysłu budowy elektrowni jądrowej zdecydowanie się zmieniła. Była premier Ewa Kopacz pod koniec kampanii wyborczej w 2015 r. zarzucała oponentom, że "mają z tyłu głowy" budowę bloków jądrowych, podczas gdy ona chce stawiać na węgiel. Sama zmiana atmosfery po wprowadzeniu się nowych twarzy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie wystarczyła. Przed rokiem minister energii Krzysztof Tchórzewski otwarcie powiedział, że przez dwa lata rząd nie mógł zdecydować się co robić z energetyką jądrową.

bEKwANUd

Koszty budowy polskiej atomówki mają zamknąć się między 40 a 70 mld zł. Wszystko będzie zależało od tego, czy rząd zdecyduje się na bloki o łącznej mocy 3000 MW czy 4500 MW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKwANUy
KOMENTARZE
(229)
NNN
3 lata temu
Pytać Pana Grada tyle kasy zarobił na tej energetyce jądrowej że może twardo spać .Żona dorabia bardzo dobrze.
pis na wode
3 lata temu
CZEŚĆ PISOMATOŁKI ! KIEDY WASZA BROCHA Z BRZESZCZ ZARZĄDZI KOLEJNE KUPNO PRZEZ TAURON NIERENTOWNEJ KOPALNI ? TAK JAK TO MIAŁO MIEJSCE W JEJ RODZINNYCH BRZESZCZACH ? DLATEGO TEŻ CAŁE SPOŁECZEŃSTWO MUSI ZŁOŻYĆ SIĘ NA TEN JEJ ZAKUP W POSTACI 30 % PODWYŻEK .......TRYBUNAŁ JEJ NIE OMINIE !
pis na wode
3 lata temu
2 lata wypłacania prezentu w postaci 500 + to jedna elektrownia atomowa
bEKwANUz
Meander
3 lata temu
A kto niby dotuje górników? 13 i 14 pensja, nagrody a deficyt rośnie i rośnie, w dodatku niewydolni i węgiel kupujemy z Rosji
kAMIL
3 lata temu
Rząd da a skąd je ma te pieniądze ( co wyprodukował co sprzedał ) Rząd da to znaczy tylko KOMU ZABIERA
...
Następna strona