Notowania

banki
10.10.2018 12:25

Moody's obniżył ocenę Getin Noble Banku. Jest też dobra wiadomość

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Grzelak/REPORTER)

Agencja Moody's Investors Service obniżyła rating indywidualny oraz długookresowy depozytów Getin Noble Banku. Niższe oceny mają mieć związek z wynikami całej grupy kapitałowej po pierwszym półroczu - zaznacza bank.

Dotychczasowe poziomy ratingów banku zostały obniżone, poinformowała agencja Moody's. Skorygowana została ocena indywidualna z poziomu b2 do b3 oraz ocena indywidualna z b2 do b3.

Obniżona została także długookresowa ocena ryzyka kontrahenta: z Ba2(cr) do Ba3(cr) i długookresowy rating depozytów: z Ba3 do B1 - informuje Moody's

Lepszą wiadomością jest jednoczesna zmiana na wyższą perspektywy długookresowego ratingu depozytów - z negatywnej na pod obserwacją.

Moody's potwierdził też utrzymanie na dotychczasowym poziomie krótkoterminowej oceny ryzyka kontrahenta: Not Prime (cr) oraz krótkoterminowego ratingu depozytów Not Prime.

Getin tłumaczy, że decyzja agencji o rewizji ratingu banku jest pochodną wyników grupy kapitałowej po I półroczu tego roku. "Były one silnie zdeterminowane przez jednorazowe odpisy na inwestycje kapitałowe w spółki zależne" - informuje bank.

"Decyzja banku o dokonaniu odpisów była uwarunkowana zewnętrznymi czynnikami rynkowymi i stanowiła odzwierciedlenie konserwatywnej polityki zarządu banku w zakresie kontroli kosztów ryzyka. Warto również podkreślić, iż wyłączając efekt czynników o charakterze jednorazowym skonsolidowany wynik netto Grupy GNB osiągnąłby w II kwartale br. poziom bliski progowi rentowności" - czytamy komunikacie.

Rating Moody's dla Polski. Dlaczego trzy agencje trzęsą całym światem?

Bank przypomniał, że jednocześnie w lipcu b.r. objęta została i zarejestrowana emisja akcji serii D o wartości 100 mln zł, do 15 października b.r. przeprowadzona zostanie kolejna emisja, akcji serii E o wartości 100 mln zł. Ponadto, zgodnie z decyzją KNF od lipca br.

Bank nie ma obowiązku utrzymywania dodatkowego bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, co oznacza obniżenie minimum regulacyjnego o 25 p.b. i tym samym ma pozytywny wpływ na sytuację kapitałową banku, podsumowano.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Tagi: banki, finanse, bankowość, rating, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2018

Czas wyprzedzać fakty !!!!Teraz czas na nowe obiecujące perełki. Stawiam na Bioton !!!

11-10-2018

kajjaJak dla mnie to wieki bank iwęc ja sie nie boję o jego przyszłość.

Rozwiń komentarze (2)