Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
21.12.2017 12:36

PERN zainwestuje w bezpieczeństwo energetyczne 250 mln zł w 2018 r.

Grupa PERN zainwestuje 250 mln zł w przyszłym roku w obszary zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski, poinformowała spółka. PERN w najbliższych latach będzie rozbudowywać swoje moce przesyłu ropy i paliw oraz budować nowe magazyny na ropę i paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Przystąpimy m.in. do budowy II nitki ropociągu pomorskiego, z Gdańska do Płocka. Jest to niezbędne, bo nasi klienci zmieniają strukturę dostaw ropy do Polski, sprowadzając coraz więcej surowca drogą morską" - powiedział prezes Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie.

W tym projekcie chodzi o to, aby ropa z tankowców mogła szybko i bezpiecznie trafić do rafinerii. Obecne rozwiązanie jest niewystarczające na dłuższą metę, dodano.

"W styczniu zakończy się proces integracji PERN z OLPP. Dzięki połączeniu obu spółek powstanie jeden, znacznie silniejszy podmiot. Będzie on zajmował się nie tylko przeładunkiem morskim ropy oraz jej transportem rurociągowym i magazynowaniem, ale także transportem rurociągowym paliw i ich magazynowaniem. Skala działania, jaką uzyska PERN, postawi go na równorzędnym miejscu z europejskimi graczami. To pozwoli zaoferować dodatkową wartość dla klientów" - czytamy dalej.

W 2018 r. w Gdańsku ruszy budowa dwóch zbiorników na ropę. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, która sprawdza czy oferenci zainteresowani budową zbiorników na ropę naftową o pojemności po 100 tys. m3 każdy, zlokalizowanych w Gdańsku, złożyli prawidłowe dokumenty.

"Spółka planuje zawarcie umowy z wybranym w postępowaniu wykonawcą w styczniu 2018 r. Zbiorniki mają trafić do eksploatacji w ciągu 25 miesięcy. Natomiast jeszcze w 2018 roku zakończy się I etap rozbudowy pojemności w obszarze paliw. PERN chce rozbudować bazę magazynową o blisko 130 tys. m3. W pierwszej kolejności nowe zbiorniki znajdą się w bazach w Nowej Wsi Wielkiej i Koluszkach bo właśnie te bazy są najbardziej oblegane przez klientów" - czytamy dalej.

PERN podał, że konieczność budowy nowych magazynów wynika z większego zapotrzebowania klientów na dodatkowe pojemności. Do zmiany przyczyniło się m.in. uszczelnienie rynku poprzez wprowadzenie pakietu paliwowego.

Podstawowa działalność PERN to eksploatacja sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Realizację tej usługi umożliwiają dwie nitki rurociągu "Przyjaźń", biegnące z Adamowa położonego przy granicy Polski z Białorusią do Płocka, a następnie Schwedt w Niemczech. PERN zarządza naziemnymi bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln m3 oraz siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz