Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
13.11.2018 17:01

PESA zmodernizuje kolejne 82 pojazdy dla PKP Intercity

Warszawa, 13.11.2018 (ISBnews) - PKP Intercity rozszerzyło trzy umowy na modernizację 163 wagonów podpisane w tym roku z PESA Bydgoszcz. Przewoźnik zamówił modernizację kolejnych 82 pojazdów, co oznacza, że do PKP Intercity trafi łącznie 245 wagonów. Wartość całego zamówienia to ponad 1 mld zł, podał przewoźnik. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony, które będą kursować jako bezprzedziałowe 2 klasy. Po skorzystaniu z prawa opcji wartość tego zamówienia wzrasta z 312 mln zł brutto do 470 mln zł brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest modernizacja 40 wagonów, z opcją na dodatkowych 20 pojazdów, które będą kursować jako wagony 1 i 2 klasy. Dotychczasowa wartość zamówienia to 166 mln zł brutto, po jego zwiększeniu - będzie to 248 mln zł brutto, podano w komunikacie.

Trzecia umowa dotyczy modernizacji 40 wagonów COMBI, z opcją na dodatkowe 20. Po zwiększeniu zamówienia przez PKP Intercity jego wartość wzrosła z 208 mln zł brutto do 311 mln zł brutto. Po skorzystaniu z prawa opcji łączna wartość planowanych inwestycji wynosi prawie 1,03 mld zł brutto i obejmie 245 wagonów.

Zgodnie z zawartymi umowami, producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy od podpisania umów. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

"Realizowane przez nas inwestycje w ramach wartej 7 mld zł strategii taborowej mają na celu zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Rozszerzenie trzech umów zawartych w tym roku z PESA Bydgoszcz oznacza, że nasi pasażerowie będą mogli skorzystać z łącznie aż 245 dodatkowych nowoczesnych i komfortowych wagonów. To ogromna liczba, te wagony będą mogły obsłużyć kilkadziesiąt pociągów" - powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, cytowany w komunikacie.

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone alfabetem Braille`a. Wagony COMBI będą dodatkowo posiadać miejsca dla osób niepełnosprawnych. Będą one dopasowane także do przewozu rowerów oraz wyposażone w przedziały rodzinne i maszyny vendingowe.

"PKP Intercity konsekwentnie realizuje największy w historii spółki program inwestycyjny 'PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji'. Efektem tego będzie znaczące podniesienie komfortu podróży, co jeszcze mocniej przyczyni się do renesansu polskiej kolei - podkreśla Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Modernizacja w sumie 245 wagonów przez PESA Bydgoszcz realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 dla projektów "Kolej na dobre połączenia - unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." (P1) i "Przyspieszamy komfortowo - unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A." (P2). Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe PKP Intercity przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.

PESA Bydgoszcz to polski producent pojazdów szynowych, zajmuje się także modernizacjami, naprawami i przeglądami taboru.

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2017 roku miał 42,8 mln pasażerów.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2018

AdamNa zdjęciach widać samochody ciężarowe a nie wagony.🤣

13-11-2018

KkkSuper czerwone lokomotywy na zdjęciu , chyba że to wagony szybkiej kolei

Rozwiń komentarze (2)