Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek miedziowy. Po ważnej zapowiedzi ministra Jackiewicza - kurs KGHM w górę

0
Podziel się:

Minister skarbu wrócił do sprawy podatku miedziowego.

Podatek miedziowy. Po ważnej zapowiedzi ministra Jackiewicza - kurs KGHM w górę
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Ponad 1,5 procent zyskują podczas wtorkowej sesji akcje koncernu KGHM. To efekt kolejnej politycznej zapowiedzi, dotyczącej podatku miedziowego.

KGHM we wtorek około godziny 13 był najmocniejszą spółką notowaną w indeksie WIG20. Inwestorzy kupują akcje, bo na rynku znów pojawiły się spekulacje na temat możliwej obniżki podatku od kopalin, który kosztuje KGHM około dwa miliardy złotych rocznie.

Wszystko przez wypowiedź ministra skarbu, Dawida Jackiewicza. - Prace nad zmianami w podatku od wydobycia niektórych kopalin (tzw. podatku miedziowym) będą prowadzone w tym roku, a prawdopodobnym wariantem jest jego znaczące obniżenie. Nowa formuła może wejść w życie w przyszłym roku - powiedział Dawid Jackiewicz.

Minister wyjaśnił, że rozmowy w tej sprawie prowadzone są m.in. ze stroną społeczną, związkowcami z KGHM Polska Miedź. - Związkowcy mają świadomość, że ten podatek szkodzi spółce, ale jednocześnie pobór tego podatku jest potrzebny państwu jako całości - powiedział Jackiewicz w rozmowie z TVP3 Wrocław.

- Chcemy zrealizować taki scenariusz i dojść do takiego finału, w którym i strona związkowa, i pracownicy tej spółki, i samorząd województwa - który jest beneficjentem tego podatku w pewnym stopniu - i wreszcie budżet państwa - wszyscy będą usatysfakcjonowani - powiedział minister.

W grudniu ubiegłego roku premier Beata Szydło mówiła, że rząd pracuje nad zniesieniem podatku miedziowego. Podobne deklaracje padały również podczas kampanii wyborczej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podatek miedziowy planowano zawiesić na lata 2016-2026. W budżecie na 2016 rok zapisane są jednak wpływy z tego podatku.

Posiadacze akcji KGHM w ostatnich miesiącach mają spore powody do niepokoju. Spadki cen miedzi na światowych rynkach spowodowały również mocną przecenę akcji polskiej spółki. Tylko w ciągu roku kurs KGHM spadł o ponad 40 procent i obecnie waha się przy poziomach, które po raz ostatni widzieliśmy w 2009-2010 roku.

Kurs akcji KGHM z ostatnich dwunastu miesięcy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)