Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogorszenie nastrojów wśród konsumentów. Oto nowe dane GUS

0
Podziel się:

- Natomiast lepiej niż przed miesiącem oceniana była możliwość dokonywania obecnie ważnych zakupów - podał GUS.

Pogorszenie nastrojów wśród konsumentów. Oto nowe dane GUS
(Szymon Blik/REPORTER)

W listopadzie 2014 roku nastroje konsumenckie pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, zarówno w przypadku sytuacji bieżącej, jak i w nieco większym stopniu w przypadku sytuacji przyszłej - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie minus 14,9, co oznacza spadek o 0,8 pkt. procentowego.

_ - Składowe BWUK uległy różnokierunkowym zmianom. Wyraźnie pogorszyły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 4,3 pkt. procentowych) oraz w mniejszym stopniu, oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 0,9 i 0,3 pkt. procentowego) _ - napisano w komunikacie z badań.

_ - Natomiast lepiej niż przed miesiącem oceniana była możliwość dokonywania obecnie ważnych zakupów, jak i obecna sytuacja finansowa gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 1,2 i 0,3 pkt. procentowego) _ - dodano.

GUS podaje również, że w porównaniu do listopada 2013 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 7,8 pkt. procentowego.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się o 2,9 pkt. procentowego i ukształtował się na poziomie minus 22,2.

_ - Dla wszystkich składowych WWUK odnotowano spadki. W największym stopniu dotyczyło to przewidywanych zmian przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,9 i 4,3 pkt. procentowego) _ - głosi komunikat urzędu statystycznego.

_ - Oceny dotyczące oszczędzania pieniędzy oraz zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego osiągnęły wartości niższe odpowiednio o 1,4 i 0,9 pkt. proc. _ - dodają autorzy.

W listopadzie bieżącego roku WWUK osiągnął wartość o 6,4 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2013 roku.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)