Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PWC: Ok. 60% pacjentów w CEE chce korzystać z usług telemedycznych

0
Podziel się:
PWC: Ok. 60% pacjentów w CEE chce korzystać z usług telemedycznych

Niemal 60% pacjentów regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest zainteresowanych korzystaniem z usług telemedycznych, wynika z raportu PWC nt. "Pacjent w cyfrowym świecie".

"Rynek ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej będzie się rozwijać w kierunku wytyczanym przez nowe technologie oraz rozwiązania telemedyczne. Jest to ogromna szansa dla krajów naszego regionu, borykających się z niewystarczającym finansowaniem, które nie pozwala na dorównanie krajom Europy Zachodniej. Dzięki nowym rozwiązaniom w ochronie zdrowia osiągnięcie porównywalnych standardów i wyników może nastąpić szybciej i w dużo bardziej efektywnym modelu, zarówno pod względem kosztów, jak i jakości świadczonych usług" - powiedział lider zespołu PWC ds. rynku ochrony zdrowia w CEE Mariusz Ignatowicz podczas konferencji prasowej.

Zdaniem ekspertów PWC, rynek prywatnych usług medycznych jest w stanie szybciej zaimplementować nowe rozwiązania usług medycznych opartych na nowych technologiach niż sektor publicznej ochrony zdrowia.

Z raportu wynika, iż wartość prywatnych usług medycznych w regionie CEE jest wart ok. 14 mld euro, z czego na polski rynek przypada 5 mld euro, tj. 36% udziału w całym rynku CEE.

Respondenci badania deklarują chęć korzystania z porad telemedycznych w zakresie konsultacji: internistycznych (ponad 50% respondentów), farmaceutycznych, kardiologicznych i dermatologicznych (niemal 40% badanych).

"Zmieniający się rynek oraz nowe potrzeby pacjenta powodują, że prywatni dostawcy usług medycznych będą musieli wprowadzić szereg zmian w swoich organizacjach. W przeciwnym wypadku będą narażeni na utratę udziału w rynku lub obniżenie rentowności. Zmiany dotkną przede wszystkim te segmenty ochrony zdrowia, w których już dostępne są nowe technologie, a zarazem udział prywatnego finansowania jest największy. W szczególności będą to podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, a następnie diagnostyka, rehabilitacja i usługi dla seniorów" - powiedział wicedyrektor, lider doradztwa biznesowego dla sektora ochrony zdrowia w CEE w PwC Szymon Piątkowski.

Autorzy raportu wskazują, że usługami o największym potencjale rozwoju w sektorze telemedycyny są: telekonsultacje, telemonitoring, telediagnostyka oraz telerehabilitacja. Ich zdaniem, nowe rozwiązania telemedyczne będą miały wpływ przede wszystkim na wyższą jakość leczenia, przyspieszenie diagnostyki, a także skrócenie kolejek poprzez zwiększenie efektywności placówek i większą dostępność lekarzy.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 3 tys. pacjentów w grupie wiekowej 18+.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)