Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ratunek dla Grecji. Jest wstępne porozumienie w sprawie pomocy

0
Podziel się:

W Brukseli trwa kluczowe dla Grecji spotkanie ministrów finansów państw strefy euro.

Ratunek dla Grecji. Jest wstępne porozumienie w sprawie pomocy
(PAP/EPA)

Aktualizacja, godz. 20.45

Jest wstępne porozumienie w sprawie dalszej pomocy finansowej dla Grecji. W Brukseli trwa spotkanie ministrów finansów państw strefy euro i przedstawicieli greckiego rządu.

Na spotkaniu udało się uzgodnić wspólny projekt porozumienia, które pozwoli na wydłużenie okresu pomocy finansowej dla Grecji - podał Reuters, powołując się na wypowiedzi greckiej delegacji.

Z kolei unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovivi poinformował na Twitterze, że _ negocjacje posuwają się do przodu _.

Według unijnych źródeł spotkanie w gronie wszystkich 19 ministrów strefy euro rozpoczęło się dopiero około godziny 18.30. Wcześniej trwały negocjacje nad projektem wspólnego oświadczenia między greckim ministrem Janisem Warufakisem a Niemcem Wolfgangiem Schaeublem. Obaj przebywali w osobnych pomieszczeniach, a _ mediatorem _ był szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Powstał kompromisowy projekt oświadczenia eurogrupy, który - według nieoficjalnych informacji - zakładał przedłużenie programu wsparcia dla Grecji o cztery miesiące, a także elastyczne podejście do reform i oszczędności, które ma przeprowadzić Grecja. Listę takich reform Ateny miałyby przedstawić do poniedziałku. Tę propozycję porozumienia Dijsselbloem przedstawić miał w czasie rozmowy telefonicznej premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi.

Nastroje przed rozpoczęciem spotkania były bardzo napięte. Grecja stoi bowiem na skraju bankructwa, a - jak donosiły dzisiaj zagraniczne serwisy - Grecy rzucili się do bankomatów, by wycofywać z banków swoje oszczędności.

_ - Jesteśmy przekonani, że porozumienie jest możliwe w przewidywalnej przyszłości, jeśli wszyscy będą rozsądni. Ale jeszcze nie jesteśmy tak daleko. Oczekujemy, że potrzeba jeszcze dalszych prac _ - powiedział Margaritis Schinas, rzecznik KE, pytany, czy KE spodziewa się, że jeszcze w piątek eurogrupa osiągnie kompromis w sprawie programu pomocowego dla Grecji.

Poinformował, że szef KE Jean-Claude Juncker jest _ aktywnie zaangażowany _ w negocjacje nad porozumieniem i kontaktował się m.in. z niektórymi przywódcami państw strefy euro.

Eurogrupa, czyli ministrowie finansów krajów eurolandu, spotyka się w piątek po południu w Brukseli, by zdecydować, czy zaakceptują oni wniosek Grecji o przedłużenie umowy kredytowej.

Tymczasem, jak podaje na swojej stronie internetowej _ Der Spiegel _, Europejski Bank Centralny przygotowuje się na możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro. Według gazety EBC sprawdza już różne scenariusze utrzymania jedności strefy euro po opuszczeniu jej przez Grecję.

Jak czytamy, EBC naciska także na wprowadzenie kontroli przepływu kapitału, bo Grecy każdego dnia przelewają za granicę ponad miliard euro. EBC zaprzecza jednak tej informacji. _ Der Spiegel _ dodaje, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, iż strefa euro wytrzymałaby tzw. _ Grexit _, czyli wyjście Grecji z unii walutowej.

Tymczasem przed piątkowym spotkaniem grecki minister finansów Janis Warufakis wyraził nadzieję, że po spotkaniu pojawi się _ biały dym _. - _ Grecki rząd ustąpił nie o krok, ale o dziesięć kroków _ - powiedział Warufakis przed rozpoczęciem spotkania. Jak dodał, liczy na to, że partnerzy Grecji także wyjdą jej naprzeciw, by osiągnąć kompromis.

Szef eurogrupy Jeoren Dijsselbloem poinformował, że sprawa jest dość skomplikowana, dlatego rozmawiał z głównymi graczami, aby spróbować znaleźć rozwiązanie. - _ Zajmie to nieco czasu. Są powody do pewnego optymizmu, ale jest to bardzo trudne _ - powiedział Dijsselbloem. Ze względu na negocjacje zwołane przez niego nadzwyczajne spotkanie rozpoczęło się z dwugodzinnym opóźnieniem.

Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ten kraj przed bankructwem, wygasa 28 lutego. Jeśli nie zostanie przedłużony, to Grecja nie dostanie kolejnych pożyczek, których potrzebuje. Jednak nowy lewicowy rząd tego kraju chce zmiany warunków udzielania pożyczek, aby reformy i cięcia nie były tak dotkliwe dla społeczeństwa. Na to nie ma zgody eurogrupy.

W czwartek rząd w Atenach wystąpił o przedłużenie o sześć miesięcy umowy w sprawie wsparcia finansowego, zawartej z Europejskim Funduszem Stabilności Finansowej. W ciągu pół roku Grecja chciałaby wynegocjować długoterminowe umowy prowadzące do redukcji długu Grecji i wyjścia jej gospodarki z kryzysu.

Grecką propozycję odrzuciły w czwartek Niemcy, wskazując, że nie zawiera ona jasnego zobowiązania do przestrzegania warunków programu pomocowego, czyli kontynuowania reform i oszczędności. Według mediów list z Aten krytycznie oceniły też Finlandia, Słowacja, Belgia i Portugalia.

Tyle wynoszą długi Grecji. Jaka szansa na ich spłatę?

Od 2010 r. Grecja dostała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych. Obecnie na obsługę długu Grecja przeznacza 5 procent PKB. Do końca lutego Ateny muszą spłacić 2,3 mld euro długu, a latem tego roku czeka kolejna spłata - około 10 mld euro. Nowy premier Aleksis Cipras obiecał renegocjować porozumienie z trojką czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, aby umorzyć dużą część ponad 320 mld euro zadłużenia, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Grecja zobowiązała się wówczas do reform i drastycznych oszczędności.

Gdyby Bruksela na to przystała, oznaczałoby to, że redukcja greckiego zadłużenia odbyłaby się kosztem wszystkich pozostałych podatników krajów strefy euro. Na to oczywiście zgody nie ma, czego wyraz jednoznacznie dał ostatnio francuski minister finansów Michel Sapin:

_ - Nie, nie anulujemy, możemy dyskutować, możemy opóźniać, możemy zredukować jego ciężar, ale nie anulować _. Podobnie wyraził się rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger, który oświadczył, że _ dyskusja o redukcji zadłużenia Grecji bądź o konferencji na temat tego zadłużenia jest oderwana od rzeczywistości _.

Ostatni odczyt Poprzedni odczyt Najwyższa wartość Najniższa wartość Jednostka
Źródło: Trading Economics
Stosunek budżetu państwa do PKB -12.20 -8.60 -3.20 -15.70 Procent PKB
Dług Publiczny do PKB 174.90 156.90 174.90 22.60 Procent
Budżet Państwa -1827.00 -2697.00 22737.60 -30872.00 W mln EUR
Wydatki rządowe 9629.70 10141.10 11137.70 7116.60 W mln EUR
Wydatki rządowe w PKB 59.20 53.80 59.20 44.60 Procent
Ocena kredytowa 5.75
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)