Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął nowelę ustawy o grach hazardowych celem zmniejszenia szarej strefy

0
Podziel się:
Sejm przyjął nowelę ustawy o grach hazardowych celem zmniejszenia szarej strefy

Sejm uchwalił wczoraj wieczorem nowelizację ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Celem jest zmniejszenie "szarej strefy" w obszarze gier hazardowych, zwłaszcza na automatach i w internecie. Ustawa trafi teraz do Senatu.

"Nowe przepisy mają też przyczynić się do większej ochrony graczy, w tym nieletnich, przed negatywnymi skutkami hazardu i zwiększyć wpływy podatkowe z legalnego hazardu. Ustawa m.in. rozszerza katalog gier, które mogą być oferowane w internecie - będą to praktycznie wszystkie gry hazardowe" - czytamy w sprawozdaniu Sejmu.

Komentując przyjęcie ustawy, Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) stwierdziło, że nowelizacja jest szczególnie istotna w kontekście strat, jakie rokrocznie ponosi Skarb Państwa w związku z nielegalną działalnością hazardową prowadzoną na terenie Polski w sieci Internet (ok. 6 mld zł obrotu rocznie).

"Dotychczas obowiązująca ustawa stworzyła skrajnie niekorzystne warunki dla firm bukmacherskich uczciwie prowadzących działalność. W efekcie około 90% rynku online należy do podmiotów działających w Polsce bez odpowiednich pozwoleń, nie respektujących krajowego prawa i nie płacących tu podatków. Stanowią one nieuczciwą konkurencję dla firm działających legalnie, które płacą podatki, zatrudniają tysiące pracowników i sponsorują polski sport" - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia.

Zdaniem SPiPFB, przegłosowana właśnie przez Sejm nowelizacja może pozwolić na wyrównanie konkurencyjności na rynku zakładów wzajemnych w Polsce i ma szansę okazać się skutecznym narzędziem ograniczającym liczne patologie w tym obszarze działalności gospodarczej.

"Dodatkowym efektem zmian może być również większa ochrona społeczna przed zjawiskiem nielegalnego hazardu. Aby tak się stało, ustawa musi być skutecznie egzekwowana przez odpowiednie organy. Determinacja w prawidłowym wdrażaniu nowego prawa ma szczególne znaczenie w świetle informacji sugerujących, że blokowanie stron nielegalnych operatorów i płatności - wprowadzone ustawą - mogą okazać się nieskuteczne" - czytamy dalej.

Jednocześnie - w związku z zapowiedziami przedstawiciela strony rządowej stworzenia nowej ustawy regulującej ten sektor - SPiPFB, jako reprezentant legalnej części rynku, wyraża chęć udziału w konsultacjach dotyczących kształtu oraz poszczególnych zapisów przyszłej ustawy, licząc na racjonalizację stawek podatkowych.

"Mamy nadzieję, że tym razem zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, dysponujące najszerszą wiedzą nt. rynku, zostaną zaproszone do rozmów. Taki model prac z pewnością pozwoli na stworzenie ustawy, która będzie jeszcze korzystniejsza dla budżetu państwa, polskiego sportu, graczy, a także legalnego, uczciwego biznesu" - podsumowano w oświadczeniu.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)