Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka zależna Tauronu wypowiedziała umowy właścicielom farm wiatrowych

0
Podziel się:
Dariusz Lubera, prezes Tauron PE
Dariusz Lubera, prezes Tauron PE (Piotr Blawicki/East News)
bEJaUEPp

Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa, spółka zależna Tauronu, wypowiedziała 12 kontrahentom, właścicielom farm wiatrowych, długoterminowe umowy na zakup energii i praw majątkowych - podał Tauron w komunikacie.

"Przyczyną wypowiedzenia umów przez PE-PKH było naruszenie ich postanowień przez kontrahentów polegające na odmowie przystąpienia w dobrej wierze do renegocjacji warunków umów" - napisano w komunikacie.

Właścicielami farm wiatrowych są: giełdowa Polenergia, In.ventus oraz Grupa Enerco i Invenergy.

bEJaUEPr

PE-PKH tłumaczy w komunikacie prasowym, że umowy łączące spółkę z właścicielami farm wiatrowych miały charakter długoterminowy, "ale nie były to kontrakty terminowe przewidujące sztywną i niezależną od warunków rynkowych cenę".

"Rynek świadectw pochodzenia energii elektrycznej jest sztucznie wykreowany przez przepisy prawa. Z istoty rzeczy zmiany prawa, regulujące system wsparcia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, mają wpływ na warunki panujące na tym rynku. Stąd też we wszystkich umowach długoterminowych zawartych przez spółkę znajdowały się odpowiednie klauzule adaptacyjne uwzględniające wpisany w naturę rynku świadectw pochodzenia wpływ zmian prawa kreujących ten rynek na warunki umów długoterminowych" - napisano.

Notowania Tauronu - 1 tydzień

"Właśnie ze względu na naturę rynku świadectw, w przypadku zmiany prawa, strony umów zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze renegocjacji warunków umów. Nie budzi wątpliwości, że w trakcie obowiązywania umów doszło do istotnej zmiany otoczenia prawnego. Niestety, kontrahenci spółki konsekwentnie negowali wystąpienie przesłanek uzasadniających podjęcie w dobrej wierze renegocjacji umów, z góry odrzucając ich wpływ na zawarte kontrakty" - dodano.

bEJaUEPx

Umowy zostały zawarte w latach 2009-2010.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJaUEPS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)