Notowania

energetyka
28.03.2017 11:59

Tauron zainwestuje w tym roku 1,8 mld zł w rozwój sieci

Największy dostawca prądu w kraju chce zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo dostaw energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tauron PE)

Tauron przeznaczy niemal 1,8 mld zł na inwestycje w rozwój sieci i infrastruktury energetycznej w 2017 roku - poinformował prezes firmy Filip Grzegorczyk. Tauron to największy dystrybutor prądu w Polsce.

- Myśląc długoterminowo o rozwoju grupy Tauron oraz o bezpieczeństwie energetycznym, systematycznie inwestujemy w nowe moce wytwórcze i poprawę jakości infrastruktury dystrybucyjnej. Łączna kwota, jaką planujemy w tym roku przeznaczyć na cele inwestycyjne w obszarze dystrybucji, wynosi blisko 1,8 mld zł - zapowiedział prezes Grzegorczyk.

Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, w tym zwiększenie automatyzacji pracy sieci oraz wprowadzanie i rozwój nowych technologii.

W tym roku Tauron Dystrybucja planuje m.in. inwestycje związane z przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej zakładu produkcyjnego Daimler na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tego zakłada budowę stacji elektroenergetycznych Kurkowa we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) i Stróża (woj. małopolskie) wraz z liniami zasilającymi wysokiego i średniego napięcia oraz budowę linii kablowej wysokiego napięcia relacji GPZ Lubocza - Niepołomice (woj. małopolskie).

W planach są też modernizacje istniejących linii wysokiego napięcia. Dotyczy to relacji Siersza - Olkusz (woj. małopolskie), a także modernizacji stacji Brynów (woj. śląskie) i Nowotki (woj. małopolskie).

Spółka będzie także kontynuowała przebudowę linii wysokiego napięcia relacji Przybków - Kąty Wrocławskie - Klecina, która pozwoli na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej farmy wiatrowej w gminie Gromadka (woj. dolnośląskie) oraz budowę stacji elektroenergetycznej Tucznawa Strefa (woj. śląskie), pozwalającej na przyłączenie do sieci obiektów inwestycyjnych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej.

W trakcie roku zakończą się budowy stacji elektroenergetycznych: Zabrze, Płaskowicka (woj. śląskie),Kalinówka (woj. dolnośląskie) oraz nowoczesnych Centrów Zarządzania Siecią w Krakowie i Wrocławiu, dzięki którym możliwe będzie szybsze i skuteczniejsze reagowanie energetyków z Taurona w sytuacjach awaryjnych związanych z przerwami w dostawach prądu.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Tagi: energetyka, tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

roninTaaa .... Spójrzcie na rachunki za prąd a zwłaszcza na "opłatę dystrybucyjną stałą". 4,85 z Vatem za każdy miesiąc i na "opłatę … Czytaj całość

28-03-2017

walić po rogach aborygenów.Noo, przyłącze budują, żeby prąd droższy w sieci był z wiatraków. Przesyłowe przy okazji obywatelom podnieść jeszcze wyżej bo niektórzy podstępnie po … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)