Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE: Długość sieci światłowodowych wzrosła o 30% do prawie 420 tys. km w 2015 r.

0
Podziel się:
UKE: Długość sieci światłowodowych wzrosła o 30% do prawie 420 tys. km w 2015 r.

Długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km na koniec 2015 r., tj. wzrosła o 30% w ciągu roku, podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

"Liczba węzłów światłowodowych na koniec 2015 r. jest o 21% wyższa w porównaniu z deklarowaną w poprzedniej inwentaryzacji. Dane zebrane z około 11,6 tys. miejscowości wykazały, że występuje w nich ponad 108 tys. węzłów" - podał UKE w komunikacie dotyczącym "Raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi".

Jak podaje UKE w porównaniu z danymi z roku poprzedniego zestawienia pokazują też istotny wzrost liczby węzłów dostępowych w miastach zamieszkałych przez co najmniej 500 mieszkańców i ogólny wzrost liczby węzłów w większości typów miast. Ciekawym zjawiskiem jest przyrost miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE. Podczas poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, natomiast w roku sprawozdawczym (2015) takich miejscowości jest prawie 14,5 tys., podano także.

"Z raportu wynika, że możliwość dostępu do Internetu o szybkości min. 30 Mb/s ma dziś już ponad 39% budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w stosunku do inwentaryzacji za 2014 r. W skali kraju 8% miejscowości nie jest jednak objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej, przy czym 99% tych miejscowości to miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 100 mieszkańców. Wartym jednak podkreślenia jest fakt, że nowoczesna infrastruktura, której tak brakuje, powstaje szybko" - powiedziała prezes Magdalena Gaj, cytowana w komunikacie.

Według niej szansę na zmianę tego stanu rzeczy daje z jednej strony realizacja projektów w ramach POPC, z drugiej - inwestycje operatorów mobilnych w rozwój sieci LTE, wynikające ze zobowiązań nakładanych przez Prezesa UKE. "Z raportu wynika, że tylko po zrealizowaniu zobowiązań aukcyjnych i inwestycji, na które złożono wnioski w ramach I konkursu w ramach POPC, procent miejscowości bez zasięgu sieci spadnie do 1%. Dlatego wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna inwentaryzacja pokaże jeszcze bardziej imponujące rezultaty" - dodała Gaj.

Jak podał Urząd w związku z konkursem UKE wyznaczył 230 obszarów, w których można realizować wspomniane projekty, a ich identyfikacja nastąpiła przy wykorzystaniu danych zbieranych w szczególności w ramach prowadzonej przez UKE inwentaryzacji usług i infrastruktury telekomunikacyjnej.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)