Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wall Street: akcje koncernów naftowych w dół. Szósta sesja spadków DJIA

Wall Street: akcje koncernów naftowych w dół. Szósta sesja spadków DJIA

Fot. Xinhua / eyevine/EAST NEWS

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przebiegała pod znakiem niedużych zmian po publikacji odczytów aktywności z największych światowych gospodarek za lipiec. Liderem zniżek były koncerny paliwowe, którym szkodziły mocno spadające ceny ropy naftowej.

Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 0,15 proc. i wyniósł 18 404,51 pkt. To była szósta z rzędu spadkowa sesja dla tego indeksu. Indeks S&P 500 spadł o 0,13 proc. i wyniósł 2170,84 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,43 proc. do 5184,20 pkt.

Indeks S&P500 zyskał 3,6 proc. w lipcu i był to najlepszy miesiąc od marca. Rekord historyczny notowań "intraday" bił w ciągu tych 31 dni siedmiokrotnie, po tym jak przychodziły dobre informacje z gospodarki USA a zyski spółek okazały się lepsze od prognoz.

Notowania na Wall Street

 

Obecnie Thomson Reuters szacuje, że zyski drugiego kwartału firm giełdowych spadną o 3 proc., co jest znaczną poprawą wobec oczekiwań spadku 4,5-procentowego z 1 lipca.

W centrum uwagi znalazły się w poniedziałek odczyty wskaźników aktywności z największych światowych gospodarek za lipiec. Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w lipcu do 52,6 pkt. z 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł z kolei w lipcu 52,9 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,9 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 51,3 pkt.

Wciąż mocno tracą ceny ropy naftowej, które od swoich lokalnych szczytów z początku czerwca są już na około 20 proc. minusie. Ceny Brent zeszły w trakcie sesji w pobliże poziomu 42,5 dolarów za baryłkę.

Notowaniom surowca szkodzą informacje o rosnącej liczbie instalacji wydobywczych w Stanach Zjednoczonych. Z ubiegłotygodniowych danych wynika, że rośnie ona już od pięciu tygodni. Nie pomagają też sygnały o nadprodukcji ze strony OPEC. Arabia Saudyjska poinformowała o obniżeniu cen ropy dla azjatyckich klientów.

Akcje Exxon i Chevrona straciły po odpowiednio 3,1 i 3,3 proc. i miały największy spadkowy wpływ na indeksy DJIA i S&P500. Indeks sektora energii S&P był o 3,3 proc. niższy niż dzień wcześniej.

- Rynek nie powinien wykluczać możliwości tego, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe w tym roku - oświadczył w poniedziałek przewodniczący oddziału Fed z Nowego Jorku William Dudley. Szef Fed z Nowego Jorku przyznał jednocześnie, że istnieje pewne zagrożenie dla perspektyw gospodarki USA w średnim terminie i dlatego rynki słusznie zakładają, że tempo podwyżek stóp procentowych przez Bank Centralny będzie wolniejsze niż wcześniej zakładano.

Goldman Sachs zaleca niedoważenie światowych akcji w kolejnych trzech miesiącach. W ocenie analityków banku potencjał wzrostowy globalnego rynku akcji w krótkim terminie się już wyczerpał, a ich wyceny są drogie. Jednocześnie analitycy banku wskazują na zagrożenia przed jakimi stoi światowa gospodarka w tym niepewność związaną z transformacją gospodarczą w Chinach oraz problemami w Europie, która zmaga się z niepewnością wywołaną przez Brexit.

 

 

giełda, wall street, usa, ropa, ceny ropy, giełda wall street
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
niepelnosprawny.org
2016-08-02 13:57
16 dolarów za rope