Notowania

gospodarka
17.02.2017 08:08

Przerwana imponująca seria wzrostów na Wall Street

Uwaga inwestorów koncentrowała się w czwartek na danych z gospodarki i korekcie notowań dolara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie zmiany, ale w przypadku indeksów S&P500 i Nasdaq spadki oznaczają przerwanie serii siedmiu wzrostowych dni z rzędu. Uwaga inwestorów koncentrowała się na danych z gospodarki i korekcie notowań dolara.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu sesji był 0,04 proc. nad kreską. Na minusie skończyły zaś S&P500 (0,09 proc.) i Nasdaq Comp. (0,08 proc.). To minimalna strata, ale jednak symbolicznie kończy świetną, wzrostową passę.

Przebieg czwartkowej sesji na Wall Street

W ujęciu sektorowym, w USA najlepiej radziła sobie branża nieruchomości, a najgorzej spółki paliwowe. Do czwartku 79 proc. spółek notowanych na indeksie S&P500 podało wyniki za miniony kwartał. Wśród nich, 66 proc. pozytywnie zaskoczyło rynek zyskiem. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się, iż zyski wszystkich spółek wzrosną w czwartym kwartale przeciętnie o 4,9 proc w skali roku.

W centrum uwagi rynku w USA znajdują się dane makro, które potwierdzają mocny początek roku w tamtejszej gospodarce. Powyżej oczekiwań uplasowały się styczniowe odczyty liczby pozwoleń na budowę oraz rozpoczęte inwestycje budowy domów. Z kolei indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wzrósł do poziomu niewidzianego od pierwszej połowy lat 80. ubiegłego wieku.

Tymczasem, jak podano wcześniej w tym tygodniu, w USA obserwuje się oznaki rosnącej presji inflacyjnej. Ceny konsumenta w USA w styczniu wzrosły najmocniej od marca 2012 roku, a ceny produkcji sprzedanej przemysłu okazały się najwyższe od ponad 4 lat. Powyżej oczekiwań okazały się również wskazania sprzedaży detalicznej za styczeń.

Dobre dane gospodarcze utwierdzają szefową amerykańskiego banku centralnego Janet Yellen w przekonaniu, że Fed nie powinien zwlekać z kolejną podwyżką stóp procentowych. Rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w marcu na 40 proc., czyli o 10 pkt. proc. wyżej niż na początku tygodnia. Taki ruch w czerwcu obstawia 77 proc. inwestorów.

Na oczekiwania rynku względem ścieżki podwyżek stóp procentowych w najbliższych tygodniach może wpłynąć publikacja szczegółów reform zapowiadanych przez administrację Donalda Trumpa, który z jednej strony obiecywał proinflacyjne rozwiązania podatkowe, a z drugiej stosuje retorykę protekcjonistyczną, co potencjalnie może zaważyć na wzroście gospodarczym i decyzjach Rezerwy Federalnej ws. kosztu pieniądza.

Na rynku walutowym, po kilku sesjach umocnienia, dolar się osłabia. Kurs EUR/USD rośnie o 0,7 proc. w okolice 1,066, po środowych spadkach w najniższe od początku stycznia okolice 1,052.

Tagi: gospodarka, finanse, giełda, pap, usa, wiadomości, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz