Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wyniki JSW. Spółka wciąż ma stratę

7
Podziel się:

Choć to o prawie pół miliarda złotych mniejsza strata niż w tym samym okresie poprzedniego roku, trudno uznać wynik za dobry.

Wyniki JSW. Spółka wciąż ma stratę
(Mariuszjbie/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Jastrzębska Spółka Węglowa coraz więcej wydobywa i sprzedaje, co jednak nie przekłada się na zyski. Zarząd raportuje w półrocznym sprawozdaniu stratę - po raz szósty z rzędu. Tym razem sięga 150 mln zł. To wciąż duża kwota, jednak znacząco mniejsza niż przed rokiem. M.in. dzięki oszczędnościom.

JSW miała w pierwszym półroczu 149,1 mln zł straty. Choć to o prawie pół miliarda złotych mniejsza strata niż w tym samym okresie poprzedniego roku, trudno uznać wynik za dobry. Zwłaszcza że producent węgla jest na minusie (patrząc na półroczne sprawozdania) od połowy 2013 roku.

Spółka w związku z trudną sytuacją finansową przechodzi od dawna restrukturyzację, która patrząc po znaczącym spadku strat, przynosi efekty. Wciąż jednak problemem są spadające przychody ze sprzedaży. W okresie od stycznia do czerwca wyniosły 2,89 mld zł i były niższe od osiągniętych w pierwszym półroczu 2015 roku o 608,1 mln zł.

"Na niższy poziom uzyskanych przychodów miały przede wszystkim wpływ niższe o 364,7 mln zł przychody ze sprzedaży węgla oraz niższe o 223,2 mln zł przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych" - czytamy w sprawozdaniu. Jak tłumaczy zarząd, ma to związek z niższymi średnimi cenami sprzedaży węgla (w tym węgla koksowego o 22,2 proc. i węgla do celów energetycznych o 14 proc.) oraz koksu o 18,8 proc.

Wpływy ze sprzedaży są niższe, choć wielkość produkcji i sprzedaży rośnie. JSW wyprodukowała w tym roku 8,6 mln ton węgla, co oznacza wzrost o 10,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Sprzedaż jednocześnie wzrosła o 6,4 proc. do 8,3 mln ton.

Dzięki restrukturyzacji widać ograniczenie kosztów. Koszty sprzedanych produktów, materiałów i towarów obniżyły się w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku o 850,4 mln zł. Mniej więcej na tym samym poziomie utrzymują się od roku koszty sprzedaży, które obejmują przede wszystkim spedycję głównych produktów.

Tańsza jest administracja. Koszty związane z realizacją funkcji zarządczych spadły o 36,2 mln zł do 249,1 mln zł. Największe oszczędności generują niższe świadczenia na rzecz pracowników JSW (spadek o 18,8 mln zł).

Zmniejszenia strat, które zaraportowała spółka, spodziewali się akcjonariusze JSW. W efekcie od początku czerwca rosną notowania akcji spółki. W tym czasie nawet podwoiły swoją wartość. Pierwsza reakcja giełdy po publikacji wyników nie jest jednak najlepsza - kurs akcji spadał w czwartek przed południem około 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji JSW

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ponad 30 tys. osób.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Konopnicki
6 lat temu
inżynieria finansowa, spekulacja. Sprzedają węgiel po cenach ustalonych 10 - 15 lat temu.
KARL i
6 lat temu
WYRZUCIĆ ZWIĄZKI ZAWODOWE POZA TEREN ZAKŁADU!!! ZWIĄZKI POWINNY BYĆ SAMOFINANSUJĄCE, ZWOLNIĆ 3/4 AKTYWISTÓW ZWIĄZKOWYCH, ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE (TO JUŻ NIE TE CZASY) - I KOPALNIE STANĄ SIĘ RENTOWNE (PATRZ: KOP. SILESIA)!!!
paranoja
6 lat temu
Srednie wynagrodzenie prezesów spółek skarbu państwa (czyli spółek wszystkich polaków) to ponad 1mln zł wiec długo nie trzeba sie zastanawiać co trzeba zmienic !!!
famo
6 lat temu
Dziwny tytuł artykułu. Przecież w przypadku deficytowych firm im większa produkcja tym większe straty.
biks
6 lat temu
Bo jest okradana. Pani premier, Rodaczko! Glosowalem na panią. Co sie stało,że przed wyborami mówiła pani o śrubie za 5pln a dla kopalni 20pln.? Wiem,ze górnictwo potrzebuje restrukturyzacji ale bądźmy konsekwetni! Kacperki nie musza miec ręczników w hotelach-w domu oczywiscie. Jestem górnikiem mi zabrano Dużo-nieznaczną czesc pokrywa 500+ ale czuje niedosyt. Sprawy drogiego materialu dla gornictwa powinny byc jak najszybciej rozwiązane. Chyba,za macie wiecej z podatku dla Narodu" to jestem w stanie przyjac to na plecy. Restrukturyzacja zaczyna sie od ukladu jaki dotąd panował!!!