Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

WIG20 najniżej od 3 miesięcy. Warszawska giełda zatrzymała się w połowie drogi

7
Podziel się:

Mówi się, że giełda z półrocznym wyprzedzeniem wskazuje zmiany, jakie zajdą w gospodarce. Jeśli tak, to odbicie będzie słabiutkie. Największe spółki z GPW ostatnio radzą sobie kiepsko.

WIG20 najniżej od 3 miesięcy. Warszawska giełda zatrzymała się w połowie drogi
Warszawska giełda na tle Wall Street wypada blado. (Flickr, Jim Makos, (CC BY-ND 2.0))
bEKeaIad

Najważniejszy indeks warszawskiej giełdy (WIG20) w środę przed południem jest na lekkim plusie, ale trudno mówić o dobrych nastrojach wśród inwestorów. Po wtorkowym zjeździe o ponad 2 proc. akcje największych spółek z GPW są wyceniane najniżej od 3 miesięcy.

Na spadkowym kursie warszawska giełda jest od początku września, a w ostatnich dniach spadki przybrały na sile w związku m.in. z nerwowymi ruchami inwestorów na amerykańskiej giełdzie.

We wtorek Wall Street ciągnęły w dół największe spółki technologiczne: kurs akcji Apple spadł o prawie 7 proc., Amazon stracił ponad 4 proc., a właściciel Google, spółka Alphabet, - prawie 4 proc. Jednak największy powód do zmartwień mogą mieć akcjonariusze Tesli. Notowania spółki Elona Muska poszły w dół aż o 21 proc.

bEKeaIaf
Zobacz także: Marki Lotos i PGNiG zostaną. Przejęcie planowane na 2021 rok

Warto jednak zwrócić uwagę na jedną, ważną różnicę między giełdą w USA i w Polsce. Za Oceanem chwilę wcześniej obserwowaliśmy rekordy notowań. Akcje amerykańskich spółek wyceniane były najwyżej w historii, a warszawska GPW przez ostatnie miesiące ledwo odrobiła połowę strat z marca, gdy w wyniku paniki koronawirusowej kurs WIG20 poleciał ostro w dół.

bEKeaIal

Wykres wyraźnie pokazuje, że pierwsza panika szybko minęła i notowania spółek w kwietniu i maju powoli szły w górę. Strat jednak nie udało się odrobić. Co więcej, lepsze nastroje zniknęły i od wielu tygodni indeks WIG20 niemal stoi w miejscu. W połowie drogi do odrobienia strat z marca.

To problem dla inwestorów, ale też niepokojący sygnał z perspektywy najbliższej przyszłości polskiej gospodarki. Na rynkach przyjęła się teoria, mówiąca o tym, że giełda z około półrocznym wyprzedzeniem prognozuje zmiany zachodzące w gospodarce. Jeśli tak, to odbicie w drugim półroczu będzie słabiutkie. A powrót na ścieżkę wzrostu PKB odległy.

Ostatnie trzy miesiące są wyjątkowo słabe z punktu widzenia posiadaczy akcji największych spółek paliwowych i banków. W tym czasie notowania giełdowe Lotosu spadły o 40 proc. Około 30 proc. pod kreską jest też PKN Orlen i mBank. Ponad 20 proc. na minusie są: Alior Bank, Santander, a także CCC.

bEKeaIam

WIG20 byłby jeszcze niżej, gdyby nie mocny wzrost wartości akcji KGHM-u. Miedziowy gigant w trzy miesiące poszedł w górę o 50 proc. Prawie 30 proc. na plusie jest Tauron. Kilkanaście procent zyskały też akcje PGNiG, Dino czy CD Projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeaIaG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
pol
rok temu
Jaką mocna gospodarkę moze mieć państwo którego waluta jest warta rolki papieru toaletowe
antyklerykał
rok temu
katofaszyzm USA sunie po równi pochylej kryzysu a za nim kolonie dyktatora USA !!!!!!!!...../..Takiego skoku stopy bezrobocia nie było od czasów powojennych. Wirus SARS-CoV-2, a także panika z nim związana sprawił, że wszystkie kraje zdecydowały o zamknięciu granic, wstrzymaniu produkcji i zamrożeniu wielu sektorów gospodarki. Wskutek tych działań firmy przestały być rentowne i upadły, a ludzie stracili pracę. Taka sytuacja miała miejsce nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na cały świecie. Jednak obecnie to właśnie USA odczuwa największe skutki zamrożenia gospodarki. PKB skurczył się w drugim kwartale o 32,9 proc, w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jest to obecnie największe załamanie gospodarki Stanów Zjednoczonych od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30.......więcej /Stopa bezrobocia w USA zaczyna spadać, ale PKB wciąż ostro pikuje./
!!!
rok temu
Giełda ? chyba prędzej szulernia !!!!!! po drugie co nas obchodzą stany !!!!
bEKeaIaH
Wkurzony
rok temu
Uwaga na ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Agenci przed podpisaniem umowy pokazują wykresy, jak to dobrze sobie UFG radzą, jakie zyski dadzą klientom. NIKT NIE MÓWI OK OPŁATACH. No to ja wam powiem. Moja składka w A*A UFG wynosi ok. 250 zł. Z tego opłaty za zarządzanie, opłata administracyjna i za ryzyko to uwaga: 39 + 12 + 0,5 czyli 20% składki. Bez kiwnięcia palcem, golenie baranów takich jak ja. Bo widać że jestem baranem. Giełda musi rosnąć około 30% rocznie, żebym wyszedł na zero, bo opłaty są zależne od uzbieranej kwoty. Na dzisiaj mam 25 tysi wpłacone, na koncie 22 tys. Jeszcze rok i bye bye A*A.
Miro
rok temu
Przecież to nie jest giełda ale Służewiec z minionych czasów... Nasz dżokej i nasz sędzia oraz starter. Tzw dziennikarze proszę nie używać terminu giełda do tego pisowskiego potworka. W demokracji nieliberalnej giełda jest przeżytkiem.