Notowania

finanse
28.01.2020 19:43

Wyłudzenia kredytów. 5,1 tys. prób na łączną kwotę to 280 mln zł

Wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 5,1 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 280 mln zł w 2019 r., poinformował Związek Banków Polskich w 40. edycji raportu InfoDOK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób wyłudzeń, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 mln zł. (Fot: shutterstock.com)

Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła o 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony, przestępcy próbowali wyłudzić 1 607 kredytów o łącznej wartości 58,4 mln zł.

Gigantyczne wyłudzenia kredytów z banku spółdzielczego. 11 osób na ławie oskarżonych

- Tak znaczny wzrost liczby zastrzeżeń jest bardzo dobrą wiadomością dla nas wszystkich. Każdy utracony dokument tożsamości jest niestety potencjalnym narzędziem do wykorzystania w działalności przestępczej. Utrata tożsamości może być bardzo dotkliwa zarówno dla jej właściciela, jak i dla oszukanych firm i instytucji. Taki dokument - po zastrzeżeniu - staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Od 2008 roku liczba zastrzeganych dokumentów w skali roku wzrosła ponad dwukrotnie. Banki zablokowały w tym czasie ponad 85 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 4,7 mld zł.

Policja zatrzymała 33 i 35-latka.
Wyłudzili 1,2 mln zł. Oszukali 200 klientów banku

- Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 mln zł. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu - nawet jeżeli nie mamy konta - dodał koordynator kampanii informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek.

ZBP kłamie ws. frankowiczów? "Banki są niespójne, a nic złego się nie dzieje"

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

anaW nowych dowodach nie ma adresu zamieszkania, wieć niech mi ktos wytłumaczy, jakim cudem pracownik banku moze udzielic kredytu na czyjes dokumenty … Czytaj całość

28-01-2020

????I ilu z próbujących wyłudzić kredyt siedzi?

28-01-2020

AdamZlodzieji w tej Polsce narobilo sie od groma. Wylapac to i kary zrobic odpowiednie bo cos nie gra. Nie widzicie tego ze nikt juz sie tych kar nie boi

Rozwiń komentarze (21)