Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wyłudzenia kredytów. 5,1 tys. prób na łączną kwotę to 280 mln zł

21
Podziel się

Wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 5,1 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 280 mln zł w 2019 r., poinformował Związek Banków Polskich w 40. edycji raportu InfoDOK.

Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób wyłudzeń, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 mln zł.
Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób wyłudzeń, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 mln zł. (Shutterstock.com, shutterstock.com)
bEgwfgPp

Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła o 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony, przestępcy próbowali wyłudzić 1 607 kredytów o łącznej wartości 58,4 mln zł.

- Tak znaczny wzrost liczby zastrzeżeń jest bardzo dobrą wiadomością dla nas wszystkich. Każdy utracony dokument tożsamości jest niestety potencjalnym narzędziem do wykorzystania w działalności przestępczej. Utrata tożsamości może być bardzo dotkliwa zarówno dla jej właściciela, jak i dla oszukanych firm i instytucji. Taki dokument - po zastrzeżeniu - staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

bEgwfgPr

Od 2008 roku liczba zastrzeganych dokumentów w skali roku wzrosła ponad dwukrotnie. Banki zablokowały w tym czasie ponad 85 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 4,7 mld zł.

- Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 mln zł. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu - nawet jeżeli nie mamy konta - dodał koordynator kampanii informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek.

Zobacz także: ZBP kłamie ws. frankowiczów? "Banki są niespójne, a nic złego się nie dzieje"
bEgwfgPx

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bEgwfgPS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(21)
nikc
rok temu
Znaczy się 5,1 tys. złodziei siedzi teraz w więzieniu na długie lata ???
Marqus
rok temu
jeśli tych 1607 oszustów nie przebywa obecnie w areszcie to cały artykuł jest jedynie reklamą tej firmy od zastrzeżeń. Banki mogą sobie dawać kredyt nawet na piękne oczy, czy kolor skarpet, ale to w ich interesie jest weryfikacja klienta. Jeśli zrobią to nieudolnie , to mają stratę i tyle. Każda próba windykacji od niewinnej osoby powinna się kończyć obligatoryjnym odszkodowaniem w wysokości 10 krotności żądanej kwoty + koszty.
miro
rok temu
kiedyś chciałem wziąć 2 tyś pożyczki ,to sprawdzali mnie jak złodzieja ,może pan tylko pozyczyc 500 zł bo tyle wynosi pana zdolność kredytowa ,a tu ktoś na moje dane pożycza 20 czy 30 tyś,to znaczy że w tym złodziejstwie największy udział ma pracownik banku, i to banki odpowiadają za kradzież pieniędzy z ich siedziby
bEgwfgPT
Konrad
rok temu
""baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła o "" AAA jak jest z danymi skradzionymi przez różnych złodziei internetowych, hakerów, kradnących nasze dane i wyłudzających pożyczki, kredyty.
Słoneczko
rok temu
Jeśli była by wprowadzona Ustawa , która nakładała by surowe kary na BANKI i PARABANKI to nie było by żadnych wyłudzeń kredytów .Prawda jest taka iż dane dowolnej osoby można zdobyć bardzo łatwo i wszyscy o tym WIEDZĄ .Ja nie miałem takiego przypadku ale jeśli parabank lub dowolny bank udzielił by kredytu dla dowolnej osoby nawet 1000 zł to ja osobiście żądał bym zadość uczynienia od w/w instytucji 100000 zł .Przekręty należy z premedytacją TĘPIĆ .
...
Następna strona