Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"13. emerytura". Do kogo trafi świadczenie, w jakiej wysokości i kiedy wypłata środków?

3
Podziel się:

"13. emerytura" to dodatkowe świadczenie zaproponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jest również jednym z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego. Sprawdź, do kogo trafi, w jakiej wysokości i kiedy wypłata środków?

"13. emerytura"
"13. emerytura" (East News)

"13. emerytura" - jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego. Do kogo trafi?

"13. emerytura" jest jedną z propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości przedstawioną na konwencji partii w lutym. Wśród tzw. piątki Kaczyńskiego znalazła się również m.in. deklaracja o wypłacie "500+" na pierwsze dziecko.

"Piątka Kaczyńskiego":

  • "500+" na pierwsze dziecko;
  • "trzynastka" dla emerytów i rencistów;
  • braku podatku dla pracowników do 26 roku życia;
  • obniżenia PIT-u pracowniczego;
  • przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych.

Jak zapowiedział prezes PiS, Jarosław Kaczyński "13. emerytura" będzie dodatkowym świadczeniem dla emerytów przysługującym każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Wicepremier Beata Szydło pod koniec lutego zapowiedziała dodatkowo, że popularna "trzynastka" oprócz emerytów trafi również do rencistów.

"13. emerytura" - w jakiej wysokości i kiedy wypłata środków?

"13. emerytura" wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto. Program miałby wejść w życie jeszcze w tym roku, a pierwsze wypłaty powinny ruszyć już w maju. - Zrobimy to w tym roku i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zapowiadał Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS.

W czwartek (7 marca) Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt ustawy o wypłacie środków. Dokument ten pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W uzasadnieniu projektu znalazło się także potwierdzenie informacji o tym, skąd pochodzić będą pieniądze na "13. emeryturę".

- Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych - czytamy.

Zgodnie z zapowiedziami "13. emerytura" trafi do wszystkich emerytów i rencistów. Pieniądze dotrą do Polaków w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 maja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Panna
3 lata temu
I to by było sprawiedliwe czy emeryt niema prawa do godnego życia do wakacji lub ubrać się w salonie te podwyżki to śmiechu warte 1100 i co mam zrobić z tym
Maark
3 lata temu
Polacy okradł nas Tusk i jego na da Po
waldek
3 lata temu
Nie lepiej zrezygnować z opodatkowania emerytur. a w zamian za to podnieść emerytom składkę zdrowotną o 3%. Emeryt byłby i tak 16% do przodu. Emeryt dużo choruje wiec podwyższenie składki byłoby uzasadnione. Pod warunkiem, że emerytura bez podatku