Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

13. emerytura. Projekt ustawy po drugim czytaniu wrócił do komisji

229
Podziel się:

Przedłużają się prace w Sejmie nad ustawą wprowadzającą program Emerytura+. Po drugim czytaniu projekt ponownie został skierowany do komisji sejmowych.

79. posiedzenie Sejmu
79. posiedzenie Sejmu (Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz)

Sejm zdecydował o ponownym skierowaniu projektu do komisji sejmowych po drugim czytaniu. Swoje poprawki zgłosiły kluby Kukiz'15, PSL-UED i Teraz!

- PSL poprze tę inicjatywę, ale warto rozważyć poprawki i propozycje dotyczące cykliczności - powiedziała Urszula Pasławska z PSL-UED. - Dlaczego emeryci mają płacić za to, że w przyszłym roku nie ma wyborów, czy w przyszłym roku koszty życia będą niższe? - zapytała.

Według Pasławskiej ustawa w obecnej wersji "zawiera pewne błędy, jest niekompletna i niesystemowa".

Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość PZU

Zapisania w ustawie, że 13. emerytura jest stałym, corocznym świadczeniem, domaga się także Kukiz'15. - Jak damy dodatek raz, to pozwólmy, żeby otrzymywali to stale. To im da poczucie bezpieczeństwa, które jest ważne dla emerytów - powiedziała Agnieszka Ścigaj ze stronnictwa Pawła Kukiza.

Z kolei Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz! Ryszarda Petru zgłosiła wniosek by jednorazową wypłatę świadczenia dla emerytów zamienić na stałe podwyższenie emerytur o 92 zł co miesiąc. - Będziecie mieli okazję pokazać, czy chodzi wam o dobro emerytów, czy tylko o głosy wyborcze - powiedziała.

Michał Szczerba z PO-KO zadeklarował że choć projekt jest "niesatysfakcjonujący", to jego klub go poprze w głosowaniu.

Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej zapowiedziała, że jej partia nie poprze ustawy, ale nie zapadła jeszcze decyzja, czy posłowie będą głosować "przeciw", czy wstrzymają się od głosu. - Ta ustawa nie wprowadza żadnych systemowych rozwiązań. Szastacie pieniędzmi na lewo i prawo - powiedziała pod adresem rządu.

Bożena Borys-Szopa z PiS oceniła, że część poprawek, które zostały zgłoszone podczas drugiego czytania to "poprawki, które komisja odrzuciła po przeanalizowaniu oraz dogłębnym tłumaczeniu".

Podczas pierwszego czytania projektu został zgłoszony wniosek o jego odrzucenie i marszałek Sejmu Marek Kuchciński zarządził głosowanie. Wniosek przepadł z kretesem.

W głosowaniu za odrzuceniem rządowego projektu głosowało 6 posłów, w tym troje posłów partii Teraz! Ryszarda Petru. Za wprowadzeniem "trzynastek" opowiedzieli się wszyscy posłowie PiS i PO-KO.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto ma otrzymać łącznie 9,72 mln osób: 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych.

Świadczeniem mają zostać objęci wszyscy emeryci, niezależnie od wysokości swojego świadczenia. Trzynastkę dostaną zarówno ci emeryci, którzy pobierają pieniądze z ZUS, KRUS, jak i mundurowi. Za wypłatę tych ostatnich odpowiadają ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych.

Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku, jak to ma miejsce choćby w przypadku programu 500+. Emerytura+ zostanie wypłacona z urzędu wraz ze standardowym majowym świadczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(229)
koNick
4 lata temu
Super, mieliśmy okazję spłacić własne długi i rodziców, to nieee. 500+ i inne będą teraz spłacać nasze dzieci. Niech też się muszą martwić.
Nicki
4 lata temu
Nie łatwiej zamiast 13 Przestać pobierać podatek (który już był pobrany)
bazyl
4 lata temu
No to szykujmy się na podwyżki.I to srogie.Choć chyba i one nie pomogą Polsce w tej katastrofie.
aaa
4 lata temu
.............."Świadczeniem mają zostać objęci wszyscy emeryci, niezależnie od wysokości swojego świadczenia. Trzynastkę dostaną zarówno ci emeryci, którzy pobierają pieniądze z ZUS, KRUS, jak i mundurowi."........ - a emeryci polonijni??? Oni też pobierają ewmerytury z Polski - co z nimi???
xyz
4 lata temu
jestem za 13 emeryturą ,ale powinni ją dostać ci emeryci, którzy maja 2500zł. a nie mundurowi czy sędziowie....
...
Następna strona