Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

140 tys. Polaków straciło pieniądze z ZUS. Ministerstwo obiecuje pomoc

112
Podziel się:

140 tysięcy przedsiębiorców nie zdążyło zawnioskować o zwrot nadpłaty. W konsekwencji ZUS rozliczył im nadwyżkę na koncie na poczet zwolnienia, o które się ubiegali. Jak dowiedział się money.pl, resort pracy najprawdopodobniej pomoże tej grupie i będą mogli odzyskać łącznie ok. 0,5 mld zł.

ZUS zaliczył 0,5 mld zł z nadwyżek na spłatę należnych składek. Przedsiębiorcy otrzymali przez to niższą pomoc w ramach tarczy.
ZUS zaliczył 0,5 mld zł z nadwyżek na spłatę należnych składek. Przedsiębiorcy otrzymali przez to niższą pomoc w ramach tarczy. (money.pl)
bEStjwOd

"Kilka dni temu dostałam pismo z ZUS o zwolnieniu z opłacania składek za maj, ale nie w kwocie z deklaracji, czyli 1354,64 zł, tylko 1309,98 zł. Dlaczego? Ano dlatego, że miałam na koncie nadpłatę, którą sobie potracili i rozliczyli, jako częściowo zapłacone składki. Nie warto mieć jakichkolwiek nadpłat, bo może się okazać, że maj zostanie uznany, jako zapłacony w całości" – pisze na forum turystycznym właścicielka małego biura podróży.

Pod jej wpisem kolejne 30 osób dopisało podobne historie.

"Ja też napisałam odwołanie do ZUS w tej samej sprawie i czekam. Dziś czytałam artykuł na temat tych praktyk i robią to zgodnie z prawem (rozporządzeniem). Panie z ZUS mówią, że miałam pecha, iż mam nadpłaty. O zwrot nadpłaty można było się ubiegać do 10 maja, a ja o pobraniu nadpłaty, o której nie wiedziałam, dowiedziałam się dopiero 27 maja, czyli już po terminie. Nie wierzę, że coś zdziałam, ale wysłałam im wniosek o zwrot" – dodaje kobieta.

bEStjwOf
Zobacz także: Obejrzyj też: Nadpłacili i stracili. Prezes ZUS: sprawdzamy i będziemy się zastanawiać

Jak policzył ZUS, osób które miały na swoich kontach nadpłaty, a złożyły wnioski o zwolnienie z opłat w ZUS na trzy miesiące w ramach tarczy antykryzysowej, było łącznie 300 tysięcy na 2,1 mln wniosków, które łącznie wpłynęły od kwietnia.

bEStjwOl

140 tysięcy nie zdążyło

Spośród tej grupy 160 tysięcy osób zdążyło w terminie złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Do przedsiębiorców tych wrócił miliard złotych. Natomiast 140 tysięcy osób nie złożyło wniosków o zwrot nadwyżki. Zgromadzili oni łącznie 0,5 mld zł.

Gdyby podzielić tę kwotę przez liczbę płatników wyszłoby, że ZUS powinien zwrócić każdemu średnio po 3,57 zł. Oczywiście, są w tej grupie osoby, które miały nadwyżkę w wysokości dwóch miesięcznych składek – ci ucierpieli najbardziej, bo im ZUS wliczył całą nadwyżkę na poczet zaległych i bieżących spłat, i nie dostali żadnej pomocy.

Zdaniem prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej, Zakład postąpił zgodnie z prawem rozliczając nadwyżki na kontach w pierwszej kolejności, a następnie dopiero udzielając przedsiębiorcom zwolnienia z pozostałej kwoty, która pozostała do zapłaty.

bEStjwOm

- Taka była intencja ustawodawcy - tłumaczyła w środowym programie "Money. To się liczy” prof. Uścińska.

Wielu przedsiębiorców domaga się jednak zwrotu swoich pieniędzy, mimo że jest już po terminie. ZUS zwrócił się więc do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej o wykładnię przepisów.

Jak dowiedział się money.pl, resort pracy najprawdopodobniej przychyli się do tego, by zwrócić pieniądze przedsiębiorcom.

- Jeśli będzie to tylko możliwe pod względem prawnym, wyjdziemy tej grupie płatników naprzeciw - powiedział nam wiceminister pracy Stanisław Szwed.

bEStjwOn

Jak podaje ZUS, zwolnienie z opłat cieszyło się wśród przedsiębiorców największą popularnością spośród wszystkich rozwiązań wdrożonych w ramach tarcz antykryzysowych.

Z pomocy tej mogli skorzystać zarówno samozatrudnieni, których przychód nie przekraczał 15 tys. zł, mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników i spółdzielnie socjalne. Z połowy składek mogły też być zwolnione małe firmy liczące do 49 zatrudnionych.

Łącznie otrzymały one pomoc w wysokości 11,3 mld zł. To, jak przyznała prof. Uścińska, będzie potężna wyrwa w budżecie ZUS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEStjwOG
KOMENTARZE
(112)
dziad
rok temu
pani Uścińska, ustawodawca określił precyzyjnie warunki (działalność przed 2020 i przychód mniejszy niż 300% średniej) których spełnienie obliguje panią (ZUS) do konkretnych działań pomocowych, na jakiej podstawie, poza "świętym" przekonaniem o swej nieomylności, twierdzi pani, że ustawodawca miał takie a nie inne intencje....?! Wzorowy funkcjonariusz pis....czy aby takka kompetencja jest wystarczająca do zajmowania stanowiska prezesa ZUS?!
docNet
rok temu
Nie uwierzę w nic co PiS reklamuje... Od grudnia mam nadpłatę, ZUS poinformował mnie, że nie przysługuje mi zwrot... ale poinformował po czasie, kiedy mogłem wystąpić o zwrot nadpłaty... Chamstwo !!!
zosia i kasia...
rok temu
Widac nowe podejscie do obywatela przebija sie z trudem. Oczywiscie pewnie pamietacie, ze za PO PSL nie trzeba bylo placic podatkow, skladek ZUS a nawet lub przede wszystkim abonamentu TV dla rezimowej , o przepraszam, wtedy jawnie obywatelskiej TVP. Niektorzy nawet odzyskiwali VAT zupelnie nienalezny, bo prowadzili dzialalnosc polegajaca na wystawianiu lipnych faktur. Zeby bylo jak bylo. = Tylko Dobra Zmiana i pan Duda zapewnia lepszą jakość życia ludzi !! - POpulizm Trzaska kłamstwami.
bEStjwOH
kazik
rok temu
nie chcemy w Polsce żadnych peotologicznych, tylko Pana Prezydenta Andrzeja Dudę !!! Nasz Prezydenta Andrzeja Dudę !!! Nasz .....
TTTT
rok temu
Mam dwa pytania do Trzaskowskiego. 1) Kto spalił Jolantę Brzeską? 2) Dlaczego tuż po objęciu prezydentury w Warszawie cofnął decyzję HGW o przyznaniu 90% bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność? - Tak wygląda WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA tego osobnika. PO to przemysł POgardy dla Polski i nienawiści do POlaków.
...
Następna strona