Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
03.07.2020 13:15

140 tys. Polaków straciło pieniądze z ZUS. Ministerstwo obiecuje pomoc

140 tysięcy przedsiębiorców nie zdążyło zawnioskować o zwrot nadpłaty. W konsekwencji ZUS rozliczył im nadwyżkę na koncie na poczet zwolnienia, o które się ubiegali. Jak dowiedział się money.pl, resort pracy najprawdopodobniej pomoże tej grupie i będą mogli odzyskać łącznie ok. 0,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
ZUS zaliczył 0,5 mld zł z nadwyżek na spłatę należnych składek. Przedsiębiorcy otrzymali przez to niższą pomoc w ramach tarczy.

"Kilka dni temu dostałam pismo z ZUS o zwolnieniu z opłacania składek za maj, ale nie w kwocie z deklaracji, czyli 1354,64 zł, tylko 1309,98 zł. Dlaczego? Ano dlatego, że miałam na koncie nadpłatę, którą sobie potracili i rozliczyli, jako częściowo zapłacone składki. Nie warto mieć jakichkolwiek nadpłat, bo może się okazać, że maj zostanie uznany, jako zapłacony w całości" – pisze na forum turystycznym właścicielka małego biura podróży.

Pod jej wpisem kolejne 30 osób dopisało podobne historie.

"Ja też napisałam odwołanie do ZUS w tej samej sprawie i czekam. Dziś czytałam artykuł na temat tych praktyk i robią to zgodnie z prawem (rozporządzeniem). Panie z ZUS mówią, że miałam pecha, iż mam nadpłaty. O zwrot nadpłaty można było się ubiegać do 10 maja, a ja o pobraniu nadpłaty, o której nie wiedziałam, dowiedziałam się dopiero 27 maja, czyli już po terminie. Nie wierzę, że coś zdziałam, ale wysłałam im wniosek o zwrot" – dodaje kobieta.

Obejrzyj też: Nadpłacili i stracili. Prezes ZUS: sprawdzamy i będziemy się zastanawiać

Jak policzył ZUS, osób które miały na swoich kontach nadpłaty, a złożyły wnioski o zwolnienie z opłat w ZUS na trzy miesiące w ramach tarczy antykryzysowej, było łącznie 300 tysięcy na 2,1 mln wniosków, które łącznie wpłynęły od kwietnia.

140 tysięcy nie zdążyło

Spośród tej grupy 160 tysięcy osób zdążyło w terminie złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Do przedsiębiorców tych wrócił miliard złotych. Natomiast 140 tysięcy osób nie złożyło wniosków o zwrot nadwyżki. Zgromadzili oni łącznie 0,5 mld zł.

Gdyby podzielić tę kwotę przez liczbę płatników wyszłoby, że ZUS powinien zwrócić każdemu średnio po 3,57 zł. Oczywiście, są w tej grupie osoby, które miały nadwyżkę w wysokości dwóch miesięcznych składek – ci ucierpieli najbardziej, bo im ZUS wliczył całą nadwyżkę na poczet zaległych i bieżących spłat, i nie dostali żadnej pomocy.

Zdaniem prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej, Zakład postąpił zgodnie z prawem rozliczając nadwyżki na kontach w pierwszej kolejności, a następnie dopiero udzielając przedsiębiorcom zwolnienia z pozostałej kwoty, która pozostała do zapłaty.

- Taka była intencja ustawodawcy - tłumaczyła w środowym programie "Money. To się liczy” prof. Uścińska.

Wielu przedsiębiorców domaga się jednak zwrotu swoich pieniędzy, mimo że jest już po terminie. ZUS zwrócił się więc do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej o wykładnię przepisów.

Jak dowiedział się money.pl, resort pracy najprawdopodobniej przychyli się do tego, by zwrócić pieniądze przedsiębiorcom.

- Jeśli będzie to tylko możliwe pod względem prawnym, wyjdziemy tej grupie płatników naprzeciw - powiedział nam wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Jak podaje ZUS, zwolnienie z opłat cieszyło się wśród przedsiębiorców największą popularnością spośród wszystkich rozwiązań wdrożonych w ramach tarcz antykryzysowych.

Z pomocy tej mogli skorzystać zarówno samozatrudnieni, których przychód nie przekraczał 15 tys. zł, mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników i spółdzielnie socjalne. Z połowy składek mogły też być zwolnione małe firmy liczące do 49 zatrudnionych.

Łącznie otrzymały one pomoc w wysokości 11,3 mld zł. To, jak przyznała prof. Uścińska, będzie potężna wyrwa w budżecie ZUS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2020

KhgffdthPo co jak i tak zwalniają ludzi i niebawem splajtuja

03-07-2020

mentak dbaja o swoje interesy maja za duzo kasy

03-07-2020

emerytOczywiście, że głosuje na Trzaskowskiego. Przynajmniej normalny facet! Ma to co potrzeba i żaden partyjniak nie będzie nim potrząsał !!!!! To nie ten … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)