Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patrycjusz Wyżga
Patrycjusz Wyżga
|
aktualizacja

20 proc. inflacji już w grudniu. Ekonomista kreśli czarny scenariusz: w sylwestra może przyjść zła wiadomość

- Uważam, że zdjęcie tarczy antyinflacyjnej przez rząd będzie oznaczało wzrost inflacji o co najmniej 2-3 proc. - powiedział w programie "Newsroom" WP prof. Marian Noga, ekonomista, były członek RPP. – Jeśli dziś mamy inflację 17,9 proc., to w styczniu należy spodziewać się 19,9 proc., czyli prawie 20 proc. Szczyt inflacji już dawno obstawiłem na pierwszy kwartał 2023 r. Według najnowszej prognozy NBP inflacja na początku roku ma wynieść 19,6 proc. Kiedy analitycy wyliczali te dane, było już wiadomo, że Komisja Europejska nie zgadza się na obniżone stawki VAT w Polsce. Do tych 19,6 proc. trzeba dodać co najmniej procent. Ja myślę, że na początku przyszłego roku czeka nas inflacja bliska nawet 21 proc. Pamiętajmy, że grudzień jest czasem wzmożonych zakupów świątecznych, popyt będzie dużo wyższy niż w styczniu czy w lutym. Może się więc zdarzyć, że inflacja już w grudniu dobije do 20 proc., ale tego dowiemy się być może w sylwestra ze wstępnego odczytu GUS. To...

rozwiń
62
Podziel się:
KOMENTARZE
(62)
Wernyhora
2 lata temu
Jakos polakow mi nie szkoda. Bo przeciez glupich nie ma co zalowac…!
Amadeus
2 lata temu
Najważniejsze jest to, że daliśmy nauczkę Rosji.. Co tam inflacja, zimno, bez prądu w niedługim czasie… Najważniejsze, że cel został osiągnięty i Rosji: z dnia na dzień sytuacja się polepsza!
baba
2 lata temu
czas na krew.
pawel-
2 lata temu
noi co ? najważniejsze że z budżetu pieniędzy na konkordat, religie w szkołach, fundusz kościelny i kapelanów nie brakuje !
Ferdek
2 lata temu
Nie będzie źle, Tak jak niedawno znowu każdy będzie miał w portfelu miliony. Inflacja w Turcji jest 80% a w Venezueli 1000% i żyja, więc 20 albo 30% to mały pryszcz.
...
Następna strona