Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

500+ dla niesamodzielnych. Prawie połowa wniosków pochodzi od emerytów

137
Podziel się

Już blisko 400 tys. świadczeń wypłacono w ramach "500+ dla niesamodzielnych". O pieniądze mogą się starać również emeryci. Od niedawna przy ustalaniu prawa do świadczenia obowiązuje nowy próg dochodowy.

500+ dla niesamodzielnych. Prawie połowa wniosków pochodzi od emerytów
Świadczenie "500+ dla niesamodzielnych" przysługuje wszystkim osobom powyżej 18. roku życia, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. (Pixabay)
bDYmScqJ

2,2 mld zł przeznaczył do tej pory ZUS na specjalne świadczenia dla osób niesamodzielnych. Do tej pory wypłacił 391 tys. świadczeń. W sumie złożono 931 tys. wniosków. Wprawdzie popularnie świadczenie to określa się jako "500+ dla osób niesamodzielnych", ale może być wypłacane w niższej kwocie. Średnia wysokość świadczenia to 444 zł. O tym wszystkim poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, a dane przytacza "Fakt".

Ze świadczenia chętnie korzystają emeryci. 45 proc. wszystkich wniosków złożyły osoby 75+.

"500+ dla niesamodzielnych" - co to jest?

bDYmScqL

Świadczenie "500+ dla niesamodzielnych" obowiązuje od 2019 roku. Przysługuje wszystkim osobom powyżej 18. roku życia, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. To znaczy, że nie są w stanie przygotować sobie jedzenia, ubrać się czy wyjść z domu bez pomocy innej osoby.

Zobacz także: Likwidacja OFE. Rząd potrąci nam 15 proc. pieniędzy z kont

Dla takich osób przewidziany jest dodatek w wysokości do 500 złotych. Przysługuje on jednak tylko tym najuboższym. Limit dochodów wynosi bowiem od marca tego roku 1772,08 złotych na osobę. To nie jedyny warunek, który trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie w kwocie 500 zł. Ważne jest również to, by uprawniony nie uzyskiwał dochodu wyższego niż 1272,08 zł.

bDYmScqR

Złotówka za złotówkę

Powyżej tej kwoty obowiązuje już zasad "złotówka za złotówkę". To oznacza tyle, że przekroczenie progu o 100 złotych oznacza zmniejszenie świadczenia o taką samą kwotę. Jeśli osoba, dla której jedynym źródłem dochodu jest emerytura otrzymuje świadczenie w kwocie 1000 zł, to może otrzymać dodatkowe świadczenie dla niesamodzielnych w pełnej wysokości, tj. 500 zł.

Jeśli emerytura wynosi 1300 zł, to dodatkowe świadczenie spadnie do 472,08 zł. Emerytura w wysokości 1600 zł to dodatkowe świadczenie już tylko w wysokości 172,08 zł, a powyżej 1800 zł dodatkowe świadczenie już się nie należy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYmScrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Maro ZKS
2 tyg. temu
a co z obowiązkowym 1200 dla każdego??!!?!? Już babe w pośredniaku zjechałem że zasiłek mi sie skończył a kasy nie widać a ona mówi że nic nie wie!! to jak w końcu jest i kiedy ta kasa będzie?!?!
elka
2 tyg. temu
KłamstwoPiS-u nie ma granic !!!!!!!!! Jestem emerytką z I grupą niepełnosprawności , emerytura wynosi 753 zł. +opikuńcze 183 ZŁ. z MOPS-u .W2020r otrzymałam 500+ a w 2021 odebrali , pytam się czy jest sens tak kłamać ????????? Poruszam się na wózku inwalidzkim tylko po mieszkaniu od 10 lat bez możliwości wyjścia na świeże powietrze , barierą są schody w bloku !!!!
Corka
2 tyg. temu
Mojej mamie ktora ma 90 lat i jest schorowana zus w odpowiedzi na wniosek stwierdził że nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.
bDYmScrn
Hhhj
2 tyg. temu
"500+ dla niesamodzielnych” - wg mnie osoby starsze 75+ powinny ten dodatek dostawać z automatu. Ale tak nie jest bo oprócz progu dochodu musi być spełniony warunek niesamodzielności do egzystencji....
taka niespraw...
2 tyg. temu
Dlaczego emeryci mają ograniczenia niesamodzielni a jest mnóstwo starszych chorych ludzi, którym się nie należy a nie stać ich nawet na leki a w przypadku młodych 500 plusów rozdaje się ogromne pieniądze bogatym np. posłom i innym, którzy przeznaczają te pieniądze na luksusy i tak zwane waciki straszne czasy
...
Następna strona